Wikipedia CD'de

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Wikipedia CD'de

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Wikipedia'nın CD sürümü çıkıyor

Özgür ansiklopedi internetten CD'lere geçerek arsivlik bilgi saklamak isteyenler için üretiliyor.

Resim

Gönüllü kullanıcılar tarafından yeni gelistirmeler ve hatalar hakkında anında geri bildirim alıp içerigini güncel ve dogru tutmaya çalısan Wikipedia'da bu sefer farklı bir yaklasım sergileniyor. İnternetteki bu dinamik içerigin tam aksine, gönüllüler simdi bilgilerin CD'de yer alacagı ön hazırlık niteliginde bir çalısma içerisindeler. Amaç ise Wikipedia'nın, internet baglantısı olmayan ya da sınırlı kullanım imkanı bulunan kullanıcılara da ulastırılması.

İnsanların sürekli olarak internette yer alamayacagını düsünen Wikipedia, internette kendi getirdigi içerik girisi mantıgına ters bir harekette bulunsa da bu projeyle daha fazla kisiye ulasma amacını güdüyor.

Kuruldugu 2001 yılından bu yana sadece İngilizce sürümünde 1.7 milyondan fazla makale barındıran ansiklopedinin CD sürümünde ise, cografya, edebiyat ve bazı temel konuların yer aldıgı 2000 civarında makalenin bulunması düsünülüyor. 14$ civarında satılması beklenen CD sürümü internet üzerinden wikipediaondvd.com adresinde satılacak.

CD sürümünde ayrıca içerik kalitesi ve dilin düzgünlügü konusunda özellikle daha titiz davranılacak. Böylelikle Wikipedia'nın kaynak olarak kabul edilmedigi okul veya üniversitelerde de kullanılabilir olması yine hedefler dahilinde.

Alintidir
Cevapla