Vista'nın 4GB'lık Bellek İhtiyacı ve Kingston'ın Cevabı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Vista'nın 4GB'lık Bellek İhtiyacı ve Kingston'ın Cevabı

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Resim

Yeni nesil isletim sistemimiz Windows Vista hakkında son günlerde yapılan en yogun tartısma, isletim sisteminin verimli çalısmaya yönelik olarak ihtiyaç duydugu bellek miktarı ile ilgili. IBM uzmanlarından David Short'un yaptıgı açıklamaya göre, kullanıcılar Windows XP'den aldıkları maksimum verimi Windows Vista üzerinde ancak 4GB bellek kullanırlarsa alabileceklerini ifade ediyor. David Short buna sebep olarak gösterdigi en büyük neden ise, Microsoft'un yeni isletim sistemi üzerinde kullandıgı SuperFetch teknolojisi. Zira islemci ile veri arasındaki kordinasyonu hızlandıran bu teknoloji, kazandırgı hız avantajına ragmen isletim sisteminin bellek gereksinimlerini de tepe noktaya tasıdıgı ifade ediliyor.. Bu açıklamanın yapıldıgı su günlerde bellek üretiminde dünya devi olan Kingston da bos durmayarak HyperX serisinden düsük zamanlamaya sahip 4GB'lık yeni bellek kiti alternatifini kullanıcılara sundu. Kingston'ın duyurusunu yeni yaptıgı yüksek performansı hedef alan HyperX serisinden çıkan 4GB'lık kit (6KHX6400D2LLK2/4G) içerisinde 2 adet DR2-800MHz - CL4-4-4-12@2.0V degerlerinde çalısan 2GB'lık bellek modülü bulunmakta. Gelen bilgilere göre, 800MHz'de çalısan ve düsük zamanlamalara sahip olan 4GB'lık kitin fiyatının 500$ civarında olması bekleniyor. Tabi bu fiyata ömür boyu garantinin ve 24/7 teknik destek hizmetinin (yurt dısı için) de dahil oldugunun altını çizelim. Belirtmekte fayda var, 4GB'lık bellek kitinden tam verim almak isteyenlerin 64-bit'lik isletim sistemi kullanmaları gerekmekte.