Proxy Sorgulama

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Proxy Sorgulama

Mesaj gönderen lord_leo » 24 Nis 2011, 05:46

Resim

Bir proxy (proksi) arkasında olup olmadığınızı biliyor olabilirsiniz. Ya da, büyük bir şirkette çalışıyor ve proxy arkasında olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bu sayfada verilen proxy kontrolü, bir proxy arkasında olup olmadığınız konusunda kesin bir bilgi vermeyebilir. Eğer kullandığınız proxy saydam veya yarı saydam ise, aşağıdaki bilgilerden bunu anlayabilirsiniz. Ancak eğer elit olarak adlandırılan bir proxy arkasında iseniz, burada proxy sunucunun IP adresi dışında hiçbir şey göremezsiniz.
Dolayısıyla eğer bir proxy arkasında iseniz ve anonim surf yaptığınızı düşünüyorsanız bu sayfa, size ne kadar "anonim" olduğunuz konusunda bir fikir verebilir. Öte yandan, anonimlik derecesi ne kadar yüksek olursa olsun, bunun mutlak bir anonimlik olmadığını, yani mutlak anlamda gizlenemeyeceğinizi de unutmayın. Nihai anlamda, sadece ziyaret ettiğiniz noktalarda anonim olursunuz, arkasında olduğunuz proxy sunucu ise sizi tanır ve size ait verileri kaydeder.

Aşağıda, bir İnternet tarayıcı ile belirlenebilecek bir dizi proxy kontrolü verilmiştir. Her biri, proxy sunucuyu farklı bir noktadan yakalamaya yöneliktir.

Proxy Kontrolü
Anonimlik açısından proksiler, ne şekilde düzenlendiklerine bağlı olarak farklı özellikler sergiler. Aşağıda, proxy kontrolünde hangi durumda hangi bilgileri göreceğiniz verilmiştir:

Proxy Yok

Proxy olmayan bir sistem aşağıdaki bilgileri gösterir:

REMOTE_ADDR = Sizin IP numaranız
HTTP_VIA = boş
HTTP_X_FORWARDED_FOR = boş
Saydam Proxy

Saydam bir proxy , bir proxy sunucu olduğunu gizlemez ve erişim noktalarına sizin bilgilerinizi de verir. Gizlilik ve anonimlik sağlamaz. Bu tür proksiler, performansı artırmak amacıyla sık erişilen sayfaları önbelleğe almak gibi bir hizmet verebilir. Ayrıca birçok şirket, filtreleme (çalışanlarının, vb. belirlenen sitelere erişimini yasaklamak gibi) amacıyla kullanır.

Saydam bir proxy aşağıdaki bilgileri gösterir:

REMOTE_ADDR = Proksi sunucusunun IP adresi
HTTP_VIA = Proksi sunucusunun IP adresi
HTTP_X_FORWARDED_FOR = Sizin IP adresiniz

Anonim Proxy

Anonim proxy sunucular, önbelleğe almanın yanı sıra, sizin IP adresinizi de gizlemek gibi bir işlev görür. Bunu da ya sizin IP adresiniz yerine kendi IP adresini yazarak, ya da rastgele bir IP göstererek yapar. Ancak anonim proksinin varlığını tespit etmek mümkündür

Anonim bir proxy sunucu aşağıdaki bilgileri gösterecektir:

HTTP_VIA = Proksi sunucusunun IP adresi
HTTP_X_FORWARDED_FOR = Proksi sunucusunun IP adresi veya rastgele bir IP adresi

Yüksek Düzeyde Anonim (Elit) Proxy

Bazen elit proksi de denilen yüksek düzeyli anonim proksiler, sisteminizin proxy olmayan bir sistem gibi gözükmesini sağlar. Bu da en yüksek düzeyde güvenlik ve anonimlik sağlar. Anonim proksiden farklı olarak elit proksinin varlığını tespit etmek mümkün değildir. Dikkat edileceği gibi, proxy olmayan bir sunucu ile elit proxy arasında hiçbir fark görülmez. Yani, elit bir proxy sunucusu arkasındayken, sanki hiç proxy sunucusu kullanmıyormuş gibi gözükürsünüz.Yüksek düzeyde anonim (elit) bir proxy aşağıdaki bilgileri gösterir:

HTTP_VIA = boş
HTTP_X_FORWARDED_FOR = boş
not: ancak izleme kanalıyla bu proxy anlaşılabilir.

Anonim olup olmadığımı nasıl kontrol edeceğim?

İlk önce, proxy kullanmadan, tarayıcınızla ip adresi ana sayfasını veya bu sayfayı yükleyin ve IP numaranızı bir yere not edin. Daha sonra, bu sayfayı bir proxy arkasındayken yükleyin.
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4

Re: Proxy Sorgulama

Mesaj gönderen skinnycem » 24 Nis 2011, 11:55

kullanacağımız bir proxy var mı?

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Nis 2011, 12:49

tesekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo » 24 Nis 2011, 17:48

@skinnycem
proxy çok googlede binlerce çıkıyor ama elit olanı önemli.
sanırım vip deki mesajlar gözünüzden kaçtı :)

Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen skinnycem » 12 May 2011, 21:24

Genel ibare yazacağına bir iki tane yazsaydın iyi olurdu sanırım

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo » 12 May 2011, 21:30

katılımcı (alan değil paylaşan) üyelerimize, onlara duyduğumuz değeri hissetdirmek için ayrıcalıkları o şekilde vermeyi daha oygun buluyorum.
tabi sizlerde bu gibi bilgi ve deneyimizi bizimle paylaştığınız mesajları gördükçede seviniyoruz.

sizinde bu yada başka konulardaki tecrübe ve özgün mesajlarınızı bekliyoruz.

şimdiden teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen skinnycem » 12 May 2011, 22:01

Sanırım mesaj sayım tüm gününü ekran başında forum içersinde geçirmeyen biri için katılımcı değerindedir.Zamanı az üyeleri de düşünerek ayrıcılıkları! dediğim biçimde verirseniz hem forum için hemde şahsınız için daha faydalı olacağı kanaatındayım.Yoksa bilgisi fazla olanların havalarda olduğu bir forum gün geçtikçe hem üye hemde prestij kaybeder.Umarım bu mesajım yeterince özgün olmuştur.

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo » 12 May 2011, 22:05

tavsiyeler için teşekkürler

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 12 May 2011, 22:05

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen skinnycem » 12 May 2011, 22:10

teşekkür ederim