Fransa hükümeti'nin 150 bilgisayarı hack edildi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28959
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Fransa hükümeti'nin 150 bilgisayarı hack edildi

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Mar 2011, 13:03

Resim

Fransız ulusal BT sistemleri güvenlik ajansı geçtiğimiz günlerde Fransız hükümeti bilgisayarlarına yapılan saldırılar hakkında detaylı bilgi verdi ve siber-casuslar tarafından hedeflendiklerini söyledi.

Fransa maliye bakanlığına yapılan saldırının etkilerini düzeltmek için 150 BT çalışanı hafta sonu büyük bir temizleme operasyonuna girişti.

Saldırıda bakanlıkların 170bin bilgisayarından 150'sine sızılmış.

Saldırı gerçekleştirildiği sırada bilinmeyen veya güvenlik ürünleri tarafından korunmayan güvenlik açıklarını hedefleyen e-posta dalgası ile başlamış. Mesajlar tüm seviyelerdeki bakanlık personelini hedeflemiş ve meslektaşlarından geliyor gibi görünüyor ve ek dosyalar işleri ile ilgili gibi görünüyormuş.

Ek dosyalar açıldığında bilgisayara bir Trojan kuruluyor. Kimliği bilinmeyen saldırganların kontrolündeki bu yazılımlar daha sonra bilgisayarlara sızmada, bakanlığa ait bilgilerin dışarıya gönderilmesinde ve son olarak kendi izlerini gizlemede kullanılmış.

Saldırganlar e-posta kutularına ve sunuculara haftalarca erişmişler. Trojan'ın ne yaptığı ve ne kadar yayıldığı ancak geçen hafta farkedilmiş.

Maliye bakanlığına yapılan saldırıların koordinasyonu ve teknik seviyesi bilgisayar korsanlarının kararlı ve organize profesyoneller olduğunu gösteriyor.

Bakanlığın internet trafiği kapatıldıktan sonra 150 BT çalışanı hafta sonu temizlik yaparak güvenlik sistemlerini güçlendirdikten sonra Pazartesi günü Internet bağlantısını tekrar açmışlar.

Bakanlık sözcüsü Pailloux saldırının arkasında kimler olduğu konusunda yorum yapmadı fakat geçen ay Kanada hükümetinin BT sistemlerine yapılanla benzerlik gösterdiğini söyledi. O saldırıda Çin suçlanmıştı ve Çin hükümeti bu iddiaların asılsız olduğunu, kendileri ile bir alakası olmadığını söylemişti.

Maliye bakanlığından François Baroin pazartesi günü bir radyo röportajında saldırıların muhtemelen Fransa dışından yapıldığını, bu konuda bazı ipuçları olduğunu fakat doğrulayamadıklarını söyledi.

Saldırının G20 organizasyonu sırasında yapıldığı ve hedefin de G20 olduğu düşünülüyor.

G20, veya 20 grubu, 19 ülke ve Avrupa Birliğinin maliye bakanlarını ve merkez bankası yöneticilerinin biraraya geldiği bir buluşma. Avrupa Birliğine ek olarak G20 üyeleri Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve Amerika var.

Ekim ayında da Seul'daki G20 konferansı kuzey koreli bilgisayar korsanları tarafından hedeflenmişti.

Son olay mali casuslukta artık sadece firmaların değil hükümetlerin de hedeflendiğini gösteriyor. Hükümet BT sistemlerinin iyi korunması gerektiğini gösteren bir olay daha.

Kaynak: Olympos
http://www.infoworld.com/d/security/fre ... 50-pcs-863
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla