Google'da Yararlı Parametreler

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Google'da Yararlı Parametreler

Mesaj gönderen lord_leo » 25 Nis 2011, 18:39

Resim

daha öncede verilmişti ama şöyle anlaşılır olsun istedim.

Dünyadaki bir numaralı arama motoru olan Google'da değişik parametreler kullanılarak daha yararlı sonuçlar elde edebilmek hiç de zor değil.

Diğer bir deyişle, bir arama yapacağınız zaman açılacak olan sayfanın URL'si, bu yeni aramanın özelliklerine göre yeniden adlandırılacaktır. Bazı kısımları ise kendiniz değiştirip sonuçları yeniden düzenleyebilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

# Filetype: Bu parametre ile dosya uzantılarına göre arama yapabiliyorsunuz. Örneğin, ticaret ile ilgili PDF dosyalarına ulaşmak istiyorsunuz. Bunun için Google arama kutusuna;
-------------------------------------
filetype:pdf ticaret
yazıp aratmamız yeterli olacaktır.

# Inurl : Web sitelerinin adres kısımlarında arama yapılmasına olanak sağlıyor. Bunun için ise;
inurl:ticaret
yazabiliriz. Bu sayede içinde "ticaret" geçen tüm siteleri listeyebiliriz.

# Site : Bu özelliği kullanarak istediğimiz web sitesi içinde arama yapabiliriz. Örnek olarak;
----------------------------------------
site:www.milliyet.com.tr ticaret
yazıp Milliyet'in içinde yer alan ve "ticaret" kelimesi geçen tüm sayfalara ulaşabiliriz.

# Intitle : Arama yapacağımız anahtar kelimeleri sayfa başlıklarında tarar. Şöyle ki,
------------------------------------------
intitle:ticaret
yazdığmızda başlık bilgisinde ticaret olan web sitelerini listeletmiş oluyoruz.

# Allintitle : Tüm anahtar kelimeleri sayfanın başlığında arar.
allintitle:ticaret

# Link : Bu özellik ile bir web sitesine, hangi web sayfaları tarafından link verildiğini öğrenebiliriz. Mesela,
--------------------------------------------
link:www.sordum.net
--------------------------------------------

# Cache : Ulaşmak istediğimiz web sayfasının, daha önceden google'ın önbelleğine alındığı görüntüsünü ekrana getirmemizi sağlar. Kullanım şekli ise,
cache:www.sordum.net
\

# Related : Bu parametreyi kullanarak, herhangi bir web sayfası ile benzer içerikte yayın yapan siteleri görüntüleyebilriz. Bunun için de,
--------------------------------------
related:www.sordum.net
--------------------------------------
örneğini kullanabiliriz.

# Define : Tanımlanmasını istediğiniz kelimeyi aratıyorsunuz. bunun için google arama kutucuğuna örnek olarak;
-----------------------------------------
define:modus vivendi
-----------------------------------------
yazabiliyorsunuz.

# allintext : Sayfa içindeki metinde yazacağınız kelimeyi aratır.
allintext:ticaret
Bu şekilde yapacağınız aramalar, istediğiniz şeyi bulmanızda daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

inurl:

koduyla başlayacağım. bu kodu yazdıktan sonra ilk yazacağınız kelime site url'si olmalı, diğer kelimeler de o url içerisinde arayacağınız kelimeler olmalıdır. Bunu bir örnek ile anlatacak olursak; benim sitem olan fullturizm.com içerisinde Ayasofya kelimesinin geçtiği sayfaları arayacağız. Bunun için arama boşluğuna, inurl:fullturizm ayasofya yazmamız yeterlidir.

İkinci kodumuz ise

allinurl:

Bu kodun bir öncekinden farkı aradığınız kelimenin url'de yer aldığı sayfaları göstermesidir. Bir öncekinde fullturizm.com sitesi içindeki tüm ayasofya kelimesinin geçtiği yazı ve sayfaları gösteriyordu. Bu kodda ise ayasofya kelimesinin url'de geçmesi zorunluluğu aranıyor.

Üçüncü kodumuz

intitle:

Burada ise koddan sonra ilk yazılan kelime başlık satırında aranır, diğer kelimeleri ise o sitedeki metinlerin içerisinde arar.

dördüncü kodumuz

allintitle:

kodudur. ilk üç koddan farklı olarak yazılan tüm kelimelerin başlık satırında olmasının istendiği durumlarda kullanılır.

beşinci kodumuz

intext:

Bu koddan sonra yazılan kelimeler sitelerin metin kısmında olmasını istediğimiz durumlarda kullanılır.

altıncı kodumuz

allintext:

Bu kodun 5. koddan farkı, aradığımız birden fazla kelime var ise bu kelimelerin sanki tırnak içinde yazmışız gibi görülmesi. sitelerin sadece metin kısımlarında olmasını istediğimiz durumlarda kullanırız.

yedinci kodumuz

filetype:

kodudur. Bu kod, adından anlaşılabileceği gibi google tarafından desteklenen dosya formatlarında arama yapacağımız durumlarda kullanılmalıdır.

sekizinci kodumuz

cache:

google tarafından daha önce indexlenmiş ve google'ın belleğinde tuttuğu daha sonraları herhangi bir sebeple online olmayan site veya yayınları bulmanızda işinize çok yarar.

link:

aramak istediğiniz siteye başka sitelerce verilmiş olan bağlantıları bulursunuz. Örnek olarak; arama boşluğuna link:www.fullturizm.com yazdığınızda, sonuç olarak fullturizm sitesine verilmiş olan bağlantıları göreceksiniz. internetle içli dışlı olan arkadaşlar bilir; buna backlink denir.

on birinci kod

site:

bu kod ise aramak istediğiniz bir kelimeyi sadece bir site içinde aramak istediğiniz durumlarda kullanmalısınız. kısacası sordum sitesinde google kelimesini aramak istiyorsanız, arama boşluğuna site:www.sordum.net google yazmanız yeterli olacaktır.

on ikinci kod

define:

google arama motorunu sözlük gibi kullanmak istediğinizde bu kodu kullanın. koddan sonra anlamını öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazmalısınız.

on üçüncü kod

inanchor:

aradığınız kelimenin sadece sayfanın bağlantı tanım metninde olmasını istediğiniz durumlarda kullanmalısınız.

on dördüncü kod

related:

bir sitenin içerik olarak benzerini bulmak istediğinizde kullanmanız gerekli olan koddur.

on beşinci kod

or

eğer bir veya iki terimden herhangi birini bulmak istiyorsanız bu kodu kullanmalısınız. kullanımı diğer kodlardan biraz farklıdır. Örneğin; Sakarya veya Sapanca kelimelerinin birinin veya her ikisinin de bulunduğu bir arama yapacaksanız arama boşluğuna sakarya OR sapanca yazmanız yeterlidir.

on altıncı kod

=

birim dönüştürmek istediğinizde eşittir komutunu kullanmalısınız. Örneğin; 3000MB=?KB şeklinde kullanılır.

Son kodumuz ise

~

aramak istediğiniz kelimenin benzerlerini bulur.

Değerli arkadaşlar benim yazacaklarım bu kadar. Ekleme yapacak arkadaşlar yorumlarla bana ve diğer okuyuculara yardımcı olurlarsa sevinirim.
Ben Giderim, Tadım Kalır...

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1

Re: Google'da Yararlı Parametreler

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 25 Nis 2011, 18:46

teşekürler.