USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mesaj gönderen lord_leo » 27 Oca 2011, 23:10

Resim

Artık herkesin cebinde olan USB bellekler yavaş yavaş CD ve DVD gibi sadece kaydedilebilir formatların yerini alıyor. 8GB'lık versiyonların da yaygınlaşmasıyla DVD kapasitesini aşan bellekler artık birer ekstra değil ihtiyaç olmuş durumda. Piyasada ise eski yeni birçok marka, birçok değişik cihaz var. Ancak henüz satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği pek bilinmiyor. Eğer yakın zamanda bir USB bellek almayı düşünüyorsanız fiyatıyla birlikte başka birkaç şeyi de değerlendirmeniz mantıklı olacaktır.

1.SLC mi, MLC mi?
Her ne kadar belleklerini ufak (20-50mb) boyutlu dosya taşımak için kullananlar pek farketmeseler de, USB belleklerin hızları farklıdır. Bu belleğin SLC (single-level cell) ya da MLC (multi-level cell) olmasına bağlıdır. SLC ise bir memory cell'de bir bit, MLC ise iki bit data saklanır. Yani kısacası, SLC belleklerin hızı diğerlerinin aşağı yukarı iki katıdır. Bugün piyasada ucuza bulabileceğiniz çoğu markanın ürünleri MLC'dir.
SLC belleklerin dayanma süresi de diğerlerine göre iki kattır. Data kayıpları ufak parçalar halinde olur. Bunlar genelde farkedilemeyecek kadar ufaktırlar ve bir resim ya da müzik dosyasında göze çarpmazlar. Ancak işletim sistemi yedeklemek gibi önemli bir iş yapıyorsanız, bilgi kaybını önlemek için dayanıklılığı yüksek bir bellek tercihiniz olmalı.
2.Windows ReadyBoost
Bu özellik Windows Vista ile gelen yeni bir konsept. Bir sistemin hızını arttırmak için genelde RAM'i arttırılır. Windows ReadyBoost ile Vista yüklü bilgisayarınıza ReadyBoost destekleyen bir USB bellek taktığınızda bu belleği harici bir RAM olarak kullanabiliyor ve sistem performansınıza bir doping yapıyorsunuz. USB belleklerin ReadyBoost performansı saniyede yapabildiği veri transferiyle alakalı ve bunun için henüz bir standart belirlenmiş değil. Ancak genel olarak, eğer USB belleğinizle sisteminizi hızlandırmak istiyorsanız ve Vista kullanıyorsanız, alacağınız cihazın Windows ReadyBoost destekli olmasına dikkat etmelisiniz.
3.I/O controller
Aslında bu pek çok ürün için öğrenilmesi neredeyse imkansız bir özellik. Belleklerde input/output controller denen kısım veri alışverişi yaparken kaç kanal kullanılacağını belirliyor ve dolayısıyla aktarım hızını doğrudan etkiliyor. Şimdilik ürün kıyaslamasında kullanılabilecek bir standart olarak görünmüyor, ancak USB belleklerin kapasitelerinin iyice artıp yapılan seçimin daha önemli hale geldiği zamanlar için bunu da bir değerlendirme unsuru olarak akılda tutmakta fayda var
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2356
Kayıt: 19 Haz 2006, 18:01
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mesaj gönderen Mendenn » 27 Oca 2011, 23:50

Eline sağlık. Peki senin tavsiyen nedir? SLC mi? MLC mi?
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Re: USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mesaj gönderen lord_leo » 28 Oca 2011, 00:54

fiyat farkı ve kullanım açısından çok fark olmaması nedeni ile slc tercih ettim.
ama bu kullanım amacına göre değişir.
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
bedir17
Byte4
Byte4
Mesajlar: 158
Kayıt: 16 Eki 2010, 19:42
cinsiyet: Erkek

Re: USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mesaj gönderen bedir17 » 28 Oca 2011, 16:47

Teşekkürler.

Cevapla