Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2356
Kayıt: 19 Haz 2006, 18:01
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen Mendenn » 16 Oca 2011, 23:32

Ben işletim sistemi içinde işletim sistemi kurmak için Microsoft Virtual PC 2007 kullanıyorum. işlemciyi verimli olarak kullanmamasından pek hoşuma gitmedi. Sizin tavsiyeleriniz neler olabilir?
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 17 Oca 2011, 04:02

donanımın özellikle anakartın silikon bazlı değilse asla kullanma. sistemim devamlı çöker. i.net hızın düşer. internet varmış gibi sanırsın ama yoktur. pc yeniden başlatman gerekir. bu yüzden hiçbir şeyle oynama direk y.başlat yap. sanal pc olayında en büyük eksi net yavaşlar. en büyük darbeyi boot yapar. ben bu konuda direk tecrübe edindim. bir yerlerde bu vaka ile bir dökümanım vardı bulduğumda en yakın zamanda paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2308
Kayıt: 15 Mar 2006, 10:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Muğla / Bodrum / Gümbet
İletişim:

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen burak_dalkir » 17 Oca 2011, 14:18

virtual machine ware yani vmware deneyebilirsin.
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1319
Kayıt: 05 Eyl 2008, 12:23
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen diceratops » 17 Oca 2011, 15:39

Benim kullandığımı kullan: VMware Workstation v6.0.0.45731

1 senedir kullanıyorum hiçbi sorun çıkarmadı.

edit:benim dediğim sürümü indirirsen daha faydalı olur.7'lerde sorun çıkartabiliyor.

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 17 Oca 2011, 18:17

raid teknolojisi.

Bütün yönleriyle RAID teknolojisi-alıntıdır

Kod: Tümünü seç

Redundant Array of Indepented Disks (Ayrı Disklerin Tekrarlanarak Dizilimi) ifadesinin kısaltması olarak kullanılan RAID, iki ya da daha fazla sabit diskin eş zamanlı çalıştırılarak; daha yüksek performans, dayanıklılık, güvenilirlik ve/veya daha büyük veri bölümü depolama alanları elde etmek için kullanıldığı işlevsel bir teknolojidir.Bu makalede, birden fazla sabit disk kullanılarak oluşturulmuş bir dizilimin hızlı ve büyük tek bir sabit disk gibi çalışması temel prensibine dayanan RAID teknolojisi, RAID'in kullanım alanları, hangi RAID türlerinin hangi ihtiyaçlara yönelik olduğu gibi konuların altını çizeceğiz.
Sabit diskler; bağlantı arabirimlerinin sınırları ve okuma/yazma hızları göz önüne alındığında, sistemi oluşturan diğer bileşenlerden daha yavaş çalışırlar. Ayrıca, işlem döngüsünde yüksek tepki verme süreleri ile sistem kararlığına doğrudan etki ederler. İşletim sisteminizin sabit disk yönetimi de bu alanda rol oynayan temel unsurlardan biridir. Kimi işletim sistemlerinin, bilgisayarın fiziksel belleği tam dolmadan sabit disk üzerinde sanal bellek kullanımı amacıyla bir takas dosyası oluşturması buna örnek gösterilebilir. 
İşlemcinizin ve ekran kartınızın ne kadar hızlı olduğu, ne kadar çok fiziksel bellek miktarına sahip olduğunuz ve benzeri bileşen özelliklerinin ne kadar hızlı ya da güçlü olduğu, bilgisayarınızın performansını belirleyen başat etken değildir. Eğer sabit diskiniz alışılagelmiş bir arayüz üzerinden sisteme bağlanmışsa, özellikle yoğun disk performansı gerektiren uygulamalarda diğer sistem bileşenleriniz de darboğaza düşecektir. Soruyu yazılım merkezli sorduğumuz zaman; sabit disk türünden, devir hızından ve depolama alanından bağımsız olarak diskin/disklerin sisteme bağlantı biçimleri ve kurulumları göz ardı edildiğinde genel sistem başarımı büyük ölçüde sınırlanacaktır. RAID bu noktada devreye girerek bilgisayar sistemlerine; performans artışı, veri güvenliği ve depolama verimliliği temin eder. RAID kullanarak bahsi geçen niteliklere sahip olmak için bilgisayarınızda birden fazla sabit disk kullanmanız gerekiyor. Tek bir sabit diskin performansını hızaşırtma ya da benzeri bir yolla arttırmanız mümkün değildir. Öte yandan tek bir sabit diskte verilerinizi bir yazılım yardımıyla ya da el ile yedeklemek durumundasınızdır. Bu sebeple donanımsal bir depolama sistemi çözümü olan RAID kurulumlarında birden fazla sabit disk kullanmanız gerekiyor. RAID'in tarihi kısmında kısaca değineceğimiz bölümde de vurgulayacağımız gibi başta SCSI olmak üzere, IDE, SATA ve SAS arabirimlerinde, birden fazla sabit disk kullanılarak çeşitli RAID kurulumları gerçekleştirebilirsiniz.
RAID'i günümüzde, çoklu sabit diskler arasında verileri bölebilen ve kopyalayabilen,bilgisayar veri depolama şemaları için kullanılan bir ana başlık olarak da tanımlayabiliriz. RAID'in muhtelif türlerinin hepsiiki temel tasarım amacı güder: yükseltilmiş veri güvenliği ve yükseltilmiş giriş/çıkış (input/output) performansı. Birden fazla fiziksel disk RAID teknolojisini kullanmak için bir araya getirildiğinde; bir RAID dizilimi olarak adlandırılırlar. Bu dizilim verileri farklı diskler arasında dağıtır fakat bilgisayar kullanıcısı ve işletim sistemi bu dizilimi tek bir disk olarak görür. Çok çeşitli amaçlara hizmet etmek için RAID kurulumları oluşturulabilir.
RAID'e Giden Yol: RAID'in Kısa Tarihi
Patterson, Gibson ve Katz, 1987 yılında California Üniversitesi'nde "Ucuz Disklerin Tekrarlanarak Dizilimi Üzerine" ("A Case for Redundant Arrays of Inexpensive Disks (RAID)" başlıklı bir makale yayımladılar. Bu makalede çeşitli disk dizilimleri "RAID" kısaltması kullanılarak tanımlandı. RAID'in bu makalenin yayınlandığı tarihlerde sunduğu alâmetifarika küçük kapasiteli ve ucuz birden fazla diski bir dizilim halinde çalıştırarak; büyük kapasiteli ve pahalı tek bir diskten etkin çalıştırabilmesiydi. Bunlara ek olarak bu disk dizilimi işletim sistemi tarafından tek bir mantıksal sürücü birimi olarak algılanıyordu. Geçen yıllarda gelişen teknolojiye karşın RAID aynı mantık üzerinden günümüze kadar çeşitli gelişimler kaydetmiş olup, veri güvenliği ve performansın vazgeçilmez olduğu alanlarda bir endüstri standardı haline gelmiştir. Gelişen disk teknolojileri ve kullanıcı ihtiyaçları sonucu RAID dizilimlerinde; başta SCSI ve SAS (Serial Attached SCSI) olmak üzere, IDE ve SATA gibi arabirimlere sahip diskler kullanılabiliyor. California Üniversitesinden araştırmacıların RAID kısaltmasını oluştururken kullandıkları "Ucuz Diskler (Inexpensive Disks)" ifadesi, bu teknolojinin daha ileri düzey sistemlere uygulanacak hale getirilmesi ve dizilim yönteminden çağrışım yapılarak zaman içinde "Ayrı Diskler (Independent Disks)" olarak kullanılmaya başlandı.
RAID'in Genel Amaçları ve Ana Öğeleri
Yedekleme; disk dizilimi içersinde yazılan ekstraverilerin,dizilimi oluşturan disklerden birinde yahut birkaçında depolanarak; disklerde herhangi bir hata veya arıza oluşması durumunda, veri kaybının önüne geçilecek şekilde düzenlenmesidir. Bu gibi durumlarda arızalı disk yeni bir tanesiyle değiştirilirken, veriler hatalı diskte kalanlardan vediğerdisklerde ki ekstra verilerden sağlanır. Bir yedekleme diziliminde disklerde eşlikbilgileri de depolanacağından, bu mimaride gerçek depolama kapasitesinin altında, daha az veri kaydedilebilir. Örneğin 2 diskten oluşan RAID 1 seviyesi birdizilimde, diskler ayrı ayrı kullanıldığı takdirde elde edilecek depolama alanı, gerçek kapasitenin yarısı kadardır. Pek çok diskten oluşan bir RAID 5 diziliminde ise tek bir sabit disk (n-1) kapasitesi kaybedilir. Diğer RAID seviyesi dizilimleri ise; tek bir sabit diskten daha hızlı veri yazılabilir ve okunabilir olacak şekilde düzenlemeler gerçekleştirilebilir. Bu düzenlemelere "RAID Türleri" bölümünde kapsamlı olarak değineceğiz.
Bu RAID dizilimi yaklaşımlarının farklı birleşimlerinin tümü; veri kaybı, kapasite ve hız etmenleri karşısında, koruma eksenli bir dengeleme kurmaya çalışır. RAID 0, 1 ve 5 seviyeleri en sık kullanılan ve çoğu ihtiyacı karşılayan dizilim türleridir.
RAID uygulamalarında veri yazılırken ve okunurken kayda değer bir hesaplama gücüne ihtiyaç duyulur. Bu hesaplama gücü RAID kurulumuna bağlı olarak elde edilir. Temelde iki tip RAID yaklaşımı mevcuttur. Bunlar Donanımsal RAID (Hardware RAID) ve Yazılımsal RAID (Software RAID) olarak adlandırılırlar. Harici bir RAID donanımının kullanıldığı geleneksel RAID yaklaşımında gereken hesaplamalar, donanımın kontrol aygıtı tarafından yapılır. Aksi takdirde işletim sistemi ya da daha basit ve az maliyetli kontrol aygıtları (bazı anakartlarla tümleşik olarak gelmektedir.), RAID'in kurulu olduğu bilgisayarın işlemcisine gerekli hesaplamaları yaptırır (Yazılımsal RAID). Bu gibi durumlarda işlemciye ekstra yük bindirildiğinden, işlemci gücü gerektiren uygulamalarda sistemde yavaşlamalar gerçekleşmesi muhtemeldir. Basit RAID kontrol aygıtları genellikle daha az hesaplamalar gerektiren RAID 0 ve RAID 1 seviyelerini destekler.
Yedekleme özelliğine sahip RAID sistemleri, ilerdeortayaçıkabilecek başka arızalanmalara açık olsa da, bir ya da daha fazla diskte arızalanma olduğu takdirde kesinti yaşamadan çalışmaya devam ederler. Arızalı disk yeni bir tanesi ile değiştirildiğinde, sistem normal bir şekilde çalışmaya devam ederken dizilim yeniden kurulur.Bazı sistemlerde diskeklerken yada çıkartırken, sistemi kapatma zorunluluğu varken, bazıları makine çalışır haldeyken disklerin eklenmesine ya daçıkartılmasına (hot swapping) olanak verir. Sistem çalışırken çıkartılabilir sürücülere sahip RAID dizilimleri genellikle, sistemin mümkün olan en uzun süre boyunca çalışmasının amaçlandığı, yüksekerişilebilirlik sistemlerinde kullanılır.
RAID veri yedeklemek için ideal bir yol değildir. Veriler depolandıkları disklerde hata oluşmadan da zarar görebilir. Örneğin bir sistem arızası sonucu verilerin bir kısmının üzerine yazılabilir; kullanıcı hatası yahut kötü niyet sonucunda silinen veya zarar gören bir dosya günlerce, hatta haftalarca fark edilmeye bilir. Bunlara ek olarak RAID kurulu bir sistemi sakladığınız yer hırsızlığa uğrayabilir, yangın ve sel gibi felaketlere maruz kalabilir. Bu sebeplerden dolayı RAID'i bütün bir yedekleme çözümü olarak ele almayın ve kritik verilerinizi uygun yöntemleri kullanarak yedekleyiniz.
RAID'in Temel İlkeleri
RAID kurulumları iki ya da daha fazla sabit diski özel bir donanım yahut yazılım kullanarak tek bir mantıksal birim halinde birleştirir. Donanımsal RAID çözümleri çoğunlukla, çoklu sabit disklerle kurulmuş RAID dizilimlerini sisteme tek bir sabit disk olarak göstermek üzere tasarlanırlar ve bu yapıyı işletim sistemine fark ettirmeden gerçekleştirirler. Yazılımsal RAID çözümleri ise genellikle işletim sistemine uygulanırlar ve aynı şekilde RAID sürücüsünü uygulamalara tek bir sürücü gibi gösterirler.
RAID'i oluşturan 3 temel kavram bulunmaktadır. Bunlardan ilki verilerin birden faza diske kopyalanması işlemi olan aynalama'dır (mirroring). İkincisi verilerin birden fazla disk arasında kopyalanmasını sağlayan şeritleme'dir (striping). Üçüncü temel RAID kavramı ise yedeklenen verilerin depolanarak muhtemel problemlerin belirlenmesinde ve düzeltilmesinde kullanıldığı hata toleransı'dır (fault tolerance). Farklı RAID seviyeleri, sistem gereksinimlerine bağlı olarak bu tekniklerden bir veya daha fazlasını kullanır. RAID'in; müşteri siparişlerinden oluşan bir veri tabanı gibi belirli bir şirkete has özel verilerin depolandığı disklerin donanımsal arızalara karşıkorunmasınısağlayan güvenilirlik arttırıcı güçlü özellikleri vardır. Bunun yanı sıra RAID aynı anda pek çok izleyiciye, çevrimiçi çağırma esasına dayanan dijital TV yayınları ulaştıran bir iş istasyonun, genel sistem performansı arttırmak amacıyla da kullanılabilir.
RAID diziliminin ne şekildeyapılandırıldığı güvenilirliği ve performansı farklı şekillerde etkiler. Daha çok disk kullanmakta ki temel amaç, donanımsal bir arıza ile karşılaşıldığında hata denetimi kullanılarak sistemin tümünün daha güvenilirkılınmasını sağlamaktır. Temel aynalama, sistem her iki diskten de farklı verileri okuyabileceği için disk okuma performansını hızlandırabilir. Buna karşın eğer RAID yapılandırması, her iki diskin verilerin düzgün bir şekilde yazıldığını doğrulanmasını gerektiriyorsa, disk yazma performansında fark edilebilir bir düşüş görülmesi muhtemeldir. Şeritleme ise, veri dizilerinin aynı anda farklı disklerden okunmasına olanak verdiğinden, çoğu kez performans elde etme amacıyla kullanılır. Buna karşın, hata denetiminde verilerin farklı yerlerden okunup karşılaştırılması gerektiği için sistemin yavaşlaması muhtemeldir. O halde, RAID sistemlerinin temel tasarım ilkesini güvenlik ve performans arasında gerçekleştirilen verimli bir uzlaşma olarak tanımlayabiliriz.
RAID'in Kullanım Alanları
En iyi işlemci, en iyi anakart, en iyi ekran kartı ve benzeri en iyi sistem bileşenlerine sahip olsanız dahi depolama biriminizin kurulum şekline gereken önemi vermezseniz genel sistem performansınız sınırlanacaktır. RAID; oyun bilgisayarlarından, sunucu sistemlerine, kurumsal kullanıcılardan, sinema sektörüne kadar yüksek performans ve veri güvenliği ikilisinin ihtiyaç duyulduğu tüm alanlarda tercih edilen ideal bir depolama çözümüdür.
Kurumsal Alanda RAID Kullanımı
Başta Kurumsal alan olmak üzere; depolamaalanınınbüyüklüğüne, performansına ya da kalite düzeyine bakmaksızın tek bir sabit diskin gideremeyeceği ihtiyaçlarla gelen çok çeşitli uygulamalar vardır. Kurumsal yapıdaki pek çok iş kolunda, tek bir sabit disk çökmesi durumunda sistemlerin1 saatliğine dahi çalışmaması düşünülemez. Kurumsal şirketler terabytelarca kapasitede büyük depolama alt sistemlerine ihtiyaç duyarlar ve kendilerini donanımsal hatalardan mümkün olan en yüksek düzeyde korumaya çalışırlar. Yedeklemeler ve kopyalamalar veri kayıplarına karşı bir koruma sağlamaz. Verikaybınakarşı tek gerçek korunma yolu, sistemlere RAID teknolojisine dayanan disk temelli bir çözüm kazandırmaktır. Bu sebeple müşterilerin bilgilerinin saklandığı büyük ölçekli veri tabanları kullanan şirketler sistemlerini veri kayıplarına karşı RAID kullanarakkorurlar.
Sunucularda RAID Kullanımı
Web tabanlı hizmet sunan ya da alan şirketler için verilerin depolandığı sunucuların sürekli aktif tutulması sürekli erişilebilirlik yönünden kritik bir öneme sahiptir. Sunucuların depolama birimlerinde ortaya çıkabilecek hata, arıza, çökme gibi problemlerden kaynaklanacak erişim kesintilerinin önüne geçmek için neredeyse tüm sunucularda ihtiyaçlar dahilinde yapılandırılan RAID dizilimleri kullanılmaktadır. Hata Toleransı yüksek, veri güvenliğinin ön planda tutulduğu sunucularda herhangi bir diskin çökmesi durumunda, sistem diğer disklerde ki eşlik bilgilerini ve yedekleme verilerini kullanarak kararlı bir şekilde çalışmaya devam eder.
Sinema Sektöründe RAID Kullanımı (İş İstasyonları)
Büyük boyutlu multimedya dosyaları ile çalışan yönetmen, fotoğrafçı, video sanatçısı ve illüstratör gibi sistemlerinde yoğun işlem gücü ve depolama birimi performansınaihtiyaçduyan kimseler, yaygın olarak RAID teknolojisinden faydalanırlar. Sundukları esneklikler ve pek çok ek maliyeti düşürme özellikleriyle HD kameralar son yıllarda sinema sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu kameralarla gelen yan etmenlerden biride kaydedilen görüntülerin dosya boyutlarının çok büyük oluşu ve düzenlenmeleri sırasında büyük işlem gücü gerektirmeleri oldu. Bu noktada AVID gibi güçlü film montaj programları kullanan yönetmenlerin, sistemlerinde SCSI arabirimiyle oluşturulmuş RAID dizilimleri kullandığının altını çizmeliyiz. Sinema eleştirmenleri ve teknoloji editörleri tarafından HD kamerayı en iyi kullanan yönetmenler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan da, sisteminde SCSI disklerle kurulmuş RAID dizilimleri kullanan yönetmenlerden biri. Cannes film festivalinde EniyiYönetmen ödülünü aldığı "Üç Maymun" filminin kurgu günlüğünde Ceylan İmaj stüdyolarında filmi AVID ile kurgulamaya başlarken "İlk birkaç gün set-up'ı kurmakla ve kendimizi uygun hale getirmekle geçti. SCSI hard diskler çok ses çıkardığı içinbaşka odalara alındı." (Ceylan, s.3) diyerek filmin kurgusunda RAID tabanlı depolamaya sahip bir sistem (Avid VideoRAID) kullandıklarının ipuçlarını veriyor.
Oyun Bilgisayarlarında RAID Kullanımı
Birçoğumuz bilgisayar oyunlarını daha güzel grafiklerle görüntüleyebilmek, daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamak için, sistemlerimize yazılımsal, donanımsal ya da işletim sistemi tabanlı müdahalelerde bulunuruz. Güncel sürücüler, birleştirilmiş bir disk, önbelleklenmiş verilerden arındırılmış bir fiziksel bellek, kayıt defteri ve arka plan uygulamaları nispeten temiz bir işletim sistemi ile oyunlardan daha iyi performans alabilirsiniz. Yüksek meblağlar ödeyerek sistemin işlemci, ekran kartı gibi bileşenlerini daha iyileriyle değiştirdikten sonra yüksek disk performansı almak için RAID'in öncelikli tercihleriniz arasında yer almamasını salık veriyoruz. Bununla birlikte disklerden birinde meydana gelebilecek bir hata ya da arızaya karşı önlem almak için RAID'in getirdiği güvenlik özellikleri kullanılabilir. Örneğin RAID sayesinde oyunlarınızın "kaydet" dosyaları sabit disk hatalarına karşı korumuş olursunuz. Fakat RAID yerine sistem performansınızı genel anlamda arttıracak 10.000 rpm gibi yüksek devirlerde çalışan tek bir sabit disk alırsanız, verimlilik yönünden daha doğru bir karar vermiş olursunuz.Sonuç olarak, oyun bilgisayarlarının genellikle fiyat/performans eğrisi düşünülerek oluşturulduğunu dikkate aldığımızda, RAID'in oyunbilgisayarları içinöncelikli tercihlerden biri olmaması gerektiğini belirtelim.
RAID Türleri (RAID Seviyeleri)
Raid dizilimleri IDE, SCSI, SATA arabirimine sahip sabit disklerle yahut bu disk çeşitlerinin birkaçından oluşan karışık olarak kurulduğu bir sistemle kullanılabilir. RAID diziliminde kullanacağınız diskleri, devir hızı ve arabirimlerinin veri yolu hızı yüksek olanlardan seçmenizi tavsiye ediyoruz. Veri yolu hızından tam anlamıyla istifade etmek için uygun sayıda disk kullanmanız gerektiğini de belirtelim. Farklı ihtiyaçları gidermek için farklı RAID seviyelerinde kurulumlar oluşturabilirsiniz. Bu kurulumlar RAID 0, RAID 1 gibi RAID seviyeleri olarak adlandırılırlar. Şimdi fark RAIDseviyeleriniinceleyelim.
RAID-0
RAID 0 seviyesi yedekleyici değildir, dolayısıyla "RAID" kısaltmasını oluşturan kavramı tam olarak karşılamaz. RAID 0'da veriler diskler arasında bölünerek daha fazla veri depolanması sağlanır. Hiçbir yedekleme bilgisidepolanmadığından başarım oranı yüksektir, fakat dizilimi oluşturan disklerden birinde hata ya da arıza gerçekleştiğinde veriler kaybolur. Bu RAID türü genellikle şeritleme (striping) olarak adlandırılır.
RAID -1 
RAID 1 seviyesi tüm verileri iki yahut daha fazla diske yazarak yedekleme sağlar. RAID 1 seviyesi bir dizilim, disk okuma hızının yüksek olmasına yatkınken, disk yazma hızı tek bir disk ile karşılaştırıldığında yavaş kaçmaktadır, fakat her iki diskte de arıza meydana gelse ya da hata oluşsa hiçbir veri kaybı yaşanmaz. Veri güvenliği özelliklerini ve sadece iki disk gerektirmesini göz önüne aldığımızda, RAID 1 seviyesinin güzel bir giriş düzeyi yedekleme sistemi (donanımsal hatalara karşı) olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın bir disk verilerin yedeklerini depolamak için kullanılacağından, megabyte başına maliyet yüksektir. Bu RAID türü ekseriyetle aynalama (mirroring) olarak adlandırılır.
RAID-2
Hamming hata düzeltme kodları kullanan RAID 2 seviyesi, yerleşik hata tanımlama özelliği olmayan disklerle kullanılmak için geliştirilmiştir. Tüm SCSI diskler yerleşik hata tanımlama özelliğine sahiptir, bu sebeple SCSI harici düşük sınıfta ki disklerde cüziorandakullanılırlar.
RAID-3
RAID 3 seviyesi eşliği tek bir diske depolarken, verileri diskler boyunca byte seviyesinde şeritler. Bu özelliğiyle RAID 4 seviyesinden ayrılır. Byte düzeyinde şeritleme etkin kullanım için donanımsal destek gerektirmektedir.
RAID-4 
RAID 4 seviyesi, eşliği tek bir diske depolarken, verileri diskler boyunca blok bir seviye de şeritler. Depolanan eşlik bilgisi, disklerden birinde hata ya da arıza oluşması halinde verilerin onarılmasını sağlar. RAID 4 seviyesi bir diziliminin disk okuma performansı oldukça iyidir(RAID 0 ile aynı). Buna karşın eşlik bilgisi her seferinde güncelleneceğinden, disk yazma performansında düşüşler meydana gelebilir. Bu durum küçük boyutlu rastgele disk yazmalarını yavaşlatırken, büyük boyutlu ardışık disk yazmalarının nispeten dahahızlıgerçekleştirilmesini sağlar. Yedekleme bilgisini dizilimi oluşturan disklerden sadece biri tutacağından, RAID 4 seviyesi bir dizilimin megabyte başına maliyeti nispeten düşüktür.
RAID 5
RAID 5 seviyesi, eşlik bilgisini diskler arasındapaylaştırmasının haricinde RAID 4 seviyesine benzer bir yapıdadır. Bu yapıda eşlik diski bir darboğaz yaratmadığından çoklu işlem yapan sistemlerde küçük disk yazma işlemleri daha hızlı gerçekleşir. Disk okumaları sırasında her diskin eşlik bilgisi geçilmek zorunda olduğundan, disk okuma performansı RAID 4 seviyesi ile karşılaştırıldığında oldukça düşük olmaktadır.
RAID-6
RAID 6 aslında, ikinci bir ayrı dağıtılmış eşlik şeması kullanarak ek hata toleransını mümkün kılan bir RAID 5 seviyesi genişlemesidir. Veriler aynı RAID 5'te olduğu gibi veriler disk kümeleri boyunca blok bir seviyede şeritlenir. Ayrıca ikinci bir eşlik kümesi hesaplanır ve tüm disklere yazılır. RAID 6 oldukça yüksek oranda hata toleransı sunar ve birden fazla diskte eş zamanlı olarak ortaya çıkabilecek hataları ya da arızaları karşılayarak sistemin kararlı bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar.
RAID 0+1 
RAID 0+1, RAID 0'ın performansını, RAID 1'in yüksek güvenilirliği ile birleştirir. RAID 0+1 için kısaca iki şerit kümesinin aynalanmış bir yapılandırması diyebiliriz. RAID 0+1, bölümleri RAID 0 diziliminde olan bir aynalama dizilimi örneğidir. Bu dizilim RAID 5 seviyesi ile aynı oranda hata toleransına sahiptir. RAID 0+1 ayrıca, hata toleransı için, tek başına aynalama yönünden eşit ek yükesahiptir
ÖZET
' RAID-0 en hızlı ve en etkin dizilim tipiyken hiçbir hata toleransı sunmamaktadır.
' RAID-1 performansın ve hata toleransının önemli olduğu ortamlarda tercih edilebilir. Ayrıca ikiden fazla sabit disk kullanılmayacaksa hata toleransı elde etmek için tek çözüm yoludur.
' RAID-2 neredeyse tüm modern sürücüler ECC standartlarına göre üretildiğinden günümüzde nadiren tercih edilmektedir.
' RAID-3, veri aktarım hızını arttırmak için uzun ardışık kayıtlara erişen tek kullanıcılı ortamlarda veya yoğun verili ortamlarda kullanılabilir. Buna karşın RAID 3, çakışan Giriş/Çıkış işlemlerine olanak tanımaz ve kısa kayıtlarda performans düşüşünü engellemek için senkronize edilmiş
' RAID-4, çoklu anlık disk yazma işlemlerini desteklememesinin yanı sıra, RAID 5'le karşılaştırıldığında ek bir avantaj sunmaz.
' RAID-5, disk yazmaperformansınınbaşat unsur olmadığı çok kullanıcılı ortamlar için en ideal seçimdir. Buna karşın RAID 5 seviyesi bir dizilim kurmak için en az 3 ve çoğunlukla 5 disk kullanılması gerekir.
' RAID-6 çoklu kötü blok hatalarına karşı sistemi korur ve disk tabanlı bir çökmeyi engeller. RAID 6, herhangi bir hata ya da arıza sonrasıtek bir kötü blok hatasından karşı sistemi korur. Önemli görevleri olan uygulamalar için mükemmel bir çözümdür
' RAID-0+1 diziliminde çoklu şerit kümeleri sayesinde yüksek disk Giriş/Çıkış oranları yakalanır. Yüksek disk performansına ihtiyaç duyan web siteleri için ideal bir çözümdür fakat yüksek bir güvenilirlik sunmaz.
Sonuç
RAID, uygulamabiçimine bağlı olarak güvenlikten performansa kadar sistemlere pek çok fayda sağlar. Veri kaybı riskinin düşünülemeyeceği kritik alanlarda depolama birimlerini oluşturan disk yahut disklerin üzerinde meydana gelebilecek küçük bir problem dahi tamiri mümkün olmayan veri kayıplarına sebep olabilir. Yazılımsal RAID, sunucu tabanlı RAID kontrol aygıtları ve harici depolama dizilimleri sayesinde; bireysel kullanıcılardan, kurumsal kullanıcılara kadar herkes, verilerini korumak için uygun bir RAID çözümü bulabilir. RAID 0+1 ya da RAID 5 türü bir sistemin uygulanma maliyeti genellikle bireysel kullanıcılar için çok maliyetli olsa da temel düzeyde RAID 0 ve RAID 1 gibi daha uygun çözümlereyönelinebilir. Öte yandan bu sistemler daha çokileri seviye iş istasyonlarında (AVID kurgu sistemi gibi) veya sunucu seviyesi sistemlerde kullanılırlar. RAID uygulamalarının seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta, hem güvenlik hem de performans eksenli ihtiyaçlarınızı isabetli bir şekilde belirlemenizdir. Seçmeniz gereken RAID türünün kullanacağınız yazılıma bağlı olduğunu unutmayın. Video düzenleme, kurgu gibi disk üzerinde ki büyük boyutlu verilere erişim gerektiren bir yazılım kullanacaksınız, şeritli bir RAID sistemi ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Mali işlemler yürüteceğiniz bir uygulamada ise veri güvenilirliği, performanstan daha önemli olacağı için aynalamaya dayanan bir RAID yaklaşımı kullanmanız yerinde olacaktır. Tercihleriniz ne olursa olsun RAID'in bir veri yedekleme çözümü olmadığını unutmayın. Gelişen arabirim teknolojileri ve yeni kontrol aygıtlarıyla sayesinde Megabyte başına veri depolama maliyetlerinin düşüşe geçtiği şu günlerde, sisteminizde birden fazla disk kullanarak RAID üzerinden üst düzey güvenlik ve performansa ulaşabilirsiniz.

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 17 Oca 2011, 19:03

Microsoft Virtual PC 2007 Kurulumu ve Ayarları

Microsoft Virtual PC 2007, Intel VT destekli işlemciye sahip olmayanlar için harika bir sanallaştırma çözümü

Windows 7 ile kendinden daha fazla bahsettirmeye başlayan Microsoft Virtual PC ( diğer adıyla XP Mode) sadece Intel VT desteği bulunan işlemcilerde çalışıyor. Bilgisayarınızı bir kaç yıl önce aldıysanız ya da kısmen ucuz bir bilgisayar aldıysanız muhtemelen işlemcinizin Intel VT desteği yoktur.

Fakat bu durum Virtual PC'ye vedâ etmek anlamına gelmiyor. Bir önceki sürüm olan Microsoft Virtual PC 2007 Intel VT desteğini şart koşmuyor ve gayet iyi bir şekilde çalışıyor.

Virtual PC 2007 Kurulumu

Microsoft Virtual PC 2007'yi kurulum dosyasını çalıştırın. Tüm adımlarda Next diyerek kurulumu tamamlayın.

Resim
Kurulum bittikten sonra programı çalıştırdığınızda Virtual PC Console boş olarak gelecektir, New diyerek ilk sanal bilgisayarımızı oluşturacak sihirbazı başlatıyoruz.
Resim
Karşımıza gelen bu pencerede Create a virtual machine seçeneğini tıklayıp devam ediyoruz.
Resim
Oluşturacağımız sanal işletim sistemi için herhangi bir isim veriyoruz ve devam ediyoruz.
Resim
Kuracağımız işletim sistemini Operating System bölümünden seçtiğimizde en uygun Memory (bellek) ve Virtual Disk (sanal disk) boyutunu getiriyor, sonraki adımda bu değerleri değiştirme imkanımız da var elbette.

Operating System listesinde sadece Windows sürümleri var eğer Linux kuracaksanız Other deyip ilerliyoruz.
Resim
letim sistemi olarak Windows XP seçildiğinde Recommended RAM (önerilen bellek) miktarı olarak 128MB geliyor, eğer bilgisayarınızda 1GB üzerinde bellek varsa Adjust the RAM deyip bu değeri en az 256MB yapmanızı öneririm, çünkü 128MB ile epey yavaş çalışıyor.
Resim
Daha önceden bir disk oluşturmadığımız için bu adımda A new virtual hard disk seçeneğini tıklayıp devam ediyoruz. Sanal disk boyutu olarak 65536MB (65GB) öneriliyor ve bunu en fazla 130557MB (130GB) yapabiliyoruz, ihtiyacınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz.
Resim
Sanal işletim sistem sistemi için ön hazırlıklar burada bitiyor, Finish diyerek sihirbazı kapatıyoruz.
Resim
Virtual PC Console içinde sanal makinemiz gözüküyor, başlatmadan önce Settings bölümüne girip gelişmiş ayarlara ulaşabiliriz.
Resim
Virtual PC 2007'nin en çok beğendiğim özelliği Undo Disks seçeneği. Bu özellik sayesinde herhangi bir zamanda sanal işletim sistemini ilk kurduğunuz haline (ya da arada oluşturduğunuz herhangi bir noktaya) döndürebiliyorsunuz. Kuruluma başlamadan bu seçeneği aktif etmenizi öneririm.
Resim
Diğer önemli bir özellik ise her bir sanal bilgisayara 4 adet ağ adaptörü (ethernet) eklenebiliyor olması. Standart kurulumlarda tek ağ adaptörü yeterli oluyor ama daha gelişmiş ayarlar yapmak istiyorsanız Number of network adapters bölümünden toplam ağ adaptörü sayısını arttırabilirsiniz.

Her ağ bağlantısı için bağlantı türünü de Adapter alanlarındaki "aşağı ok " işaretine basarak ağ bağlantısının türünü belirleyebiliyorsunuz. Listedeki Not Connected ve Localonly sanal bilgisayarın ağ erişimini tamamen kısıtlarken Shared Networking (NAT) seçtiğinizde ana bilgisayarınızla aynı ip ayarlarını kullanıyor. Ethernet kartınızın adı (Broadcom, Intel, VIA vs) olarak gelen seçenek ise ana bilgisayardan tamamen bağımsız bir ip yapılandırması sağlıyor. Bu seçeneğin kullanılması genellikle en iyi sonucu veriyor.
Resim
Diğer alanları da kısaca açıklayayım:

* File Name sanal bilgisayarınızın adını sonradan değiştirebileceğiniz alan
* Memory sanal bilgisayarınızın belleğini buradan ayarlayabiliyorsunuz
* Hard Disk 1-4 alanları birden fazla sanal disk ihtiyacınız olduğunda ya da mevcut sanal diskleri ekleyip çıkarmak için kullanılıyor.
* CD/DVD Drive bilgisayarınızdaki CD/DVD sürücüye sanal bilgisayar üzerinden erişimi açıp kapatabileceğiniz alan.
* Floppy Disk bilgisayarınızdaki disket sürücüye sanal bilgisayar üzerinden erişimi açıp kapatabileceğiniz alan.
* COM1,COM2,LPT1 yine bilgisayar üzerindeki bu portları sanal bilgisayara açıp kapatma alanları.
* Sound sanal bilgisayarınızın ses desteğini açıp kapatabiliyorsunuz.
* Hardware Virtualization İşlemcinizin Intel VT ya da AMD-V desteği varsa bu özelliği kullanabilirsiniz.
* Mouse sanal bilgisayar ekranı ile normal ekranlarınız arasında geçişi kolaylaştıran bir özellik, aktif kalmasında fayda var
* Shared Folders bilgisayarınızdaki herhangi bir diski ya da klasörü sanal bilgisayarınıza paylaştırabileceğiniz bölüm. Shared Folders ayarlarını yapabilmek için sanal bilgisayarın çalışır halde olması gerekiyor.
* Display sanal bilgisayarın ekran çözünürlüğünü değiştirebileceğiniz alan
* Close sanal bilgisayarı kapatırken ekrana gelecek seçenekleri değiştirebileceğiniz alan

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Ayarlarımızı tamamladık ve sıra sanal bilgisayarımıza işletim sistemi kurmaya geldi. Bu aşamada kurulum CD'si (ya da DVD'si) veya ISO kalıp dosyası kullanabiliyoruz. Eğer CD yada DVD ile kurulum yapacaksanız bunu bilgisayarınıza takın ve ardından Virtual PC Console içinden Start'a basın. Bir kaç saniye içinde sanal bilgisayarınız gerçek bir bilgisayar gibi açılmaya başlayıp BIOS ekranı gelecek ve taktığınız CD'den işletim sistemi kurulumuna geçecektir.
Resim
Eğer ISO kalıp dosyası kullanmak istiyorsanız Start dedikten sonra sanal bilgisayar ekranındaki CD menüsünü tıklayın ve listeden Capture ISO image seçin ve açılan explorer penceresinden kullanmak istediğiniz ISO dosyasını seçin.
Resim
Eğer CD menüsüne girmek için biraz geç kalmışsanız ISO dosyasını seçtikten sonra kurulum başlamayabilir, böyle bir durumda Action menüsünden Reset yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.

Sanal bilgisayarımıza işletim sistemini kurduktan sonra ilk yapacağımız işlem Virtual Machine Additions eklentisini kurmak. Bu eklenti sanal bilgisayarımızı daha verimli kullanmamıza yarıyor. Action menüsünden Install or Update Virtual Machine Additions seçeneğini kullanarak bu eklentiyi kurabilirsiniz.
Resim
Eklentiyi kurduktan sonra Virtual PC 2007 her şeyiyle hazır duruma geldi, şimdi genel özelliklerine bakalım;

Kullanım

Klavye Kısayolları ve Özel Tuş Kombinasyonları

Virtual PC içinde çalışan sanal bilgisayar ile ana bilgisayarımızın çakışmaması için bazı özel tuş kombinasyonları kullanılıyor.

* ALT Gr + Enter bu kombinasyon sanal bilgisayarımızı tam ekran olarak kullanmamızı sağlıyor
* ALT Gr + Del bu kombinasyon ana bilgisayarımızda yaptığımız Ctrl+ALT+Del kombinasyonu ile aynı özellikleri taşıyor
* ALT Gr + P sanal bilgisayarı bu kombinasyonla bekletme (Pause) moduna alabiliyoruz
* ALT Gr + R olası bir problemde sanal bilgisayarı resetlemek için kullanıyoruz
* ALT Gr + F4 kombinasyonu ile sanal bilgisayarı kapatma seçeneklerini getiriyoruz.

Bunların dışında normal bilgisayarımızda ALT Gr ile beraber kullanarak çıkardığımız özel karakterleri sanal bilgisayar içinde CTRL + ALT tuşlarıyla beraber kullanarak çıkarabiliyoruz.

Ör: @ işareti için CRTL + ALT + Q kullanmak gerekiyor.

Kullanım Kolaylıkları

Sürükle Bırak

Virtual PC 2007 "sürükle bırak" özelliğiyle dosya transfer işlemlerini oldukça kolay bir hale getiriyor. Dolayısıyla ana bilgisayarınızda bulunan herhangi bir dosyayı sanal bilgisayarınızın penceresine sürükleyip bırakarak taşıyabiliyorsunuz. Bu durumun tersi de yapılabiliyor elbette.

Shared Folders

Eğer sanal bilgisayarınızdan sürekli olarak ana bilgisayarınızdaki bir disk bölümüne erişmek istiyorsanız bunun kolay ve kullanışlı tek çözümü Shared Folders. Sanal bilgisayar açık durumdayken Virtual PC Console üzerinde Settings'e tıklayıp Shared Folders bölümüne giriyoruz. Share Folder dedikten sonra istediğimiz disk bölümünü ya da bir klasörü seçiyoruz, sol alt tarafta buluan Drive letter ile bilgisayarımızda hangi sürücü harfini alacağını belirlerken sağ alt bölümde yer alan Share every time ise sanal bilgisayarımızı her başlattığımız bu bağlantıyı otomatik olarak yapması demek oluyor.
Resim
Kapatma Seçenekleri

Virtual PC 2007 ile ilgili olarak son değineceğim konu ise kapatma seçenekleri. Yukarıda bahsettiğim Undo Disks özelliğini açtıysanız bu seçenekler bir hayli artıyor. Seçeneklerin ne işe yaradığını açıklamadan önce kısaca Undo Disk özelliğinin nasıl çalıştığından bahsedelim. Virtual PC 2007 her sanal bilgisayar için bir adet vhd uzantılı disk dosyası ve bir adet vud uzantılı undo disk dosyası oluşturuyor. Sanal bilgisayarın başladığı ilk andan itibaren tüm disk işlemleri bu vud uzantılı dosyaya kaydediliyor ve istenilen bir zamanda Turn off and delete changes (kapat ve değişiklikleri sil) dediğimizde bu undo disk dosyasını siliyor.

Peki bazı yaptığımız değişiklikleri kalıcı olarak kaydetmek istersek ne oluyor? Böyle bir durumda kapatma seçeneklerinin hemen altında yer alan Commit changes to the virtual hard disk seçeneği devreye giriyor. Bu seçeneği seçtikten sonra undo disk dosyasında yer alan tüm değişiklikler asıl disk dosyasına (vhd) aktarılıyor ve herhangi bir zamanda turn off and delete changes yapıldığında bu noktaya kadar geri dönülebiliyor.

Şimdi seçeneklerin ne işe yaradığını açıklayalım:

* Save state and save changes bu seçenek Windows'dan alışık olduğumuz Uyku Modu (Hibernate) ile yaklaşık olarak aynı işleve sahip. O anki durumu kaydediyor ve sanal bilgisayarı kapatıyor. Yeniden açtığınızda kaldığı yerden devam ediyor.

* Shutdown Windows XP and save changes bu seçenek tüm değişiklikleri kaydediyor ve sanal bilgisayar içindeki Windows'un standart kapanma işlemlerini yapıyor.
* Turn Off and save changes yapılan değişiklikleri kaydedip sanal bilgisayarı hızlı bir şekilde kapatıyor.
* Turn Off and delete changes yapılan tüm değişiklikleri silip bilgisayarı hızlı bir şekilde kapatıyor.
Resim
Microsoft Virtual PC 2007'nin anlatacağımız özellikleri burada sona eriyor, son olarak kurduğunuz bir işletim sisteminin vhd dosyasını diskinizde başka bir yere kopyalarsanız, ikinci bir sanal bilgisayar ya da olası bir çökme durumunda kullanılmak üzere temiz bir sanal diskiniz olur.

alıntıdır

Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2356
Kayıt: 19 Haz 2006, 18:01
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen Mendenn » 17 Oca 2011, 19:48

yanıtlar için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Kullanıcı avatarı
Mighty Mouse
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 220
Kayıt: 16 Mar 2006, 01:08
Konum: Denizli/Hatay

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen Mighty Mouse » 28 Oca 2011, 00:16

Merhabalar,
Çok güzel anlatılmış alıntı olsa bile taşıyan arkadaşımın eline sağlık.
İşletim sistemin Win7 Ultimate,programı indirdim ve yönergeleri sırası ile kullanarak sanal pc yi oluşturdum.ISO formatındaki cdyi takarak WinXP kurulumuna geçince bilgisayar BAD_POOL_HEADER
başlıklı mavi ekran hatası veriyor.Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
Selamlar

tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 28 Oca 2011, 00:52

iso yu dvd yap
dvd den kur dene
mavi ekran gelse bile asla fotmat atma
pc en az 5 defa yeniden başlat yap.
sistemi v.box kaldır tekrar dene.
kur.
mavi ekran devamlı çıkmaz sorun yok.
ramleri tak çıkar.
elektirik bitsin kasada.
ramleri tak.
net iptal et öyle kur.

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2308
Kayıt: 15 Mar 2006, 10:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Muğla / Bodrum / Gümbet
İletişim:

Re: Sanal PC - Virtual PC tavsiyesi

Mesaj gönderen burak_dalkir » 29 Oca 2011, 08:19

Mighty Mouse yazdı:Merhabalar,
Çok güzel anlatılmış alıntı olsa bile taşıyan arkadaşımın eline sağlık.
İşletim sistemin Win7 Ultimate,programı indirdim ve yönergeleri sırası ile kullanarak sanal pc yi oluşturdum.ISO formatındaki cdyi takarak WinXP kurulumuna geçince bilgisayar BAD_POOL_HEADER
başlıklı mavi ekran hatası veriyor.Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
nerelerdesin olum sen ya...zaten telefonunu da kaybettim. insan bir arar sorar ya neyse...


bad_pool un bir çok nedeni olabilir. bu yüzden hata numaralarını verirsen daha iyi olur
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Cevapla