MS Removal Tool Virüsü

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

MS Removal Tool Virüsü

Mesaj gönderen lord_leo » 21 May 2011, 18:17

Yakın zamanda ortaya çıkan bir virüs, daha önce buna benzer XP Security 2011, Vista Security adında yazılımlar da mevcuttu.Çözüm adımları biraz uzun, adım adım tarif etmeye çalışacağım.
Öncelikle bilgisayarımızın açılışındaki program ve hizmetleri msconfig ile devredışı bırakıyoruz bunun için
Başlattan Programları ve Dosyaları ara’ya msconfig yazıp enter’a basın. Çıkan sistem yapılandırması penceresinde Başlatma sekmesinden sağ altta yer alan tümünü devre dışı bırak butonuna basın. Yine aynı pencerede hizmetler sekmesinden sol alta yer alan Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle kutucuğunu işaretleyerek sağ altaki tümünü devre dışı bırak butonuna basıp uygula ve tamam’a tıklayın.

Bu işlemden sonra http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free adresinden ücretsiz olan antimalware tarama yazılımını bilgisayara indirip 1 kere programı açıyoruz (veri tabanı güncelleştirmesi için).Sonra sistemi güvenli modda açıp tam tarama gerçekleştiriyoruz.

Bu programı indirip kuramıyor isek yine güvenli modda iken,

Kod: Tümünü seç

c:\Documents and Settings\All Users\Application Data\<rastgele>\<rastgele>.exe 
şeklinde bir dosya olmalı (gizli ve sistem dosyalarını göster seçeneği açık olmalı), bu dosyayı silip aynı dosya adına sahip

Kod: Tümünü seç

KEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce 
altındaki girdiyi de temizliyoruz.
Bu işlemlerin dışında http://www.microsoft.com/security/scann ... fault.aspx adresinde Microsoft’a ait Safety Scanner yazılımı var, bununla da tam tarama yapıp virüsü sistemden kısayoldan temizleyebiliyoruz.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla