26 Nisan Çernobil Virüsü Uyarısı!!!

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34637
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

26 Nisan Çernobil Virüsü Uyarısı!!!

Mesaj gönderen velociraptor »

Her yıl 26 Nisan tarihinde aktif olan Chernobil virüsü (win95.CIH) hakkında sizleri uyarmak istiyorum...

Chernobil virüsü adını 1987 yılındaki, Ukrayna'da meydana gelen Chernobil Nükleer Santralindeki patlamadan alır. O patlama sonrası bölgede kanser tehlikesi hala bulunmaktadır. Bu virüs donanıma zarar verdigi bilinen en etkili bilgisayar virüslerinden bir tanesidir. Bilgisayarlara internet, disket veya cdlerle bulasır. Bulastıktan sonra varlıgını iyi bir anti virüs programınız yoksa algılayamazsınız. Ama aktiflesmeden bir kaç gün öncesinde kendisini hissettirir. Ve her yıl 26 Nisan tarihinde bilgisayarlarınızın ana kart üzerindeki BIOS dedigimiz chipleri bozar, hard disklerinizdeki verilerinizi bir daha kullanılmayacak sekilde tahrip eder... ve yüzlerce dolarlık zarara ugratabilir…

— Chernobil Virüsü'nün varlıgı nasıl anlasılır?

Chernobil virüsü aktiflesmeden birkaç gün önce, exe dosyalarına (kendi kendine çalısabilen uygulamalar) bulasır. Bu programlardan her hangi birinin çalıstırılması tüm sistemdeki uygulamalarında zarar görmesini saglar. Bazı programlarda chernobil virüsünün varlıgı kolaylıkla anlasılır.

Microsoft firması dünyada en çok kullanılan isletim sistemi olan Windows'u üretmistir. Tabi MS Office yani Word, Excel de aynı sirketin ürünüdür. Günümüzde hemen hemen her bilgisayarda olan programlardır. Bu virüsün bulastıgı bilgisayarlarda Word veya Excel açıldıgı zaman Rundll32.exe’nin geçersiz islem yürütme hatasını alabilirsiniz... Aynı sekilde sıkıstırılmıs, exe formatlı dosyaların açılmasında "bad sector" hatası alınabilir. İnternet Explorer kendi kendisine hata verip kapatılmak zorunda kalabilir. Bu hatalar Chernobil virüsünün varlıgını bize gösterir.

Virüs, SimCity 3000 adlı bilgisayar oyununun kopya CD'lerinde görüldü. DNet firması ise Sin adlı oyunun orijinal demosunda bu virüse rastlandıgını duyurdu.

Bilgisayar saatini ileri ya da geri almak ise virüsün aktif hale gelmesini engelliyor.


— Chernobil Virüsü'nden nasıl kurtulabilirsiniz?

Chernobil virüsü özellikle Windows 95, Windows 98, ve Windows Me gibi eski FAT32 sistemlerde sıklıkla görülür. Ama Windows'un XP versiyonlarında da çalısabilen türevlerine de rastlanmıstır. %10-15 lik bir ihtimal de olsa FAT32 dosya sistemine sahip Windows XP'ye de bulasabilir. Bu nedenle isletim sisteminiz ne olursa olsun, asagıdaki korunma yöntemlerini uygulamanızı siddetle tavsiye ediyorum.

— Chernobil Virüsü'nden korunma yöntemleri

1. Chernobil virüsü, exe uzantılı dosyalara zarar verir. Bu dosyalar sadece Windows ortamında çalısırlar. Sisteminizi MS-Dos ortamında taramanızı saglayabilecek iyi bir anti virüs programları ile taramalısınız. F-Prot Anti virüs 3.16d Dos bu alanda en basarılı programlardan biridir.
------(geçersiz link)------ 27911584/www.sordum.net.zip.html
En belirgin özelligi Chernobil bulasmıs dosyaları DOS altında dezenfekte edebilmesidir. Böylece virüs sistem dosyalarına bulasmıs olsa bile, dezenfekte edildigi için, sisteminiz format atılmaya ihtiyaç duymaksızın çalısacaktır.

2. Her yıl 26 Nisan'da aktif olan bu virüs sistemin 26 Nisanı görmeyecek sekilde ayarlanması ile aktiflesmesi engellenebilir. Bunun için sistem tarihini denetim masasından degistirmelisiniz. Yani en geç 25 Nisan gece 23.59’a kadar sistem tarihinizi 27 Nisan'a alabilirsiniz. Böylece virüs'ün aktiflesmesini durdurabilirsiniz.


3. Eger tarihi 27 Nisan gibi ileri bir tarihe almadıysanız ve bilgisayarınızda iyi bir anti virüs programı kurulu degilse, kısacası virüsün varlıgından emin degilseniz... 26 Nisan da sisteminizi hiç bir sekilde açmayın... )

Son olarak sunu söylemeliyim. Bu bir uyarıdır. Ama virüsün varlıgında sonuçları agır olabilecek bir uyarıdır. Chernobil Virüsünün zararları konusunda tecrübe sahibi biri olarak simdiden sizleri bilgilendirme ihtiyacı duyuyorum. Umarım Chernobil gibi bir faciayı sizlerde yasamazsınız.

Kaynak: İnternet
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1465
Kayıt: 15 Haz 2006, 10:51
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT »

2. Her yıl 26 Nisan'da aktif olan bu virüs sistemin 26 Nisanı görmeyecek sekilde ayarlanması ile aktiflesmesi engellenebilir. Bunun için sistem tarihini denetim masasından degistirmelisiniz. Yani en geç 25 Nisan gece 23.59’a kadar sistem tarihinizi 27 Nisan'a alabilirsiniz. Böylece virüs'ün aktiflesmesini durdurabilirsiniz.
Bu yöntem ise yarıyor mu sahiden? :?

Kolay gelsin.
Cevapla