Power Işığının Sürekli Yanıp Sönmesi

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Lombre
Bit
Bit

Power Işığının Sürekli Yanıp Sönmesi

Mesaj gönderen Lombre » 15 Haz 2011, 14:59

Bilgisayar normal çalışıyordu.
Zamanı geldiği için açtım temizledim. 2 ayda bir temizlerim.

Bilgisayar kasasını her zamanki gibi itina ile temizledim, kabloları kontrol ettim ve kapadım.
Power tuşuna bastım.
Power tuşunun lambası hızlı şekilde yanıp sönüyor. Fan sesi, veya herhangi bir işlem yok bilgisayarda. Biple uyarı vermiyor.

Açtım kasayı tekrar kontrol ettim. Her şey tamam.
Taktım fişini, yine aynı şey oldu. Anakartta bios'a bağlı yeşil led lambası da sürekli yanıp sönüyor.

Nedir sorunu sizce? Yardımcı olurrsanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Power Işığının Sürekli Yanıp Sönmesi

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Haz 2011, 15:46

basta ramler olmak üzere , eger temizlik sirasinda söktügünüz harware bilesenleri varsa tekrar söküp bir 5 dk sonra yerlerine itina ile takip yeniden baslatin bakalim sonuc ne olacak
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Lombre
Bit
Bit

Mesaj gönderen Lombre » 15 Haz 2011, 15:59

Onu da denedim bir değişiklik yok.
PSU nun fanın da dönmüyor hiç. PSU yanmış olabilir mi? 6 yıllık :)
Önceden kasayı fişe takınca fanları döndürür 3 saniye sonra kapardı. Power tuşuna basmadan yani. Onu da yapmıyor.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Haz 2011, 16:14

olasidir , yenisini takip denemek gerek
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Lombre
Bit
Bit

Mesaj gönderen Lombre » 15 Haz 2011, 16:17

Alıp takayım, sonucu yazarım. Zaten dün gece numlock lambası titreyip duruyordu. Anakart yanmamıştır umarım.

Lombre
Bit
Bit

Mesaj gönderen Lombre » 15 Haz 2011, 20:51

PSU'yu değiştirdim sorun kalmadı.

Teşekkürler.

loveme
Gigabyte3
Gigabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen loveme » 01 Eyl 2011, 18:44

psu ve işlemci fanlarına dikkat.Bende geçenlerde değiştirdim psu ve elektirikler kesilse bile ups ile sorun yaşanmıyor...Öteki türlü açılıp kapanıyordu...

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 03 Eyl 2011, 12:42

Psuların geleneksel bir dezavantajı kapalı sandığımız bilgisayarda standby için 5V üretmeleri yani 7/24 osilasyon yapıyorlar ve elektrik altındalar buda uyku modu dışında kapanırsa ömrünü uzatır şahsen öyle yapıyorum, bu durumu farkedince telefona usb için kablo yaptım kasa kapalıyken sarj oluyor alet :) diğer türlü elektrik gitti geldi anlık pik yükleri gibi voltaj düşmelerine farkında olmasakta maruz kalıyorlar. Sizin 6 seneliğin de parça miyadı dolmuş bir kaç elemanı değişirse çalışmaya devem edeblir

dean
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen dean » 25 Eyl 2011, 01:08

uzun zamandan beridir, evlerde kullanılan elektronik cihazlarda psu olarak smps (anahtarlamalı güç kaynağı) kullanılmakta.bu güç kaynakları gerilim düşmesine değilde gerilimin ani yükselmesine tepkisi geç olmakta.22Mhz le çalıştığınıda düşünürsek saniyenin 22 milyonda birinde gerilimin 240 voltun üzerine çıkması Türkiye şartlarında normal kabul ediliyor. 220 voltla çalışan smps, giriş gerilimi 135 volta kadar düşürülsede çıkış gerilimini sabit tutuyor.(denendi)ancak çektiği akım oldukça yükseldi.siz genede voltaj regülatörü yada ufakta olsa kesintisiz güç kaynağı kullanın.Not:smps güç kaynakları uyku modunda ve normal şartlarda tükettiği elektirik dünya şartlarında A++ olarak nitelendirilir.uyku modundayken elektrik almak onu zorla tüketime zorlamaktır.