Microsoft'un yeni açığı DNS servisinden

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Microsoft'un yeni açığı DNS servisinden

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Microsoft'un yeni açıgı DNS servisinden

Son günlerde kafasını açık yamamaktan kaldıramayan Microsoft'un gündeminde, simdi de sunuculardaki DNS servisi kullanılarak yapılan saldırılar bulunuyor.

Microsoft, Windows sunucularda DNS servisi kullanılarak gerçeklestirilen saldırıları incelemeye aldı. Yapılan incelemede, saldırıda kullanılan açıgın, sunucu bilgisayardaki DNS servisi içerisinde zararlı kod çalıstırılmasına fırsat tanıdıgı belirtiliyor.

Açıgın kaynagının, DNS sunucuda çalısan RPC (remote procedure call) protokol programından ileri geldigi belirtiliyor. RPC protokolü, bir bilgisayarın aynı agda bulunan baska bir bilgisayar üzerindeki programdan servis almasını saglıyor. Saldırganların açıgı, gönderdigi özel hazırlanmıs bir RPC paketi aracılıgı ile kullanabilecegi belirtiliyor.

Güvenlik açıgı, DNS servisini çalıstıran Windows Server 2000 ve Windows Server 2003 isletim sistemlerini etkiliyor. Windows 2000 Professional Service Pack 4, Windows XP Service Pack 2 ve Windows Vista’nın ise açıktan etkilenmedigi belirtiliyor. Ayrıca, 53 numaralı port kullanılarak yapılan isim çözümleme islevi de, bu açıgın kullanılmasına neden olmuyor.

Microsoft’un belirtilen açıkla ilgili çalısmalar yapmaya basladıgı bildirilirken; kullanıcıların DNS sunuculardaki RPC üzerinden uzaktan yönetim özelligini kapatmaları tavsiye ediliyor. sirket bunun yanısıra, güvenlik duvarında 1024 ve 5000 portlarındaki talep edilmeden gelen trafigi engellenme ayarının yapılmasını da tavsiye ediyor.

Alintidir[/quote]
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34687
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor »

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kilitli