Cleartype Tuner ile net yazi

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28823
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Mar 2006, 02:38

Cleartype Tuner ile net yazi Bir dizüstü bilgisayarda veya LCD ekran ile calisiyorsunuz. Yazilar gözünüze yeterince net gözükmüyor. Resmi daha net hale getirmek istiyorsunuz. Microsoft, Windows XP`ye özel olarak yeni bir fonksiyon olan ve bahsettigimiz ekranlarda calismayi kolaylastirmak üzere tasarlanan Cleartypei eklemis. Bu fonksiyon planlanmis cözünürlügün kullanildigi monitörlerdeki yazilarin görüntüsünü netlestiriyor. öncelikle, monitörünüzdeki yazilarin netliginden sikayetciyseniz, monitörünüzün kitapcigina bakin ve monitörünüzün dogru cözünürlükte calistigindan emin olun. (Masaüstünde sag tusla tikladiktan sonra özellikler>ayarlar ile cözünürlügü ögrenebilir ve degistirebilirsiniz.) Renk kalitesi en az 16 Bit olmalidir. Ayni menüde Görünüm sekmesinde Efektlere tiklayin. Burada Ekran yazi tipi kenarlarini düzeltmek icin asagidaki yöntemi kullanin altindan ClearTypei secin. ücretsiz ClearType-Tuner ile, ayarlarda degisiklik de yapabilirsiniz. Bunun icin Setup.EXE yi calistirin ve yüklemeyi gerceklestirin. Bundan sonra denetim masasinda ClearType Tuning`i göreceksiniz. calistirdiginizda, ilk diyalog menüsünde Cleartpyei etkinlestirebilirsiniz. Advanced sekmesinde LCD Screen Striping altinda monitörünüz icin gerekli olan secimleri yapin. Bunun icin ya Kirmizi-Yesil-Mavi (RGB) ya da Mavi-Yesil-Kirmizi (BGR) cizgileri isaretliyorsunuz. En genel yapi formu RGB`dir, ancak monitörünüzün kullanim kilavuzuna bakmaktan kimseye zarar gelmeyecektir. Son adimda ise, Cleartype Contrast Settingsdeki düzenleyiciyi sizin icin en uygun olan görünümü sunana kadar ilerletmelisiniz. Teknik sebeplere gelince, TFT monitörler optimum bir cözünürlüge sahiptirler. Bu da monitörün gercekte ne kadar Piksel`e sahip oldugu hesaplanarak ortaya cikar. Her piksel, üc tane daha kücük kirmizi, yesil ve mavi renkli piksellerden olusur ve bunlarin sirasi bütün monitör boyunca degismez. insan gözü ise bu daha kücük pikselleri göremez, ancak onlarin karisimindan olusan rengi görebilir. örnegin monitörünüzdeki bütün pikseller tam yogunlukta yaniyorsa, bembeyaz bir ekran görürsünüz. Renklerin tamami bu piksellerin renk yogunluklari ile saglanmaktadir. Cleartype ise, LCD`lerin bu calisma prensibini kullanarak karakter kenarlarindaki piksellerin isima yogunlugunu azaltarak, insan gözünün hatayi daha az algilamasini sagliyor. örnegin beyaz ekranda, siyah fontlu yazilarin kenarlarinin bu ayarlar sayesinde griye yakin tonlarda göründügünü farkedebilirdik. Bu sayede, daha net bir görünüme kavusabiliyorsunuz. :wink:
ALINTIDIRKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28823
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Eyl 2009, 21:45

1)Cleartype LCD ekranlarda yazıların daha rahat okunmasını sağlar.xp de ve diğer eski sistemlerde devre dışı,vistada ise açık olarak gelir.xp ye ie7 yüklendiğinde cleartype otomatik açılır.
LCD kullanıyorsanız cleartype yi açmanızı,CRT monitör(tüplü monitör)kullanıyorsanız kaptmanızı öneririm.

xp de cleartype yi açmak için;
masaüstü sağ tık/özellikler/görünüm/efektler/ekran yazı tiplerini düzeltmek için aşağıdaki yöntemi kullan/cleartype yi seçin.

vistada kapatmak için;
masaüstü sağ tık/kişiselleştirme/pencere rengi ve görünümü/daha çok renk seçeneği için klasik görünüm özelliklerini aç/efektler/ekran yazı tipi kenarlarını düzeltmek için aşağıdaki yöntemi kullan/standart ı seçin veya bu seçeneği tamamen devre dışı bırakın.

2)görüntü özelliklerinin gelişmiş bölümünde monitör sekmesinde ekranınızdaki görüntünün titremesini engellemek için yenileme sıklığını ayarlayabilirsiniz.

3)ekran çözünürlüğünüzü yükselttiğinizde nesne ve yazıların çok küçülmesi gözünüzü yoruyorsa DPI ayarını yükseltip sisteminizi yeniden başlatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

4)kimi zaman(mesela pcnize uzaktan bağlanırken)performansı arttırmak için eindeows un renk kalitesini düşürmek istiyebilirsiniz.16 biti seçmeniz performansı yükseltecektir.

5)görüntüyle ilgili performans sorunları yaşadığınız durumlarda,sorun gider sekmesine geçerek donanım ivmesini düşürmek sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir.

ALINTIDIR

ilaveten bakiniz:
viewtopic.php?f=9&t=35888
viewtopic.php?f=49&t=57880

Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Re: Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen ultrailker » 16 Eyl 2009, 02:12

Pcnet bilgisayar kitaplığı serisi 1 sayfa 6 :) bu mesajı okumadan önce kendi bilgisayarıma uygulamıştım bu mesajda yeni tam denk geldi :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28823
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen velociraptor » 16 Eyl 2009, 02:16

bakin Pc dergilerini bile okumaniza gerek birakmiyoruz (reklamlari dinlediniz)

Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Re: Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen ultrailker » 16 Eyl 2009, 02:26

bunun reklamımı olur sende :)

Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 250
Kayıt: 03 Şub 2008, 03:34
cinsiyet: Erkek
Konum: Kocaeli

Re: Cleartype Tuner ile net yazi

Mesaj gönderen dj747 » 18 Eyl 2009, 05:57

Bende LG crt monitör var gözüme yazılar flu geliyordu.Kapatınca daha net geldi gözüme sanki.Teşekkürler abi.

Cevapla