Sandy bridge

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Sandy bridge

Mesaj gönderen lord_leo » 14 Nis 2011, 23:49

Sandy Bridge'e genel bakış

Resim

Sandy Bridge, Intel tarafından geliştirilen bir mikromimarinin kod adıdır. Geliştirilmesine 2005 yılında başlanan Sandy Bridge 2011 yılı Ocak ayında resmi olarak duyurulmuştur. 32 nm üretim süreciyle üretilen Sandy Bridge kod adlı işlemciler Intel'in ikinci nesil Core mimarisini oluştururlar.

Sandy Bridge işlemciler temelde İntel'in Westmere ile başladığı serinin devamıdır. İşlemcinin temel elementi Westmere'e çok daha hızlı olacak yerleşmiş grafik çekirdekleridir. Zaten yeni mimarinin sebebi çip yerleri açmak ve 1155 soketi için yer bulmaktır. En önemli özelliği ise işlemci çekirdeği, grafik, sistem ajanı ve LLC( Last Level Cache)'nın hızlı birbirleriyle iletişime geçmesini, verilerin alıcıya her zaman en kısa yoldan ulaşmasını sağlayan yüzük bağlantısıdır.

Daha önce bahsettiğimiz sistem ajanı da yeniliklerin arasında yer alıyor. Bu kapsamda PCI-Express, DMI, bellek ve görüntü motoru için kontrol sağlanıyor. Yüzük sistemi arasındaki bağlantı sayesinde tüm veriler yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi ile çekirdeklere veya grafik motoruna taşınabiliyor. Pratikte tanıdığımız L3 önbelleklerin işini yapan tüm LLC, çekirdekler arasında eşit olarak dağıtılıyor. Oda çekirdekler gibi aynı saat ile yönlendiriliyor ve saniye 96 GB'ta kadar çıkan bir bant genişliğine ulaşabiliyor,ayrıca ayrı bir grafik birimi de mevcut.
Yıllardır ana kartlarda "On-Board" diye tabir ettiğimiz grafikler mevcut. Bu sadece bazı durumlarda insanları tatmin ediyor. Westmere'de olduğu gibi, entegre edilmiş grafik birimleri standart masaüstü uygulamalarında performans açısından tatmin etti. Bu set ile değişimin vakti geldi. Intel grafik birimini tekrar işlemciye yerleştiriyor, ring sistemine entegre ediyor ve LL-Cache erişimi sağlıyor. Bu şekilde teoride daha fazla güç mümkün hale geliyor. Her işlemciye 2 ayrı grafik birimi takılıyor.

Core i3'ten Core i7'ye kadar birçok işlemciye "HD Graphics 2000" entegre ediliyor. 6 EU(yürütme birimi) ile geliyor ve işlemci modeline göre 650 veya 850 MHz saat hızı ile çalışıyor. Yüzük integrasyonu ve Turbo Boost 2.0 sayesinde grafik çipi çekirdeklere overlock edilebilir.

Intel Sandy Bridge ile çıkarttığı bir versiyon ise K-CPU-Versiyonlarına özel gelen "HD Graphics 3000" . Bu K işlemciler (örnek olarak Core i7 2600K) potansiyelleri zorlayacak Overlock fanlarının işine yarıyor. 12 yürütme birimiyle ve HD 2000 ile aynı saat hızında HD 3000 bir AMD Radeon HD 5450 düzeyinde.

Yeni bir işlemci teknolojisi her zaman etkileyicidir. Sandy Bridge'de bu konuda bir istisna değil. MHz ve çekirdek yarışı yerine Intel daha çok anlamlı yenilikler yapmaya, kullanıcılara ucuz yolla çok şey sunmaya, konforlarını arttırmaya (entegre edilmiş grafik işlemcisi) ve kullanıcıların kendilerine en uygun işlemciyi bulmasına( birçok işlemci seçeneği ) odaklanmış. Tabi ki Intel AMD serilerini alt etmek için Hexacore'u Extreme-Edition olarak 1000 Euro'ya piyasaya sürebilirdi. Şuan aynı etkiyi Core i7 980X işlemcisiyle yaptı.

Gerçek oyuncular için entegre edilmiş grafik işlemcisi bir alternatif değil, çünkü performans açısından giriş seviyesi bir ekran kartı düzeyinde. Ama yine de bu ekran kartıyla da birçok şey yapabilirsiniz. Youtube HD'den Blu-Ray filmlere kadar problemsiz bir şekilde izleyebilir, hatta eski ve küçük oyunları oynayabilirsiniz. WoW oyununu Full HD çözünürlükte orta seviye detaylarda 30 fps'de oynayabilirsiniz.

Intel Sandy Bridge İşlemcilerde Tasarım Hatası

Intel ikinci nesil işlemcilerini piyasaya sürmesinin ardından -acele edip araştırmalar sonlanmadan piyasaya sürmüş olacak ki- ürünlerinde deneyler yapmaya devam etmiş ve kontroller sırasında Cougar Point Chipset’lerinde bir tasarım hatası keşfetmiş. İlk olarak bu hatanın tam olarak ne olduğunu inceleyelim.

