Robot giysi yakında!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Robot giysi yakında!

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Robot giysi 2008'de üretilecek

Japon Tsukuba üniversitesi profesörü Yoshiyuki Sankai'nin gelistirdigi robot giysi üretilecek.

Resim


Japonya'nın Ibaraki bölgesinde bulunan Tsukuba Üniversitesinden profesör Yoshiyuki Sankai, insanların üzerlerine giyerek kullanabilecegi bir robot giysi gelistirerek, yaslı ve engelli kisilerin hareket edebilmelerini saglayan bir bulusa imza atmıstı. 10 yılda gelistirilen bu özel giysi bir dıs iskelet vazifesi görerek kisiye hareket yetenegi kazandırıyor.

Engelli veya yaslı bir insanın, üretilen bu robot giysi destegiyle hareket edebilecegini deklare eden profesör, elbiseyi giyen kisinin, hareket etmek istemesi durumunda, kaslardan gelen elektrik sinyallerine duyarlı olan giysinin devreye girerek, kisinin kol ve bacaklarının, mekanizmayla beraber uyum içersinde hareket etmesini sagladıgını belirtti. Profesor Sankai ayrıca, robot giysi bulusunun en önemli özelliginin, kisinin istegi dısında, herhangi bir sekilde harekete geçmemesi oldugunu ve ancak istek durumunda aksiyonun gerçeklesebilecegini söyledi.

Resim

Üretim baslangıcı 2008

Özellikle fizik rehabitiasyon merkezleri için de büyük bir ilgi patlamasının beklendigi bu giysi için, Yoshiyuki Sankai, Daiwa House Industry Co. sirketiyle anlastı. sirketin, 2008 yılında baslayacak üretim için, yıllık 400-500 arası robot giysisi üretebilecek kapasitede tesisleri insa etmeye basladıgı ifade edildi.

Üretilen robot giysilerin bir bireyin kullanımı için aylık 70.000 yen bakım ücretiyle beraber kiralanabilecegi belirtildi. Bu rakam 590 dolara karsılık geliyor.

Alintidir
Cevapla