Internet explorer 7

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Internet explorer 7

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Internet explorer 7

Resim


1. Internet Explorer 7.0′ın yenilikleri nelerdir?

Yeni görünüm
Sekmeli Gezinti
Gelismis Çıktı Alma özelligi
Gelismis Güvenlik
Gelismis Arama özelligi
RSS Destegi
Yakınlastırma (zoom) Özelligi

2. Internet Explorer 7.0′ın minimum sistem gereksinimleri nelerdir?

233 Mhz. ve üzeri islemci
64Mb. bellek
3. Internet Explorer 7.0 kritik bir güncellestirme midir?

Internet Explorer 7.0 Microsoft tarafından kritik bir güncelleme olarak sunulmustur. Bunun nedeni görsel ve kullanım açısından çok sayıda yenilik barındırmasının yanında çok daha güvenli bir tarayıcı olmasıdır. ActiveX kontrolü, Phishing filtresi, vb. özellikler kisisel bilgilerin de güvende olmasını saglar.
4. IE 6 daki File ( Dosya ) , Edit ( Düzenle) menülerini IE 7 de görebilir miyim ?

IE 7 nin degisen görünümünde varsayılan olarak bu menüleri barındıran Menü Çubugu ( Menu bar) gözükmemektedir ama Tools altındaki Menu Bar seçenegini seçerek bu menülere ulasabilirsiniz.
5. Sekmeli görünümün faydaları nelerdir?

Sekmeli görünüm sayesinde aynı anda açmıs oldugunuz pek çok web sitesi, her biri ayrı IE pencerelerinde degil de tek pencere içindeki farklı sekmeler altında toplanacaktır. Bu sayede daha düzenli bir kullanım söz konusu olacaktır. Sayfalar arası geçisiniz de daha hızlı olacaktır. Bir sayfayı okurken, bir linke tıkladıgınızda açılan sayfa bir sekmede açılırsa okudugunuz metnin önüne çıkan ayrı bir pencerede açılması sırasındaki gibi okumanızı bölecek sekilde rahatsız edici olmaz, arka planda baska bir sekmede açılmıs olur. Yeni bir sekme açmak için kısaca Ctrl + T tuslarına beraberce basmanız yeterli olacaktır. Ayrıca sekmelerin üzerinde fareyi sürükle-bırak ( drag drop) seklinde kullanırsanız sekmelerin yerlerini degistirebilirsiniz. Yıldız resmine basarak erisebileceginiz Favorites menüsü içinde de, klasörleriniz varsa; o klasör resminin yanındaki "ok" a tıklayarak, o klasör içindeki tüm sayfaları farklı sekmeler içinde açabilirsiniz.
6. Phishing filtresi nedir?

Phishing filtresi phishing saldırılarını engellemek için kullanılan güvenlik filtresidir. Phishing terimi İngilizce "phreaking" kelimesinden gelmektedir. "Phreak" kelimesi de İngilizce "phone" ve "freak" kelimelerinin birlesmesinden olusmus argo bir kelimedir ve "telefonda isletmek" anlamına gelir. Benzer sekilde kisisel bilgilerin ele geçirilmesini amaçlayan saldırı biçimine phishing denilmektedir. Phishing kelimesi, ingilizce fishing (balık avlamak) kelimesinde oldugu gibi saldırı kurbanlarını avlamak anlamında da kullanılır. Sonuçta, amaç insanları baska sitelere yönlendirip kandırarak bilgilerini ele geçirmektir. Phishing filtresi ile ise, kullanıcı baska bir siteye yönlendirilip yönlendirilmedigini anlayabilmekte, yönlendirme varsa IE 7 kullanıcıyı uyarıp potansiyel saldırıların önüne geçmektedir.

Örnek verecek yapı kredi bankasının web sayfası ile aynı görünüme sahip farklı bir web sayfası olan kensdale.nl, aslında baska bir adrese yönlendirme yöntemini kullanarak internet bankacılıgı kullanıcılarını aldatan bir phishingden farklı bir sey degildir. Bunu yaparak kullanıcıları aldatmak isteyen birisi önce kullanıcıya resimdeki gibi bir e-posta gönderir

PeeRLeeSS
Resim

Eger e-posta servis saglayacınızın görüldügü gibi bir uyarı sistemi yoksa (ya da var olan uyarma sistemi yetersiz ise) e-postadaki baglantıya tıklayınca bankanın interaktif bankacılık subesine gittiginizi sanabilirsiniz. Ama bankanızın internet sayfası ile aynı görünüme sahip olmaktan baska hiçbir ortak yanı olmayan baska bir sayfaya yönlendirilmissinizdir. Eger ki buraya bankanızın interaktif sayfası oldugunu zannederek kullanıcı adı ve sifrenizi girerseniz, kötü niyetli kisiler bu kisisel bilgilerinizi ögrendikten sonra hesabınızdan para transferi dahil pek çok islemi sizin haberiniz olmadan gerçeklestirebilir.

Phishing filtresi kullanılarak bu aldanmanın önüne geçilebilir. Bu yüzden özellikle internet bankacılıgı kullanıcıları phishing filtresini mutlaka kullanmalıdır.

Phishing filtresinin kullanımı sitelerin açılmasını biraz daha yavaslatarak performansı etkileyebilir. Bu durumlar için de http://support.microsoft.com/KB/928089 adresini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

7. Phishing filtresi nasıl kullanılır?

Phishing filtresi, Internet Explorer 7.0′ın kurulumundan sonra ilk baslatıldıgında çıkan ekranda aktif hale getirilebilir. Ayrıca Tools (Araçlar) -> Internet Options (İnternet Seçenekleri) -> Advanced (Gelismis) sekmesinden Phishing filtresiyle ilgili ayar yapılabilir.

Resim

8. IDN özelligi nedir?

IDN International Domain Name (Uluslararası Alan Adı) ifadesinin kısaltmasıdır. IDN özelligi sayesinde alan adları (Örnegin; http://www.itu.edu.tr/) uluslararası isimler olabilecektir. ( Örnegin; http://www.itü.edu.tr/ ) su ana kadarki sistemde alan adları yalnızca İngiliz alfabesi karakterleri içerebiliyordu; ancak bu özellik uluslararası tüm dillerin alan adı olarak kullanılabilmesini saglamaktadır. Uluslararası karakterlerin kullanımı sadece etki alanı adı için olabilmektedir, en bastaki istemci adı kısmı için olamamaktadır. Yani; itü.edu.tr etki alanı altındaki www istemcisi olabildigi için http://www.itü.edu.tr/ olabilmektedir; ama bu etki alanı altında itüistemcisi diye bir kayıt bulunamadıgı için itüistemcisi.itü.edu.tr gibi birsey söz konusu olamaz.Uluslararası Alan Adı uygulaması teknik altyapı tamamlandıktan sonra IDN özelligi sayesinde kullanılabilmektedir. IE 6.0′da bu özellik bulunmuyordu. IE 7.0′da ise kullanıcının seçimine baglı olarak bu özellik açılıp kapatılabilir. Uluslararası Alan Adı uygulaması İnternet sayfası adreslerinde sorunsuzca çalısırken, e-posta sistemlerinde henüz tam olarak desteklenememektedir. Tools (Araçlar) -> Internet Options (İnternet Seçenekleri) -> Advanced (Gelismis) sekmesinde International bölümünde Send IDN server names (IDN sunucu isimlerini gönder) isaretleyerek ya da isareti kaldırarak IDN özelligi açıp kapatılabilir.

Resim

IDN kullanımı sonrasında karakter kümesi çok genisledigi için, karakterler kullanıcı tarafından ayırt edilemeyebilir. Kullanıcı, görünen adreslerden baska adreslere yönlendirilip saldırılara maruz kalabilir. Bu nedenle IE 7.0 Phishing filtresinin açık olması tavsiye edilir. Durum asagıdaki örnek üzerinden daha net anlasılabilir. 9. RSS destegi nedir?

Resim

Internet Explorer 7.0, araç çubugunda bir simgeyi aydınlatarak sitelerdeki RSS akıslarını otomatik olarak algılar. Simge tek bir kez tıklanarak önizleme yapılabilir ve içerik güncellestirildikçe bilgilendirilmek üzere istege baglı olarak sitenin RSS akısına abone olunabilir. Internet Explorer 7.0 ile RSS akısları dogrudan tarayıcıdan okunabilir, önemli konular taranabilir ve arama terimlerine ya da siteye özgü kategorilere göre filtre uygulanabilir. RSS hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
10. RSS nasıl kullanılır?

IE 7.0 ile RSS akıslarını izlemek için ilgili sayfaya gitmek yeterlidir. Örnegin: Sabah Gazetesi’nin RSS sayfasına girerek içerikleri kolayca görüntülenebilir.www.sabah.com.tr/rss sayfasına girdikten sonra, alt bölümde bulunan kategorilerden birine (XML simgesine) tıklanarak içerigi görüntülenebilir.

Resim

Sayfaya abone olmak istenirse sayfanın üst kısmında bulunan Subscribe to This Feed (Bu Akısa Abone Ol) tıklanır. Asagıdaki pencere açılır. RSS akısı aboneliginin ismi ve kaydedilecegi kategori seçilir ve Subscribe (Abone Ol) tıklanır. 11. Yakınlastırma (Zoom) özelligi nedir?

Resim

yakınlastırma özelligi ile sayfalara %10 ila %1000 arasında yakınlastırma yapılabilmektedir.
12. Internet Explorer 7.0′ı kurdum; ancak hiç bir ag sayfasının çıktısını alamıyorum. Nasıl çıktı alabilirim?