Aslında hata işlemcilerin kendinde değil; SATA 3 Gb/s (Cougar Point Chipset’lerinde 2., 3., 4.ve 5.) bağlantı noktalarında. Bu bağlantı noktaları sabit sürücü ve CD/DVD sürücülerimizi bilgisayarımıza bağladığımız portlar. Mühendisler deneyler sırasında bu noktalara bağlanan sürücülere uzun süre fazlaca yük bindirildiğinde sıcaklık ve gerilimin de etkisiyle bilgi akışında ve hızında aksaklıklar olduğunu fark etmişler. Onlara göre bu hata uzun vadede kendini gösterebilecek bir hataymış ve ilk gelen bilgilere göre anakartlarda bulunan SATA 6 Gb/s (0. ve 1.) bağlantı noktaları bu performans düşüşünden etkilenmeyecekmiş.Hep geçmiş zamanın rivayetini kullandım; çünkü zamanla, bilgiler de güncelleştikçe, teknoloji kamuoyu olarak bizler de daha farklı duyumlar almaya başladık. Bu yeni gelen bilgilerden biri de bahsettiğimiz SATA 6 Gb/s (SATA 3 diye duyduğunuz şey budur) bağlantı noktalarının da bu durumdan etkilendiğiydi. Etkilenme SATA 3 Gb/s (SATA 2 diye duyarsanız şaşmayın) noktalarından birine herhangi bir sürücü bağlıysa -yani bağlantı noktası etkinse- gerçekleşiyormuş. Bir başka duyum ise uzun olarak nitelenen o dönemin aslında çok da uzun olmadığı yönünde. Donanımların (sabit sürücü ve CD/DVD sürücüleri) daha kullanım ömürlerinin yarısındayken bu performans düşmesi sorununu yaşadıkları söyleniyor.

Peki bu hatanın kullanıcılara etkisi ne oldu? Birçok kullanıcı Sandy Bridge işlemcilerini yeni bir teknolojiye kavuşmak hevesiyle kapmışlardı. Hatayı duyduktan sonra hevesleri kırıldı, üzüldüler ve mağdur olmaktan korktular .Sabit sürücülerindeki verinin kaybolup kaybolmayacağı endişesini taşıyorlardı; fakat böyle bir sorun olmayacağı, yalnızca performans problemi olacağı açıklandı. Etkilenen kullanıcılar
masaüstü sistemler için Intel® H67 Express Chipset ve Intel® P67 Express Chipset modellerini ve
dizüstü bilgisayarlar için Mobile Intel® HM67 Express Chipset ve Mobile Intel® HM65 Express
Chipset
modellerini satın alan kullanıcılardı. Eğer bu kullanıcıların sürücüleri 0 ve 1 konumunda değilse ve 2,3,4 veya 5’ten herhangi birinde de sürücüleri bulunuyorsa iade etmeyi düşünmeliler. Bunu nasıl öğrenebilecekleri sorusuna ise verebileceğim en iyi cevap BIOS’tan bakmayı denemeleri olacaktır. Anakart marka ve modeline göre değişmekte olsa da genelde F2 veya DEL tuşu ile bilgisayarları açılırken BIOS’a girip kontrol edebilirler. Aygıt Yöneticisi’nden bakıldığında görülen ibareler kesin bilgi vermeyebiliyor; fakat bu şekilde de etkilenip etkilenilmediği kontrol edilebiliyor.Intel’se tabii ki bu hatadan paçayı kolay sıyıramadı. Olaydan hemen sonra dağıtımları durdurdular; fakat atların bir kısmı Üsküdar’ı geçmişti. Hesaplarına göre bu kaçan atlar Intel’e 700 milyon dolara mal olmuş. Bazı anakart üreticisi şirketler kullanıcılarını mağdur duruma düşürmemek için geri alım yaptıklarını hemen açıkladılar. Kimisi gecikti, kullanıcılar telaşlandı; fakat dağıtımcılar da olaydan haberdar olduktan sonra sorunun çözümüne yaklaşıldı. Bazı firmalar düzeltilmiş anakartları ve dizüstü bilgisayarları dağıtmaya başladılar bile. Ülkemize bir ay içinde ulaşırlar gibi görünüyor. Yeni gelen bu ürünlerde yenilenmiş olduklarına dair bir etiket olacaktır; alacaklar dikkat etmeliler.


Intel internet sayfasına giderek, burada yer alan talimatlarla bilgisayarlarının bu durumdan etkilenip etkilenmediğini öğrenebilirsiniz.

http://www.intel.com/consumer/products/ ... g_headline

Bu noktada kullanıcıların mağdur duruma düşmemeleri için firmaların duyarlı olmalarını temenni edebiliriz sanırım :)

Kaynaklar
http://siliconangle.com/blog/2011/01/31 ... takes-hit/
http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=6030
http://www.tomshardware.com/news/cougar ... 12108.html
http://non-pasaran.blogspot.com/2011/02 ... -geri.html
http://www.asus.com.tr/News.aspx?N_ID=PsyM6Z2Z1Vl2tTsm
http://www.intel.com/consumer/products/ ... hipset.htm
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29109
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Sandy bridge

Mesaj gönderen velociraptor » 14 Nis 2011, 23:57

bence olduka önemli bir konu tesekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla