Uzayda yaşam için son 20 yıl

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Uzayda yaşam için son 20 yıl

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Resim

NASA'nın astrobiyologlarından Margaret Turnbull, "20 yıl içinde Dünya gibi bir gezegen bulabilecegimizi düsünüyorum. Karaları olan gezegenleri tespit edebilme teknolojimiz oldugu sürece, ivedilikle ilginç bir seyler bulacagız. Mikrop gibi basit yasam biçimleri veya bitkiler ya da ilkel hayvanlar bulunabilir" diye konustu.

Gök bilimcilerin, 1995'ten bu yana geliskin teleskopların yardımıyla 200 kadar dısgezegen kesfettiklerini belirten Turnbull, ancak bunların büyük bölümünün Dünya'nın 4 veya 5 katı büyüklügünde Jüpiter gibi gaz devleri olduklarını ve Samanyolu'nun uzak noktalarındaki yıldızların etrafında döndüklerini söyledi.

su an kesfedilmesi için Dünya'nın ikizi gezegenlerin çok küçük oldugunu kaydeden Turnbull, bu küçük gezegenlerin çekim güçlerinin etraflarında döndükleri yıldızın hareketini çok az etkiledigini, bunun da dısgezegenleri tespit etmenin iki yönteminden birisi oldugunu belirtti.

Margaret Turnbull, uzak gezegenleri tespit etmek için ikinci yöntemin gezegenin geçisi sırasında yıldızındaki gölgesini gözlemlemek oldugunu belirterek, "Avrupa'nın Corot ve NASA'nın Kepler programlarının çok ilginç seyler bulma sansı var" dedi.

Aralık'ta fırlatılan Fransız uydusu Corot, günes sistemine yakın orta boydaki gezegenleri bulmaya olanak saglayacak yıldız fotometri aygıtlarına sahip bulunuyor.

Kaynak: internethaber.com

Alintidir
Cevapla