Serverlarin Calisma sürelerini bulmak

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Serverlarin Calisma sürelerini bulmak

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Nis 2009, 05:52

Soru:
calistigim sirketin networkünde degisik amaclar icin kullanilmak üzere yedi adet server bulunuyor. Ben bu serverlarin ne kadar süredir calistigini ögrenmek istiyorum. Bunu ögrenmek icin Microsoftun bir uygulama gelistirdigini duydum. Bu uygulamanin adi ne, nereden indirebilirim ve temel kullanimini anlatabilir misinizü

cözüm:
Bahsettiginiz islem icin Microsoft "Uptime" olarak isimlendirdigi bir program gelistirmis. Bu program ile bilgisayarlarin ne kadar süredir calistigi yani uptime süresinin ne kadar oldugunu ögrenebiliyorsunuz. Programi
http://www.microsoft.com/ntserver/nts/d ... efault.asp
adresinden indirebilirsiniz. Bu programi herhangi bir parameter ile kullanmazsaniz calistirildigi bilgisayarin ne kadar süredir calisir vaziyette oldugunu gösterir. Ayrica bu program kullanacaginiz /s parametresi ile Event loglari arastirarak calistirilan sistemin gecmisindeki system acilislarini ve kapanislarini, sistemin ne kadar süre ile calisir durumda kaldigini ve ne kadar sure ile kapali kaldigini raporlayabiliyor. Programin ciktisinin son kisminda verilen özet bilgiler ise sistemin yüzdelik olarak ne kadar availability'e sahip oldugunu, toplam uptime ve downtime zamanlarinin ne kadar oldugunu vs. gibi bilgiler icerir. Son olarak bu programi kullanarak uzaktaki bir sunucunun da uptime sürelerini ögrenebilirsiniz.
Resim
ALINTIDIR

En son velociraptor tarafından 11 Nis 2009, 05:52 tarihinde darbelendi.