yeni sansürleme dönemi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1126
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen lord_leo » 03 May 2011, 18:03

Resim

İnternetin ölüm tarihi: 22 Ağustos 2011 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nca (BTK) hazırlanan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.
Bu uygulamayla kullanıcılar BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Filtre kıstasları ise tamamen BTK'nın keyfine göre belirlenecek. Bu uygulama dünyada Çin, Küba, İran gibi internetin "tutuklu" olduğu ülkelerde kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde basının gündemine gelen "yasaklı kelimeler listesi" büyük tepki almıştı. Ancak bu yasaklı kelimeler listesinin buzdağının görünen kısmı olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.

Dayanağı nedir?
5809 sayılı Kanunun 4'üncü 6'ncı ve 50'inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin 10'uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı" 22 Şubat 2011 tarihinde 2011/DK-10/91 no'lu karar ile onaylanarak, "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar"ın 22 Ağustos 2011'de yürürlüğe girmesine karar verildi.

22 Ağustos'ta devreye girecek sistemde internete devlet daha doğrusu "BTK" tarafından belirlenen 4 filtre tipinden birini seçerek girebileceğiz. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor, aksi halde onlara da ağır para cezaları öngörülüyor.

"Ben giriyorum, siz de girin"den "Ben de giremiyorum artık"a...
Düzenlemeye göre 4 tip filtre yer alacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket. Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak. Bu filtre tipini internet kafelerde uygulanan "Websense" filtresine benzetebiliriz. Yani sadece internet kafenin belirleyebildiği sitelere girebileceksiniz. Bu tür filtre sistemleriyle içeriğinde sorun olmasa bile birçok sitenin filtreye takıldığı kullanıcılar tarafından biliniyor.

Git gide uçsuz bucaksız bir dünya olma yolunda ilerleyen interneti "güvenli internet" sloganının arkasına sığınarak "terbiye edilmiş internet"e dönüştürecek bu uygulamanın dünyada sınırlı sayıda örneği var. Bu örneklerde Çin, Küba, İran gibi internetin sıkı bir sansür altında tutulduğu ülkelerle sınırlı.

Bu uygulamayla ilgili olarak Yeni Medya Düzeni için bir makale yazan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Mutlu Binark, 22 Ağustos'ta uygulamaya girecek bu esaslara karşı durulması gerektiğini belirtmişti.

Binark bu görüşüne destek olarak bu sistemin internet kullanıcılarını sınıflandırdığını ve bu esaslarla "internetteki zararlı içerikten korunma" adı altında internetin sınırlandırıldığını ifade etti.

Bu tür filtreler şu anda da var


Bu tür filtre sistemleri işletim sistemleri, internet servis sağlayıcılar ya da internetten bulunabilecek programlar sayesinde isteyen kullanıcılar tarafından zaten istenildiği zaman kullanılabiliyor. Yani zaten kullanıcı böyle bir opsiyona sahip. Ancak BTK'nın uygulamasıyla bu durum bir opsiyon olmaktan çıkıp zorunluluk haline geliyor.

Binark, "Bu usul ve esasların arkasındaki zihin örüntüsünün kendi yurttaşını birey olarak görmediğini, onun adına eylemeye muktedir olarak sadece kendini ve kendinin mutlak otoritesini ve bu mutlak otoritenin doğruluğunu gördüğünü belirtmek gerekir. Bu anlamda burada herşeyi bilen muktedir özne BTK ve muteber vatandaşlar da İnternet erişim özgürlükleri ile İnternet ortamında seçme haklarının "onların iyilikleri adına" ellerinden alınmasına rıza gösterenlerden oluşmakta. Devlet eliyle, filtreleme uygulamasının topyekünleştirilmesine ve zorunlu kılınmasına yol açacak bu uygulamanın benzer örnekleri ancak Çin Halk Cumhuriyeti, Küba, İran, Tayland gibi yurttaşlarının siberuzama erişimini sınırlandıran ve engelleyen ülkelerden verilebilir" diyerek uygulamanın zararlarına dikkat çekti.

Binark, "Bu internet filtresi uygulamasıyla, birey korumacı ve kollamacı bu muhafazakar ideoloji tarafından pasifize edilmekte, zihni "tek doğru, tek renk, tek söylem" çağrısına uymaya, sağduyuya davet edilmektedir. Bu nedenle, Ağustos 2011'den itibaren İnternet ortamına erişimde aklını kullanmaya muktedir bireyin akıl ve irade özgürlüğünü elinden alan bu usul ve esaslara karşı durmak, yürürlüğe girmesine itiraz etmek gereklidir" diye de yazdı.

Türkiye'de internet nereye gidiyor?
BM desteğiyle Freedom House tarafından Nisan 2011 de yayınlanan İnternette Özgürlük Raporu'na göre, Türkiye'nin "kötü puan'ını 42'den 45'e yükselterek" internete erişim özgürlükleri konusunda geriye doğru gitmeyi sürdürüyor.

Bu uygulamayla BTK, kimin hangi siteye girebileceğine, hangi blogu okuyabileceğine, hangi tartışma grubuna katılabileceğine kendi kendine karar vermiş olacak. İstediği herhangi bir siteyi, sayfayı kara listeye alarak sizin ulaşmanızı engelleyebilecek. Böyle Türkiye'nin İnternette Özgürlük Raporu'nda kendini İran ve Çin'in arasında bulması sandığınız kadar uzak bir gelişme değil.

Standart paket sansürsüz değil mi?

En özgür gibi görünen Standart paket de bir filtre paketi ve BTK tarafından belirlenen erişim engellerine ve kara listelere tabi. Yani YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında erişimi engellenmiş YouTube'a girmek mümkün olmayacak.

Dava açıldı
IPS İletişim Vakfı-Bianet, 13 Nisan 2011 tarihinde "yürütmenin durdurulması" talebiyle, söz konusu usul ve esaslara karşı Danıştay'a iptal davası açtı. Vakıf, Danıştay'a yaptığı başvuruda BTK'nın aldığı yeni kararın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınan temel hak ve özgürlükleri ölçüsüz şekilde kısıtladığını belirtti.

Vakıf adına başvuruda bulunan avukat Ayşe Altıparmak, BTK'nın keyfi bir şekilde yasaklı siteler listesi hazırlayabileceğini, çocukları zararlı içerikten korumak için ebeveynlerin yerine devlet eliyle karar verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını belirterek, "Gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Komisyonu çocuklar gibi zarar görmesi mümkün grupları korumak için yasal önlemler almaktansa özdenetim yollarına gidilmesini teşvik etmektedir. Bu nedenle, üye ülkeler ev ve okul bilgisayarları ile internet kafelerde filtre programlarının kullanılmasını teşvik etmeli ama devlet düzeyinde filtreleme girişimlerinden her ihtimalde kaçınmalıdır" açıklamasında bulunmuştu.

alıntıdır

"her duvar delinir her şifre kırılır" lord
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28597
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen velociraptor » 03 May 2011, 18:58

AKP Gercegi
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1126
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen lord_leo » 03 May 2011, 20:11

hepsi berbat
vasatı bulan dahi yok
TR nin sistem gerçeği

bu tip filitreleme aşılma yöntemi bilen varmı?

biz tedbirimizi alalımda
:D
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 475
Kayıt: 27 Şub 2009, 15:11
cinsiyet: Erkek

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen AmbaSSadoR » 04 May 2011, 03:41

servis sağlayıcılara yapılacak sıkı bir saldırı turu bellerini büker gibime geliyor bilemiyorum ama şimdi bunlara ana avrat sövesim geldi ben ki küfürü sevmeyen bir insanımdır ama insanlıktan çıkartacaklar en sonunda ...
--------------------------------
Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...

Kullanıcı avatarı
Sni0r
Byte1
Byte1
Mesajlar: 47
Kayıt: 28 Şub 2010, 02:29

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen Sni0r » 11 May 2011, 18:21

Arkadaş'lar şuan zaten mevcut bir çok siteye sansürleme uygulanmakta,son 2 aydır bir çok siteye girelemiyor.adamlar zaten sansürleyip ondan sonra sansürlücez diyor.Maksat,bak böyle birşey yapıcaz haberiniz olsun diyorlar sadece.Yoksa hiç biri bizim ne düşündüğümüzü sallamıyor.

Ama ileri teknoloji ileri demokrasiyi dövecektir!Şimdiden bir çok çözüm üretilmiş durumda :)

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 924
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen Ensatech » 23 May 2011, 23:45

Böyle bir filtreyi milyon kullanıcıya uygulamak yemez, net ağırlaşır yada çöker sistemleri hadi diyelim yasak nedeniyle trafikte yok ama sonuçta her istek bir aracıdan geçicek hele buna DNS yasağı gelse ki öyle olmayacağı şuan %80 daha illet bir network sorunlarına yol açmaz mı.

Ve her yasak daha çok ilgi görür, yabancı müzik satışlarının da böyle bir engele gelebilceği vardı Sorun olmaz korsana teşviktir netten satın alınır...

Kafalarına göre blog engelleyip ve bunu merkezi blog adresiyle yapıp tüm blog kullanıcılarını ne oluyor ya dedirtecek kadar amatörlerse kusra bakmasınlar çözüm alternatiflarini de biz kafalarız (:

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 828
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 24 May 2011, 07:52

çok site engellendi.
istanbul sunucular takipte daha çok.
bunlar bilişim ve ha_klemede daha çok.
kendi serverlerimizi kuralım.
faturalarımızdan ücret eklemeden az parayı (farklı bölüm yapsınlar)
otonom i.net bölümü olsun.
buna bir çağre vardır.

yankı
Bit
Bit
Mesajlar: 15
Kayıt: 24 May 2011, 16:41
cinsiyet: Erkek

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen yankı » 24 May 2011, 17:59

Ankara'da iss lerin dnslerini ortak bir merkezden güncellemek amacıyla merkez kuruluyormuş.

Dns işi bitecek. Net tabiki yavaşlayacak. İp, port yasaklaması da yapabilecekler. Öyle olunca dns filan zaten hikaye oluyor. Yutrdışı serverların tamamının engelleneceği yurt içi güvenlik paketi diye bişey de var. Ne bu be? Parayla sansür satın alınır mı?

Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte3
Gigabyte3
Mesajlar: 2770
Kayıt: 16 Kas 2007, 02:06
cinsiyet: Erkek
Konum: istanbul

Re: yeni sansürleme dönemi

Mesaj gönderen ney_bey » 25 May 2011, 01:51

yankı yazdı: Ne bu be? Parayla sansür satın alınır mı?
:arrow:
ya sev ya terket

Cevapla