En güvenli tarayıcı hangisi?

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

En güvenli tarayıcı hangisi?

Mesaj gönderen lord_leo » 16 Nis 2011, 13:06

Internet Explorer 9

8/10 puan

Internet Explorer geçmşite yaşadığı güvenlik problemleriyle biliniyor. Son sürümde ise internette daha güvenli bir şekilde gezinmek mümkün. Bunun için iki yeni güvenlik aracı sunuluyor: İzleme koruması ve ActiveX filtresi.

'Kara listeler' sayesinde reklam sitelerinin izleme davranışı kontrol altına alınabiliyor. Bu koruma, Firefox 4'deki 'gönüllü' korumadan çok daha iyi bir güvenlik sağlıyor. ActiveX filtresi sayesinde ise tarayıcı bir site içindeki ActiveX öğelerini engelleyebiliyor.

Firefox

8/10 puan

Yeni 'beni izleme' üst bilgisi sayesinde gönüllü sitelere sizi izlememesini bildirebiliyor, bu sayede ilgili sitelerin izleme çerezleri bırakmasına engel olabiliyorsunuz. İşlev teoride kulağa hoş gelse de pratikte bazı sorunlar var: İşlevi kullanmak, reklamcıların insafına kalıyor.

Diğer yeni bir özellik ise HTTPS güvenlikli sayfaların daha kolay tanınabilmesi. HTTPS, sayfaları PC'niz ile sunucu arasında şifreleyen bir protokol. Firefox 4'de bu tür bir siteye girdiğinizde URL çubuğunun solunda bir düğme ve güvenlik bilgileri görüntüleniyor.

Chrome 10

9/10 puan

Chrome, 'Beni izleme' özelliğine kendinden sahip değil. Buna benzer bir işleve sahip olmak için 'Keep My Opt Outs' adındaki eklentiyi yüklemeniz gerekiyor. 'Kişisel Engelleme Listesi' için de aynı şeyler geçerli. Ancak olta saldırısı ve zararlı koruması varsayılan olarak etkin bulunuyor.

Chrome, 'Sandbox' adındaki özellik sayesinde potansiyel olarak tehlike barındıran işlemleri, uygulamadan farklı bir 'kum havuzu' içerisinde çalıştırıyor ve bununla güvenliği önemli derecede geliştiriyor. Zararlı olmasından şüphe duyulan tüm Flash içeriği de sandbox içerisinde çalıştırılıyor. Her sekme ayrı bir işlem olarak çalıştırıldığından bir sekme kilitlendiğinde, diğerlerini etkilemeden sadece o sekmeyi kapatmanız mümkün oluyor. Diğer önemli bir nokta ise, Google'ın güvenlik yeni güvenlik açıklarında elini daha çabuk tutması ve gerekli tedbiri daha hızlı alması.

Sonuç: Yüzde yüz güvenlik elde etmek hiçbir tarayıcıda mümkün değil. Ancak üç tarayıcı da bu alanda önemli ilerleme kaydetti. Chrome'un Sandbox özelliği ise güvenlikte onu rakiplerinin önüne çıkartıyor.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla