Kendi Açılır Menülü Cd/dvd Yapmak

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
bedir17
Byte4
Byte4
Mesajlar: 158
Kayıt: 16 Eki 2010, 19:42
cinsiyet: Erkek

Kendi Açılır Menülü Cd/dvd Yapmak

Mesaj gönderen bedir17 » 22 Oca 2011, 17:27

Ashampoo MyAutoplay Menu İle Menülü CD/DVD YapalımBilgiler:
Arkadaşlar PC dergilerinin verdiği dvd lerde olan menülü açılışı onun kadar profesyonel olmasa da yapabiliriz.Nasıl mı?
1.Önce aşağıda verdiği programı kurun ve kurduktan sonra şifre klasöründeki şifre.reg dosyasına çift tıklayıp kayıt defterine kaydedin.Bu ashampoo yu tam sürüm yapacak.
2.Şimdi D diskinizde boş bir klasör oluşturun.Bu klasör içine dvd ye yazdıracağınız dosyaları barındıran klasörlerin adlarını verdiğiniz alt klasörler oluşturun.Bunu yapma sebebimi ileriki anlatımda anlayacaksınız.

Resim

3.Şimdi programı açalım.Açtığımızda karşımıza böyle bir ekran gelecek.

Resim

4.O ekranda standart alone seçeneği etkin olsun.Sonra Title kısmına bir isim girin Background müsic kısmına Browse butonuna basarak seçip sevdiğiniz bir mp3 girin.Müzik isteğe bağl
Sonra dvd simgeniz için bir simge seçin ve programa gösterin.Bunları yaptıysanız bu ekranda işimiz bittiNext butonuna basıyoruz
5.Şimdi gelen ekranda dvd içeriğine ekleyeceğimiz klasör ve dosyaları belirleyeceğiz.

Resim

Ekrandaki add folder butonuna basalım ve az önce boş klasörün içinde oluşturduğumuz bir klasörü seçelim.Bu işlemi kaç klasör eklediyseniz hepsinide yineleyip ekleyin.Eğer dosya ekleycekseniz dvd ana dizinine add filese basıp ekleyin.
Örneğe bakın isterseniz:

Resim

Klasör ve dosya ekleme işimiz bitti.Şimdi Next butonuna basıyoruz.Ve sonraki ekrana geçiyoruz

Resim

Bu menüde ise dvd niz açıldığı zaman gösterilecek kısa bir arkaplan resmi ekleme işidir.Duration kaç saniye süresince kalacağını belirtir.Load image butonuna basıp bir resim ekleyin.Kalma süresini belirledikten sonra next butonuna basınız.

6.Şimdiki menü ise programın esas işleviyle ilgili.

Resim

İlk önce boş ekrana sağ tıklayıp Load backgorunu seçerek bir resim ekleyelim.Bu ana menünün arkaplanı olacaktır.Ekledikten sonra resmi köşelerinden tutarak uzatalım ve ekranı kaplasın.
Sonra alttaki main page yazan küçültülmüş resmimize satıklayıpEdit butonuna basalım.Buradan ismini değiştirelim.
Bunu yaptıktan sonra soltaraftaki New text e tıklayalım.Ve circular text i seçelim.Buraya bir metin yazalım.Bu metin ana menüde görenecekMetnin yazı tipi ve rengini belirledikten sonra OK butonuna basın.Ve ana ekrana döndüğünüzde
yazdığınız metin görünecek.Uçlarından sağa sola çekip yerini ve boyutunu belirleyebilirsiniz.Türkçe karakterleri kabul etmiyor bilesiniz.

Resim

Öneğe bakın isterseniz

Resim

Şimdi New Buton a basıyoruz.Large veya Smal size ye basıyoruz.Bu buton boyutunu seçme ile ilgili.Butonumuzu sürkleyerek ekranda istediğimiz yere yerleştiriyoruz.
Ardından ona sağ tıklayıp Edit yazısına tıklıyoruz.

Resim

Karşımıza gelen ekranda butonumuza bir isim veriyoruz.Bu isim oluşturduğumuz boş klasörlerden birinin adını verin.Ki ona tıkladığımızda adını verdiğimiz klasör açılacak
Hint yazan yer klasörle ilgili açıklamadır.Dilerseniz bir açıklama girersiniz.
Action kısmı ise en önemli kısımdır.Bu buton bir klasör mü açacak bir programı mı çalıştıracak...vb bunu belirleyeceğiz.Biz klasör açmasını istiyoruz.
Open Folder kutucuğunu işaretliyoruz ve Browse butonuna basarak programa butona adını verdğimiz klasörü gösteriyoruz.

Resim

Aynı işlemi klasör sayısı kadar buton oluşturup tekrarlıyoruz.Örnek çalışmamızda bu ekranda işimiz bitince şöyle bir görünüm alacaktır.

Resim

7.Butonlara işimiz bittikten sonra Next butonuna tıklıyoruz.Ve kaydetme ekranı gelecek.Biz bunu yazdırmayacağız. bunu kaydedip daha sonra aynı klasörlden oluşan bir dvd yazdırrıken kullanacağız.
Şimdi Save To Folder seçeneğini aktif edelim.Ve Borowse butonuna basıp oluşturacağınız bir klasöre bunu kaydedelim.Şimdi neden boş klasörler ile çalıştığı anladınız mı?Eğer gerçek klasörlerle çalışsaydım.O klasörün içindeki tm dosyalar yeniden kopyalanacaktı.

Resim

Klaörümüzü seçtikten sonra Next butonuna tıklayalım. Ve işlemin bitmesini bekleyelim.İşlem bitince başarılı olduğuna dair bir ekran gelir.
Tamam butonuna basın.Ve sonra ashamponun bu projesini kaydetmek istiyorsanız save projecte basın.İstemiyorsanız next butonuna basıp programı kapatın.
Şimdi ashampoonun oluşturduğu dvd autorun dosyalarını kaydettiklerini klasörden alalım.
Ben D diskimde ashampoo autorun klasörüne kaydetmiştim...
Burada bize lazım olan .autorun klasörü ve autorun.inf dosyasıdır.Bunları kopyalayıp gerçek klasörlerinizin olduğu yere kopyalayınız.

Resim

Bu .autorun klasörü ile autorun.inf dosyası aynı dizin içinde beraber olsunlar.Bundan sonra yapacağınız iş şu.
Boş dvd takın.DVD Yazma programınızı açın ve bütün klasör ve autorun.inf dosyasını seçip dvdv ye normal br şekilde yazdırın.Unutmayın gerçek klasörünüzn ismiyle boş olarak oluşturduğumuz klasörlerin ismi aynı olmalıdır.
Yoksa butona bastığınızda hiç tepki vermez.O buton bir nevi kısayol işlevi görür.

Resim

Dvd ye yazdırırken....

Resim

Kod: Tümünü seç

http://hotfile.com/dl/88834055/0355f03/tnctr-asmam94.rar.html 
Alıntıdır.Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2356
Kayıt: 19 Haz 2006, 18:01
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Kendi Açılır Menülü Cd/dvd Yapmak

Mesaj gönderen Mendenn » 23 Oca 2011, 00:05

paylaşımın için teşekkürler.
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Cevapla