Windows XP’de SID (Security Identifier) Nasıl Değiştirilir ?

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1

Windows XP’de SID (Security Identifier) Nasıl Değiştirilir ?

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 23 Tem 2011, 19:46

Resim

SID, Microsoft isletim sistemlerinin kuruldugu her bilgisayarın kendisine özel bir güvenlik tanimlayıcısıdır.Bu guvenlik tanimlayicisi ilerleyen zamanlarda yine bu bilgisayara ait gorev ve yetkilerin kimliği görevini üstlenir.

Sid Nedir ?
Domaine dahil edilmis bir isletim sistemi uzerinde ki SID o makinenin fiziksel tanimlayicilarini kullanarak kendini belirleyen özel bir Hex yapisi olusturur. Sadece kücük bir hex yapisi o bilgisayara ait bütün özellik ve öğeleri Server’a gösterebilir.Bu görevlendirme ve yetki alanlari server harici lokasyon edilmis ağlarda da geçerlidir.
SID’in içerdiği bilgiler :
Bilgisayar Adi.
Dahil olduğu sistem yapisinin ozellikleri.
Ağ tümleşik ve mekanik parçalarının fiziksel (mac) adresleri.
İşletim sisteminin spesifik özellikleri.
Yetki ve Etki alanlarindaki Permission düzeyi.
128 Bitlik bir bilgidir.

Sorun Nerede ve Nasıl başlar ?
Microsoft işletim sistemleri yüklü olan bilgisayarları üçüncü parti yazılımlarla klonlayıp aynı ağa bağladığınızda her iki makina aynı sid no suna sahip olacağı için sorunlar ve hatalar yaşanabilir.AD üzerinden yollanan policy ler alınmayabilir, domaine login de sorunlar yaşanabilir.
Çözüm :
Bu sorunu aşmak için klon işlemi yaptıktan sonra Microsoft’un newsid adlı programını çalıştırmanız ve yeni bir sid üretip sisteme uygulamanız yeterli olacaktır.

Newsid indir:
NewSID 4.10 | File Size: 68 KB.

Kod: Tümünü seç

http://www.freesharewaredepot.com/DownloadRedir.asp?sid=37713&surl=http://downloads.freesharewaredepot.com/newsid.exe
alıntıdır.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Windows XP’de SID (Security Identifier) Nasıl Değiştiril

Mesaj gönderen velociraptor » 23 Tem 2011, 20:56

tesekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free