Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli?

Bayan üyelerimiz için ayrılmış bölümdür
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli?

Mesaj gönderen lord_leo » 11 Şub 2011, 23:17

Görünen o ki hala pek çok insan UV(ultraviyole) ışınlarının tehlikesini tam olarak anlayabilmiş değil.
Amerikan Optometrik Birliği AOA’nın 2007 yılında gerçekleştiği araştırmaya göre; Amerikalıların %40’ı güneş gözlüğü satın alırken UV’den koruma özelliğini önemli bir faktör olarak görmüyor.

Amerikalıların %61’i ise çocukları için güneş gözlüğü alıyor ve bunların %23’ü merceklerin UV ışınlarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığını kontrol etmiyor.

(Böyle bir araştırma şayet Türkiye’de yapılsaydı sonuçlar ne olurdu, diye merak etmediğinizi biliyorum.)

amerikan optometrik birliği (aoa)

AOA’nın güneş gözlüğü hakkındaki tavsiyeleri şu şekilde:

Gözlerin UV radyasyonuna maruz kaldığı her an hatta bulutlu günlerde veya kışın UV koruma özelliği olan gözlüklerinizi takın.

İyi bir UV koruması sağlayan kaliteli güneş gözlükleri satın alın. Kaliteli bir güneş gözlüğü UV-A ve UV-B radyasyonunun %99’unu bloke edebilmeli ve görünen ışığın %75’ini veya %90’nını filtre edebilmeli.

Gözlük camlarının renklerle uyumunun olup olmadığını kontrol edin. Merceklerde deformasyonun veya herhangi bir kusurun olmadığına emin olun.

Gri renkli mercekler, gözlük camları satın alın. Çünkü bu renkteki mercekler ışık yoğunluğunu objelerin renklerinde herhangi bir değişime yol açmadan düşürüyorlar. Bu da daha doğal bir renk görüşünü sağlıyor.

Çocukların ergenlerin güneş gözlüğü takmalarını sağlayın. Unutmayın onlar yetişkinlere göre güneş altında daha fazla vakit geçiriyor.
--------------------------
dipnotlar:
1) optometri: Görme kuvvet ve alanını ölçme bilgisi
2) chattagush olarak aoa ile güneş gözlüğü firmaları arasındaki ilişkiyi merak etmiyor değilim.

chattagush (profil)
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte3
Gigabyte3

Re: Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli?

Mesaj gönderen ney_bey » 12 Şub 2011, 08:03

10 sene önce bir güneş gözlüğü aldım hala onu kullanırım :D
ya sev ya terket

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Re: Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli?

Mesaj gönderen lord_leo » 12 Şub 2011, 17:52

asıl onlar kaliteli idi. şimdi alayı made in china
Ben Giderim, Tadım Kalır...