Windows 7 ve Bellek Kullanımı

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Windows 7 ve Bellek Kullanımı

Mesaj gönderen lord_leo » 02 Mar 2011, 23:03

Windows 7 üzerinde bellek kullanımı hakkında bir çok platformda tartışmalar yapılıyor. Bu konuda açıklama yapan Türkçe kaynak ise oldukça sınırlı. Bu yüzden bu konuda bir şeyler paylaşmanın/tartışmanın iyi olabileceğini düşündüm.

Bilindiği gibi Windows XP işletim sistemini varsayılan ayarları ile yükleyip herhangi bir değişiklik yapmadan kullanırsanız açılışta 60 ile 90 MB arası bir bellek kullanımı olur. Windows 7 ve Vista üzerinde ise bu bulunan ram miktarına bağlı olarak 300 ile 1600 MB arasında değişebilir. Bu fark bazen işletim sisteminin aşırı kaynak tüketmesi olarak algılanıyor. Bilgim dahilinde aradaki farkın kaynağını anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak Windows 7, Windows XP den fazla kaynak tüketir. Bu durum normaldir. Bu sebeple Windows XP için minimum RAM gereksinimi 64MB iken Windows 7 İçin 1 GB’dir. Buna alışmaya başlasak iyi olur. Ancak bu kadar RAM boşa harcanmıyor. İlk olarak Windows XP içerisinde yer almayan bir çok hizmet Windows 7 içerisinde standart olarak yer alır. Bu hizmetler doğal olarak kaynak kullanımını artırır. Örnek vermek gerekirse Network hizmetlerinden bazılarının yaptığı işlemler değişmiştir. Kablosuz bir ağa bağlandığınızda bu bağlantı hatırlanır. Bu bağlantıda yer alan ağ kaynakları varsayılan hale gelir. Evinizde ağa bağlandığınızda evdeki yazıcınız otomatik olarak varsayılan hale gelir. İş yerinizde ise iş yerinde kullandığınız yazıcı varsayılan hale gelir. Buna network aware printing denir. Bu ek özellik ağ topolojisinin tanımasını gerektir tabiî ki fazladan kaynak da gerektirir. Aynı zamanda sizi her ağ değişiminde tekrar tekrar varsayılan yazıcı ayarlamaktan kurtarır. Bunun gibi hizmetler hayatımızı kolaylaştırırken bilgisayarımızın yükünü de artıracaktır. Bu doğal bir sonuçtur. Ama aslında bu tip değişiklikler toplamda 100-200 MB arası bir artışa sebep olur. (Kullanılan hizmet sayısına bağlı olarak değişir.)

İkinci olarak gelen ek programlar var tabi. Windows Defender gibi bir yazılım XP üzerinde varsayılan olarak yer almazken Windows 7 de yüklü gelir. Bu örnekte 20 MB civarında bir artış söz konusudur. Windows Media Player için network paylaşımı gibi özelliklerin her biri için 4-5 MB ek olarak gelecektir.

RAM kullanımı denince doğal olarak akla güzel görünüm için harcanan bellek ve işlemci zamanları gelecektir. Windows XP görünümünden Windows 7 görünümüne geçmenin bir bedeli vardır. Bu bedel DWM.EXE dosyasının ram kullanımında görüntülenebilir. Ekran büyüklüğü kullanılan pencere sayısı vs ile ilgili olarak çoğu durumda 20 ile 60 MB arasında değişen bir değerdir. Eğer iyi bir grafik kartınız varsa hemen hemen hiç işlemci zamanı kullanmaz.

Buraya kadar yaklaşık 300 MB’lik bir farkın nasıl oluştuğundan söz ettik. Asıl kullanılan alanda budur. Diğer kullanılan kısım ise gerekli olduğunda boşaltılabilen önbellekleme sisteminden oluşur.

350 MB üzerinde kalan kısım ise kullanıcının kullanım alışkanlıklarına göre ayarlanır. İlk olarak sisteminiz üzerinde gelen uygulamaları daha hızlı açabilmek için bilgisayarın açılışından hemen sonra en sık kullanılabilecek programların hizmetlerini ve dosyalarını ram üzerinde yüklemek için alan ayırır. Boşta kalan zamanlarda ise bu programları başlatmaya hazır hale getirir. 14 günlük bir kullanım süreci sonunda kullanıcının ortalama kullanım alışkanlığı üzerinden tahminler yaparak bu bölüm optimize edilir. Örnek olarak kullanıcı bilgisayarını açtığında Sırası ile Outlook, Opera browser ve Messenger açıyor olsun. Sistemde oturum açıldığında bu programlar için gereken dosyalara bellekte yer ayrılır. Arkasından kullanıcının bilgisayarı kullanmadığı her boşlukta bu dosyalar diskten ram üzerine aktarılır. Programı başlatmak istediği zaman önbelleklenen bu dosyalar hazır olduğundan programın açılışı için geçen süre otomatik olarak kısalır.

Yani ortalama kullanım alışkanlığınızla kullanmaya devam ettiğiniz süre uzadıkça bilgisayarınızda programlarınızın açılış hızı artar(bir yere kadar tabi mucize beklemeyinJ).

Peki, yüksek RAM kullanan program açıldığında ne olur. Basitçe ihtiyaç olan ram boş olarak bulunmuyorsa Önbellek boşlatılır. Yetmezse o anda kullanılmayan programlar hizmetler vs sayfalama dosyasına aktarılır.

Kısaca Windows XP ile Windows 7 ram kullanımı açısından karşılaştırıldığında yüksek miktarda ram kullanan programlar açısından 200 – 300 MB arasında bir fark olabilir. Ancak Windows 32 bit işletim sistemleri tek bir program için en fazla 2 GB yer ayırabilir. Dolayısı ile 3 GB ve üzerinde RAM olan bir bilgisayarda 32 bit işletim sisteminde program çalıştırmak açısından hiçbir fark oluşmaz. Ancak 64 bit sistemler program başına daha fazla bellek kullanılabilir. 64 bit Windows 7 ler ise 16 ile 128 GB arasında bellek destekleyebildiğinden ortalama güncel anakartların da 8 ile 12 arasında ram desteklediği hesaba katılarak Windows XP ye göre daha iyi performans gösterebileceği oldukça aşikardır.

alıntıdır.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla