DRM gidici mi?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

DRM gidici mi?

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Yasal Kopyalara ilk adım

EMI kopyalanabilir katalogunu Apple iTunes üzerinden satısa çıkardı. Acaba DRM'in sonu mu geliyor

Resim


Dün Apple ve EMI Müzik'in ortak açıklamalarına göre ilk kopya korumalı olmayan sarkılardan olusan katalogunu Apple iTunes üzerinden satısa sundu. Buna göre bu sarkılar, Sayısal Haklar Yönetimi (DRM) engeli olmadan cihazlar arası kopyalanabilecek.

iTunes'da DRM korumasız sarkıların fiyatları 1.29 Euro olarak belirlendi. Bu da DRM'li sarkılara göre biraz daha pahalı.

DRM'e basından beri karsı oldugunu her fırsatta yineleyen Apple yöneticisi Steve Jobs, EMI'nin DRM korumasız sarkılar saglayacak olan büyük markaların ilklerinden oldugunu, bir çok ünlü müzik kurulusunun da EMI'yı takip edeceklerini umdugunu söyledi.

CHIP Online Yorumu:
DRM oldukça pahalıya malolan bir sistem oldu ve kırılması zaman alsa da, müzik firmalarını hayal kırıklıgına ugrattı. Tabi DRM korumasız olması bu sarkıların baskalarına özgürce dagıtılabilecegi anlamına gelmese de, satın aldıgınız parçayı size ait baska bir aygıta yükleme engelinizi kaldırıyor. Bu engel dogal dünyada en çok satan MP3 çalar iPod'un satıcısı Steve Jobs'u bir hayli tedirgin ediyordu. EMI'den sonra hangi müzik sirketlerinin uygulamayı devam ettirecegi de merak konusu.

Alintidir!

kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 987
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
cinsiyet: Erkek
Konum: 34

Mesaj gönderen Ensatech »

istediklerı kadar korusunlar nereye kadar, evimizde tv ve radyodan kayıt yapabiliyorken bu önlemler %10 etkili bence ,al ipodun sesi line ine kaydet nete dagıt ne fark eder degilmi?
Cevapla