VirtualBox

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

VirtualBox

Mesaj gönderen lord_leo » 29 Mar 2011, 01:27

Resim
VirtualBox; bilgisayarımıza birden çok işletim sistemini kurma imkanı sağlar. Böylece tek bilgisayarda birden çok işletim sistemi ile çalışma olanağı sağlamış oluruz.
Detay:

Sun Microsystems bünyesinde bulunan Innotek adlı firma tarafından geliştirilen VirtualBox, açık kaynak kodlu ve ücretsiz sanal bilgisayar yazılımıdır.

Peki, nedir bu sanal PC yazılımı?

Sanal bilgisayar yazılımı bilgisayarınızdaki donanımı, yazılımın imkân verdiği ölçüde parçalara ayırarak, bilgisayarınız üzerinde birden çok işletim sistemini aynı anda kullanabilmenize imkân veren bir yazılımdır. Üstelik bu işi yaparken işletim sisteminize herhangi bir zarar da gelmiyor. Tabi ki donanımınız ne kadar iyi ise aynı anda çalıştırabileceğiniz işletim sistem sayısı da o kadar artıyor.

İyi de bu program bize neden gerekli olsun?

Bilgisayarınız üzerinde aynı anda birden fazla işletim sistemi kullanarak çeşitli test ortamları oluşturabilir ya da merak ettiğiniz bir işletim sistemini, sanal makine üzerine kurarak inceleyebilirsiniz. Programcıysanız yazmış olduğunuz programın çeşitli sistemler üzerinde ne şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Bunların dışında hosting firmalarının sunmuş olduğu ürünleri incelediğinizde VPS diye tabir edilen sunucu tipide güçlü bir donanım üzerine kurulu sanal makine yazılımıyla oluşturulmuş sanal makinelerdir. Günümüzde sanal makinelerin kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

VirtualBox’ı hangi işletim sistemleri üzerine kurabilirim?

VirtualBox’ı; Linux, Mac OS X (Intel işlemci kullanan sürümleri) ve Windows üzerine kurulabilen sürümleri mevcut.

Not: Sanal makinelerin kurulduğu işletim sistemlerine ev sahibi işletim sistemi deniyor.

VirtualBox üzerine hangi işletim sistemlerini kurabilirim?
Oluşturmuş olduğunuz sanal makine üzerine Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Bunun yanında OS/2, OpenBSD, FreeBSD gibi diğer işletim sistemlerini de kullanabilirsiniz. Resmi sitesinden bu konu ile ilgili bir listeye ulaşabilirsiniz.

Not: Sanal makine üzerine kurmuş olduğunuz işletim sistemine ise; konuk işletim sistemi deniliyor.

Tek Seçenek VirtualBox mı?
Piyasada sanal makine yazılımı olarak tabi ki sadece VirtualBox yok. Bu program haricinde en bilinenleri VMware Workstation ve Microsoft Virtual PC. VMware Workstation adlı program ücretli; ama aynı firma VMware Server adlı bir sanal bilgisayar yazılımını ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor. VMware Server sürümünü de kişisel bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Microsoft Virtual PC’de aynı şekilde ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor
http://www.virtualbox.org/wiki/Guest_OSes
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla