Alt Menülere Programsız Komut Eklemek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Alt Menülere Programsız Komut Eklemek

Mesaj gönderen lord_leo » 21 Nis 2011, 21:33

Herhangi bir klasörün üzerine sağ fare ile tıkladığınızda açılan menüye bir komut eklemek istiyorsaniz (örneğin Notepad'i çalıştıracak bir komut) küçük bir REGISTRY numarası ile bunu başarabilirsiniz.

1. Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. REGEDIT yazıp Enter tuşuna basin.
2. HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\Shell bölümüne gelin.
3. Shell üzerine tıklayın.
4. Edit Menüsüne gidin, New * Key komutunu çalıştırın.
5. Bu anahtara altmenüde kullanmak istediğiniz komutun ismini verin (örneğin NOTEPAD)
6. Edit Menüsüne gidin, New * Key komutunu çalıştırın.
7. Bu anahtara command ismini verin.
8. Command üzerine tıklayın. Sağ taraftaki boş alanda Default yazdığını göreceksiniz. Bunun üzerine çift tıklayın ve komutun çalıştıracağı programı tam yolu ile girin (örneğin: C:\WINDOWS\NOTEPAD.EXE).
9. Registry editörünü kapatın.
Bundan sonra herhangi bir klasörün üzerine sağ fare düğmesi ile tıkladığınızda açılan menüde NOTEPAD yazdığını göreceksiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda ise boş bir NOTEPAD belgesi açılacaktır


Bir dosya üzerine sağ tuşla tıkladığınızda gelen gönder menüsüne yeni bir klasör yada aygıt eklemek istiyorsanız Windows klasörünün altındaki SendTo klasörünün altına yeni bir kısayol eklemeniz yeterli. Diyelim ki bir memory stick aldınız ve istediğiniz dosyaları sağ tuşla direk (disket A ya gönderebildiğiniz gibi) bu sticke gönderebilmek istiyorsunuz.
Önce masaüstündeki Bilgisayarım simgesine çift tıklayarak açın. Memory stick burada Çıkarılabilir Disk [G:] gibi görüntülenecektir. Çıkarılabilir Disk [G:] üzerine sağ tuş ile tıklayın ve Kısayol Oluşturu tıklayın. Kısayolu masaüstüne yerleştireyimmi diye soracak. Bırakın yerleştirsin madem öyle istemiş. Daha sonra bu kısayolu kesin yada kopyalayın Windowsun altındaki SendTo klasörünü açın ve yapıştırın. İşlem tamam artık bir dosya üzerine sağ tuş tıkladığınızda Gönder menüsünde Çıkarılabilir Disk [G:] de olacak.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla