Güneş enerjisiyle çalışan otomobil

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
My Special
Byte2
Byte2
Mesajlar: 64
Kayıt: 30 Mar 2007, 11:23
İletişim:

Güneş enerjisiyle çalışan otomobil

Mesaj gönderen My Special »

Günes enerjisiyle çalısan otomobil


Eskisehir Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ögrencileri, günes enerjisiyle çalısan ve saatt 5 kilometre hız yapan üç tekerlekli otomobil yaptı.

Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Osman Anıl, motor ve metal isleri bölümlerinde okuyan 20 ögrencinin, ögretmenlerinin yardımlarıyla günes enerjisi ile çalısan bir otomobil yaptıgını açıkladı. Okul Müdürü Anıl, “Buradaki amacımız mesleki egitime dikkat çekmek, ögrencilerimizin kendilerine güven duymalarını saglamaktır.

Amacımız yeni bir bulus ya da icat yapmak degil, tamamen mesleki egitimin güçlendirilmesi, daha iyi yerlere gelmesine katkıda bulunmaktır” dedi.

Eskisehir Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü sefi Recep Gündüz de günes enerjisi ile çalısan 3 tekerlekli otomobil için 2 ay süreyle proje arastırması yaptıklarını belirtti. Milli Egitim Bakanlıgı tarafından düzenlenen ögrenci tabanlı proje yarısmasına katılmak amacıyla okulun motor bölümü ögrencileri tarafından hazırlanan günes enerjisi ile çalısan otomobil projesinin uygulama asamasında, metal bölümü ögrencilerinin de katkıda bulundugunu kaydeden Recep Gündüz, 3 aylık çalısma sonucunda otomobili hareket eder duruma getirdiklerini anlattı.

SAATTE 5 KİLOMETRE HIZ

120 kilo agırlıgındaki otomobilin saatte 5 kilometre hız yapabildigini ancak panellerinin artılmasıyla bu hızın 90 kilometreye kadar çıkabilecegini kaydeden Gündüz, 3 bin YTL harcamayla yaptıkları otomobil hakkında su bilgileri verdi:

“Günes enerjisi ile çalısan arabamızın 2 paneli var. Bu paneller sayesinde 2 akü sarz ediliyor. Bu aküler de motorları çalıstırarak arabanın ileriye gitmesini saglıyor. Bu arabada 150 watlık 2 motor kullandık. Panellerin maliyetihih yüksek olması nedeniyle arabaya sadece 2 panel koydurduk. su an 5saatte 5 kilometre hız yapabiliyoruz. Ancak panel sayısı artılılırsa hız saatte 80- 90 kilometreye kadar çıkabilir. Bizim hesaplarımıza göre araba günesli bir ortamda 7- 8 saatte aküleri sarj ediyor ve bununla da 3- 4 saat kesintisiz yol alabiliyor. Bu projede esas amacımız petrol ve petrol türevlerine karsı alternatif yakıt ortaya koymaktır. Petrol türevi yakıtlar dünyamızı mahvetmektetir. Buna karsı alternatif yakıtla çalısabillen bu arabayı yaptık.”
»»-(¯`v´¯)-» SAKARYA 54 »»-(¯`v´¯)-»
»»-(¯`v´¯)-» By ReiS »»-(¯`v´¯)-»
Hasili Kelam Dünyada Her Kadının Benzeri Bir Meyvadır. Fakat Evlenince Erkegin Yedigi Hep Ayvadır.
Kullanıcı avatarı
Mu®aT
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 784
Kayıt: 01 Nis 2007, 11:36

Mesaj gönderen Mu®aT »

bakalım petrol kralları buna ne diyecek???
Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 »

daha kullanıslı bir hale getirilirse çok ise yarar en azından küresel ısınmanın etkilerini belki azaltılabilir
Cevapla