HTML 5 Belirsizliği

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

HTML 5 Belirsizliği

Mesaj gönderen Bekir 65 »

HTML 5 konusunda standart arayısları

Mozilla, Opera ve Apple HTML 5 konusunda ortak hareket etme kararı aldı ama...

Bilindigi gibi webin dili HTML, Tim Berners Lee tarafından yaratıldı ve bu dil üzerine zaman içerisinde çesitli gelistirmeler yapıldı. Son düzenlemeler 1997 yılında sürüm 4.0 adı altında gerçeklestirilmisti. Bu sürüme yapılan eklentilerle HTML'nin son hali ise 1999 yılında 4.0.1 olarak belirlenmis oldu.

HTML'nin yapısı ve standartlarını belirleyen organizasyon W3C, 99'dan bu yana agırlıgı XHTML üzerine kaydırarak bu alandaki gelismelere ön ayak olmaya basladı.

Opera'nın web standartlarından sorumlu olan Charles McCathieNevile'e göre HTML artık tamamen kaderine terk edildi ve W3C bu konuda herhangi bir çaba sarf etmiyor. Gelismelerin neredeyse kagnı hızında ilerledigine dikkat çeken McCathieNevile, bunun üzerine Apple ve Mozilla ile görüsüp ortak hareket etme kararı aldıklarını ve HTML 5 için olusturulacak standartlar üzerine çalıstıklarını belirtti. Buna göre web uygulamaları, formlar (Web Applications 1.0, Web Forms 2.0) ve geriye dogru uyumluluk konusunda bazı çalısmalar gerçeklestirilecek.

Neler yapılacak?

HTML 5'in Web 2.0 tarzındaki web uygulamalarına tam destek vermesi düsünülüyor. Aynı zamanda multimedya uygulamaları için de daha kolay ve hızlı hale getirilmis kod parçalarının derlenmesi de planlar dahilinde. Tarayıcılardan Opera ve Firefox'un mevcut sürümlerinde bazı HTML 5 fonksiyonları yer alıyor. Ancak henüz HTML 5 tam olarak kabul gören standartlara sahip olmadıgı için internet üzerindeki bu fonksiyonlara uygun kodlanmıs web sayfalarının veya web uygulamalarının sayısı da pek fazla sayılmaz.

Microsoft ne düsünüyor?

Microsoft'un HTML 5 için ne yapacagı ise henüz kesinlik kazanmadı. Yetkililerce yapılmıs bir açıklama da yok. Ancak olusacak standartlara katılmaması durumunda tarayıcılar arasında sayfa görüntüleme konusunda bir kaosun yasanması da kaçınılmaz görünüyor.

Alintidir
En son Bekir 65 tarafından 19 Nis 2007, 15:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34726
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor »

bekircan bu resimleri indirip imageshack gibi biryere at , resim falan görünmüyor
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Fotoraf´i sildim ben, gereksiz oldu icin :D
Cevapla