Dünya daha hızlı dönüyor, günler kısalıyor!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
My Special
Byte2
Byte2
Mesajlar: 64
Kayıt: 30 Mar 2007, 11:23
İletişim:

Dünya daha hızlı dönüyor, günler kısalıyor!

Mesaj gönderen My Special »

Dünya daha hızlı dönüyor, günler kısalıyor!

Almanya Max Planck Meteroloji Enstitüsü’nden bilim adamları küresel ısınma yüzünden dünyanın daha hızlı döndügünü açıkladı. Dönüs hızının artmasına baglantılı olarak gelecekte günler de kısalacak.


5 Nisan 2007 Persembe
Merkezi Hamburg’da bulunan Max Planck Enstitüsü’nden Jeofizik uzmanı Felix Landerer ve ekibi küresel ısınmanın yarattıgı ısıyla dünyadaki suların ısınıp genlestigini dolayısıyla da su seviyesinin arttıgını belirterek bu genlesmenin dünyadaki su dagılımına ne gibi bir etki yapacagını anlatmak için bir model gelistirdi.

Bu model üzerinden açıklama yapan Felix Landerer dünyanın kendi etrafındaki normal dönüs hızının 23 saat 56 dakika sürdügünü fakat dönüs hızının küresel ısınmaya baglı olarak 200 yıl içinde 0.12 mil daha hızlı olacagını söyledi.

Zaman içinde dünyanın dönüs eksenine yakın olan kutuplardaki yogunlasan kütlenin dünyanın daha hızlı dönmesine neden olacagını belirten Landerer sunları söyledi: 'Kollarınızın vücudunuza yapısık oldugunu ve bu halde döndügünüzü düsünün. Bir de kollarınız açık bir sekilde döndügünüzü. İlk pozisyondaki dönüsünüz çok daha hızlı olacaktır'.
»»-(¯`v´¯)-» SAKARYA 54 »»-(¯`v´¯)-»
»»-(¯`v´¯)-» By ReiS »»-(¯`v´¯)-»
Hasili Kelam Dünyada Her Kadının Benzeri Bir Meyvadır. Fakat Evlenince Erkegin Yedigi Hep Ayvadır.
Cevapla