Çıktı almak istenen sayfada üst kısımda bulunan yazıcı simgesine tıklanarak ilgili sayfanın çıktısı alınabilir ya da Alt + F tus kombinasyonuna tıklanarak açılan File (Dosya) menüsünden Print (Yazdır)’ı tıklanarak yazıcı ile ilgili gelismis ayarlar yapılabilir. Bu islemler, yazıcının düzgün çalısır durumda oldugu varsayılarak yapılmalıdır.
13. Daha önce kullandıgım Internet Explorer’da sayfanın üst kısmında File (Dosya), Edit (Düzenle), View Görüntüle), Favorites ve Tools gibi seçenekler bulunuyordu. Internet Explorer 7.0′da bu seçenekleri bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Internet Explorer 7.0 önceki sürümlere göre ciddi anlamda görsel degisiklikler yaptı. Bu asamada daha önce kullanılan tüm seçenekleri kısa yollarla ifade etme yoluna gitti. Daha önce yapılan tüm ayarlar ve islemler IE 7.0 ile birlikte daha basit hale getirildi. Bu düzenlemelerden biri de sayfanın üst kısmındaki menü seçeneklerinin varsayılan olarak kapalı olması. Araç çubugundan bos bir alana sag tıklayarak Menu Bar (Menü Çubugu) seçili hale getirilerek sabitlenebilir ya da Alt tusuna tıklayarak File, Edit, View, Favorites ve Tools seçeneklerinin kısa süreli görülmesi saglanabilir. Sayfa görüntülemede daha fazla alan tercih edenler için IE 7.0 Menü Çubugu’nun kapalı olarak kullanılması tavsiye edilir.
14. Geçici İnternet Dosyaları (Temporary Internet Files), Çerezler (Cookies), Geçmis Bilgisi (History) verilerini nasıl silebilirim?

Internet Explorer’a iliskin tüm veriler Tools (Araçlar) -> Delete Browsing History (Gezinti Geçmisini Sil) penceresinden silinebilir.

Resim

Sayfadaki yazı stili, boyutu, vb. özellikleri degistiremiyorum. Sayfa ayarlarını nereden yapabilirim?

Sayfa ayarları "Page"‘in altında bulunur. "Page"e tıkladıktan sonra Text Size (Yazı Boyutu) ile sayfadaki yazı tipinin boyutu, Encoding (Kodlama) ile de sayfanın dil kodu degistirilebilir.
16. IE7′de FTP kullanımı açısından olan degisiklikler nelerdir?

IE 6 kurulu sistemlerde Baslat (Start) > Çalıstır (Run) kısmına ftp://ftp.itu.edu.tr/ yazarak ftp sitesini Windows Explorer içinden açarak çalısılabiliniyordu.. IE 7 ile birlikte aynı islem yapıldıgında Internet Explorer 7 açılır ve FTP sitesine erisilebilir çünkü IE 7 ile birlikte Windows Explorer içinden FTP erisimi Internet Explorer’a devredilmistir. Fakat IE7′de açılan sayfayı isterseniz eski sistemde oldugu gibi Windows explorer içinden de görebilirsiniz. Bunun için Page (Sayfa) menüsü altındaki Open FTP Site in Windows Explorer (FTP Sitesini Windows Gezgini ile Aç) seçenegini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçenegin var olabilmesi için ise; Tools (Araçlar) altındaki Enable FTP folder view (outside of Internet Explorer) (FTP klasör görünümünü aktiflestir) seçeneginin seçili olması gerekmektedir ve Enable FTP folder view (outside of Internet Explorer) (FTP klasör görünümünü aktiflestir) seçenegi varsayılan olarak seçili gelmektedir.
17. "Read Mail Toolbar" özelligi ne ise yarar?

IE7 ile gelen özelliklerden biri de Read Mail (E-posta Oku) özelligidir. Tools (Araçlar) > Toolbars (Araç Çubukları) > Customize (Özellestir) menüsü altından Read Mail (E-posta Oku)’i seçip Add (Ekle) tıklanır ve IE 7′de bu özellik de menüler arasında görünür hale gelir, varsayılan olarak bu islem yapılmadan bu araç aktif olmamaktadır. Bu islemin yapılmasından sonra Read Mail (E-posta Oku) tıklandıgı anda bilgisayarınızdaki e-posta istemci programı çalıstırılıp mesajlarınızı okuyabilmeniz saglanacaktır. Bu özellik IE7′de çalısıyorken birden mesajlarınızı okumaya geçmek isterseniz hızlıca geçis yapabilmenizi saglar.
Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 670
Kayıt: 19 Mar 2006, 18:32
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen skinnycem »

çok güzel bir paylasım..tskler..
Cevapla