İnsan Arama Motoru

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

İnsan Arama Motoru

Mesaj gönderen lord_leo » 17 May 2011, 16:00

Resim

Aradığını bulmak, isabetli aramalar yapıp sonuca ulaşmak gittikçe zorlaşıyor. Google’a girer aratırım. Google bulursa tamam, bulamazsa internette yoktur demek artık doğru değil!

Eski okul arkadaşlarımıza, iş ilişkileri için aranılan kişilere, daha önce görüştüğümüz ama şimdi arayıp bulamadığımız kişilere nasıl ulaşabiliriz. Arkadaşım sadece adını bildiği bir alış satış işlemi için birisini arıyor, ama Google ile ne kadar çeşitli olarak aratsa da, en sondaki linklere gitse de sonuca bir türlü ulaşamıyordu.

Pipl belki bu konuda size yardımcı olabilir. Pipl kendini “Webdeki en modern insan arama motoru” ifadesiyle tanımlamış. Pipl diyor ki:
Pipl hakkında farklı olan nedir?

İnsanları aramak için değişik nedenleriniz olabilir; mesela kayıp bir akrabanızı aramak, eski bir arkadaş, sınıf arkadaşı veya iş arkadaşı. Ama eğer bir ama motoru kullanıyorsanız – mesela Google veya Yahoo – insanları aramak için belki farkına vardınız bazen sonuç alsanız bile bir çok durumda bu yöntem çalışmıyor.

En iyi arama motoru bir insanı arama konusunda nasıl başarısız olabilir? Cevap çok az bilinen ama internetin çok önemli bir parçası olan “the deep web (derin web)”.

“invisible web (görünmez web)” olarak de bilinen “derin web” web örümceleri / robotları (web crawlers) tarafından ulaşılamayan çevrimiçi ortamda bulunan çok sayıdaki dokümanı işaret eder. Derin webin yüzeysel webin 500 katı olduğu tahmin ediliyor ve henüz geleneksel arama motorlarının limitleri yüzünden bu içeriğe daha dokunulmadı.

Bir çok kişisel profil, kamuya açık kayıtlar ve kişi-ilgili dokümanlar veritabanlarında tutulduğunda – statik web sayfalarında değil – bir çok yüksek kaliteli kişi-ilgili bilgiler normal arama motorlarına “görünmez” durumda.

Pipl arama motoru sorgulamaları size normal arama motorlarında bulamayacağınız şeyleri bulmanıza yardım eder.

Tipik bir arama motorunun aksine Pipl bilgiyi gerçek-zamanlı derin webden çekmek şeklinde tasarlanmıştır. Robotlarımız aranabilir veritabanları, iletişim bilgileri ve buna benzer kişisel bilgilerler, üye listeleri, bilimsel yayınlar, mahkeme kayıtları, ve bir çok web-kaynağı ile ileteşim kurar.

Pipl sadece daha çok bilgi bulmak için değildir; biz kolay okunabilir kişiye ait bilgileri getirmek için dil-analizleri, derecelendirme algoritmaları kullanıyoruz.
http://pipl.com/
Ben Giderim, Tadım Kalır...tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: İnsan Arama Motoru

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 18 May 2011, 10:32

teşekürler.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28955
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: İnsan Arama Motoru

Mesaj gönderen velociraptor » 18 May 2011, 10:59

ilgincmis
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla