Sanal Bellek Nedir Miktarı Nasıl Artırılır?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Sanal Bellek Nedir Miktarı Nasıl Artırılır?

Mesaj gönderen lord_leo » 29 Nis 2011, 01:32

Bilgisayarınızda kullanılan RAM miktarı yetersiz olduğu zaman hemen sanal bellek devreye girer.Bir yazılım yada başka bir işlem yaptığınızda bilgisayarınızda bulunan bellek yetersiz kalırsa Windows hemen sanal belleği devreye sokar.

Resim

Sanal belleğin görevi ise bilgisayarınızın RAM’ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir.Sanal bellek RAM azaldığı zaman devreye girer ve RAM’deki verileri disk belleği dosyası adı verilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, bilgisayarınıza ilgili işi tamamlamak için gereken miktarda RAM sağlar.

Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız RAM’inizin fazla olması gerekir.Ne kadar fazla RAM olursa bilgisayarınız o kadar hızlı çalışacaktır.Sanal belleği RAM yetersizliği durumlarında artırmanız gerekmektedir.Ancak yinede en iyi çözüm RAM’i artırmaktır.

Sanal belleğiniz yetersiz geldiği zamanlarda ise boyutunu artırmanız gerekmektedir.

Sanal Bellek Miktarını Artırma

Eğer bilgisayarınız Sanal belleğinizin azaldığına dair uyarı verirse yapmanız gereken disk belleği dosyası boyutunun alt sınırını artırmaktır.Bu yapmak için de aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir

İşte Yapmanız Gerekenler;

1.Sanal bellek sistemini açmak için şu yolu izleyin; Başlat > Bilgisayara sağ tıkla özellikler >Açılan pencerede sol menüden Gelişmiş sistem ayarları’nı tıklatın
2.Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine tıklayın.Bu sekmede Performans altında Ayarlar’ı tıklatın.
3.Açılan yeni pencerede Gelişmiş sekmesini tıklatın, Sanal bellek altında, Değiştir’i tıklatın.
4.Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet onay kutusunun işaretini kaldırın.
5.Sürücü [Birim Etiketi] altında, değiştirmek istediğiniz disk belleği dosyasını içeren sürücüyü tıklatın.
6.Özel boyut’u tıklatın, Başlangıç boyutu (MB) veya En büyük boyut (MB) kutusuna megabayt olarak yeni bir boyut yazın ve Ayarla’yı tıklatın, ardından Tamam’ı tıklatın.( xp ve vistada farklı yol gerekir)

Resim
Ben Giderim, Tadım Kalır...

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1

Re: Sanal Bellek Nedir Miktarı Nasıl Artırılır?

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 29 Nis 2011, 17:15

win 7 d.top da f.diski ram olarak kullandım.
sistem f.diski takarken kasanın arkasından tak diye win 7 beni uyardı zaten.ilginçtir.
oyunda kullanmak için.
ama f.diskin tüm boyutunu değilde yarısını kullandırdı.
gerçektende ram olarak kullandım mı?
hdd denemedim.