Laptop başlatma sorunu-2

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Laptop başlatma sorunu-2

Mesaj gönderen mayende » 08 Şub 2011, 23:26

arkadaşlar laptop'un başlaması sırasında başlangıç çubuğu devamlı sayıyor ancak bir türlü windows başlamıyor. bu esnada harddisk lambası sürekli olarak yanıyor. artı, sanıyorum işlemciye bu esnada aşırı yük biniyor ki fan şiddetli olarak üflüyor. gel gelelim windows bir türlü başlamıyor.

recovery CD takıp başlattım. "windows is loading" files dedikten sonra tekrar başlatma çubuğu ortaya çıkıyor, 1-2 dk sonra kaybolup ekran siyaha dönüyor ve sadece cursor ortaya çıkıyor, ancak ekran siyah.

teşhisleriniz ne olabilir, bi akıl verebilecek arkadaş varmı?
Resim

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Re: Laptop başlatma sorunu-2

Mesaj gönderen burak_dalkir » 09 Şub 2011, 00:19

cursor ortaya çıkıyorsa sorun explorer.exe dedir. bu nedenle o ekrandayken ctrl+alt+del tuş kombinasyonuna basark görev yöneticisini çalıştıralım yeni görev deyip açılan yere explorer.exe yazalım sonunda masaüstü geliyorsa forumumuzda bulunan explorer hatasını düzeltme adlı başlıktan yönergeleri izleyelim, eğer masaüstü gelmiyorsa yada görev yöneticisi açılmıyorsa ki açılması gerekir yoksa cursor de gelmez, o zaman boot dosyalarında sorun vardır. buda mgr ile açılmasını gerektirir. en son ihtimal ise format atmak.
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 09 Şub 2011, 01:26

ctrl+alt+del kombinasyonu çalışmıyor. sadece mouse cursor'ı oynatıyor ama siyah ekrandan başka birşey yok. mgr ile çalıştırma olayını nasıl yapabilirim?
Resim

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 09 Şub 2011, 02:24

ortamda sessiz kalınca laptop'a bi kulak verdim ve harddisk'ten gelen tıklama sesi olduğunu farkettim. sanıyorum hardisk okumuyor. forumda biraz araştırdım aşağıdaki linkte anlatılanlar bi işe yarayabilirmi? aşağıdaki konuda anlatılanlarda harddiskin içindekilerin buhar olması ihtimali varmı?

viewtopic.php?f=12&t=28638&hilit=harddisk
Resim

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 09 Şub 2011, 07:47

eğer yukarıdaki programı kullanırsan ki kullanmak zorunda kalacaksın gibime geliyor maalesef bütün hdd yi sıfırlayacaktır. tüm bilgiler gider yani. bence bilgilerin tamamını bir yerlerden tekrar bulursun ama ideolar yada resimlerin varsa onlara bir şey diyemem. güvenli kip falan bir işe yaramıyor sanırım. hdd ni çıkarıp başka bir bilgisayarda çalıştırmayı deneyebilirsin. laptoplar için biraz daha zo olacaktır ama yapacak bir şey yok
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo » 09 Şub 2011, 18:38

hdd sıfırlanır.
bad track ve bios sıkıntısı varmı onuda kontrol etmek gerekir.
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 10 Şub 2011, 17:33

sanıyorum tıklama sesi bad track sebebiyle oluyor. sizcede öylemidir? bios görebildiğim kadarıyla normal gözüküyor yani HD'yi bios'ta görebiliyorum. buradaki programla HD sıfırlanacaksa bad sector ya da fiziksel problemi ortadan da kaldırır mı? ayrıca sıfırlandığını varsayalım bitakım recovery programlarıyla datayı kurtarabilirmiyim?
Resim

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 11 Şub 2011, 07:58

mayende yazdı:sanıyorum tıklama sesi bad track sebebiyle oluyor. sizcede öylemidir?
Kesinlikle öyledir.

mayende yazdı:buradaki programla HD sıfırlanacaksa bad sector ya da fiziksel problemi ortadan da kaldırır mı?
tamamen işlemi sorunsuzca bitirebilirse, düzeltebileceği kadarsa problem hiçbir sorun kalmaz eski haline döner hdd.

mayende yazdı:ayrıca sıfırlandığını varsayalım bitakım recovery programlarıyla datayı kurtarabilirmiyim?
kesinlikle hayır. hiçbir şekilde geri getiremezsin içindekileri. denemeye bile değmiyor. ben 10 gün uğraşmıştım

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 11 Şub 2011, 13:42

o zaman durum biraz umutsuz gibi gözüküyor. bakalım ne yapabileceğim. cevaplar için teşekkürler.
Resim

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 11 Şub 2011, 15:37

laptopun HD'sini söktüm, harici HD kutusuna bağlayıp diğer laptop'a bağladım. HD bölünmüş olduğu için bölünenlerden bir tanesi gözüküyor ancak C: olan sürücü çıkmıyor. bu anda HD okumaya çalışırmış gibi sesler çıkartıyor. anlaşılan o ki HD'nin o tarafına birşeyler olmuş. buradan kurtarma şansım nedir?
Resim

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 12 Şub 2011, 07:41

görünen hdd den bilgileri çek. diğer taraftakileri unut. eğer hdd nin bir kısmını gözüküyorsa sana verdiğim sıfırlama programları ile bu işlem sorunsuzca biter. sende hdd ni tekrar eskisi gibi kullanabilirsin

Kullanıcı avatarı
mayende
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen mayende » 13 Şub 2011, 21:04

bi takım micro cerrahi işine girdim, HD'nin içindeki diskleri söküp başka bir HD'ye bağladım, orada da görmedi. sanıyorum son noktada bu idi ve artık eski datalara elveda demeyi kabul etmem gerekiyor. :cry: :cry: . yeni bir HD alıp laptop'a bağladım. artık bu noktadan sonra yapılacak başka birşey yok.

burak, lordlevent yardımlarınıza teşekkür ederim...
Resim