işlemci hızını artırmak (overclock)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

işlemci hızını artırmak (overclock)

Mesaj gönderen lord_leo » 15 Oca 2011, 20:54

Resim

CPU’nuza overclock yapmak biraz riskli bir şeydir. Küçük işlemlerle, biraz da dikkatli davranarak herkes işlemcisini birazcık daha hızlandırabilir. Fakat siz sisteminizi uçuk hızlara çıkarmak istiyorsanız kollarınızı sıvamanız lazım. Bu CPU yükseltme işlemine lapping (zımparalama) diyoruz. Bu işlemin nasıl yapıldığına belki bazı forumlarda ulaşabilirsiniz. Fakat burada herkesin anlayabileceği şekilde güzelce, geniş açıklamara yer vererek anlatmaya çalıştım.

not:uzman çalışması gerekir dikkatsizce denenmemelidir.

CPU’nuzdaki ısı yayıcı bütünleşik tabaka (integrated heat spreader) CPUnun aşırı ısınmasını önlüyor, ısıyı dağıtarak CPU’nun soğumasını sağlıyor. CPU ile soğutucu fan arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırıyor. Burası ne kadar pürüssüz ve düz olursa daha etkili bir soğutma sağlanır. Biz performansı arttırmak için bu tabakayı zımparalayacağız. Diğer bi tabirle işlemcinin üstünü ayna gibi yapacağız ki çok daha etkili bir soğutma gerçekleşebilsin. Bazılarımızın aklınıza hemen şu gibi bir soru gelebilir: fabrika çıkışlı dizüstümüzde bu işlemi zaten oradan olması gereken şelikde yapıp yolluyorlar, neden tekrardan bunu yapıp gül gibi CPU’mu riske atayım? diyebilirsiniz. Fakat CPUnuza bir mikroskop yardımıyla bakarsanız göreceğiniz şeylere çok şaşırabilirsiniz. Plaka çıplak gözle gayet parlak ve pürüssüz gözükebilir. Ama yakından baktığınızda bunun o kadar dar pürüssüz ve parlak olmadığını görebilirsiniz. Plakanın yüzeyinde binlerce mikroskobik çöküntü, çıkıntı ve diğer kusurlu yüzey yapısı mükemmel ısı dağıtımını, souğutucu fan ile CPU arasındaki olması gereken etkili ısı alışverişini engeller. Yani dolaylı olarak daha yüksek hızlarda çalışmanıza izin vermez, sisteminizin çabuk ısınmasına sebep olur. Termal macunlar ve benzeri ürünlerle bu boşlukları doldurup güzel bir biçimde törpülerseniz bu ısının büyük kısmını uzaklaştırırsınız. Tabi bu işlem sonunda garantinizi de geçersiz kılarsınız, bilginize! Elbette bu işlere girişen bir bilgisayar hastası zaten aletinin garanti kapsamı dışında kalmasını dünden gözden çıkarmış demektir.

İhtiyacımız Olanlar

• Zımpara Kağıdı (400, 600, 800, 1000, 1500 ve 2000 numaralarında) tüm ya da yarım kağıt boyutunda.
• İsopropil temizleme alkolü (90 derece yada daha fazla) ya da ArtiClean
• Maskeleme Bandı (boyanacak yüzeylerin kenarlarına yapıştırılan; beyaz kağıt bant)
• Pamuk Çubuklar ya da parfümsüz peçete (pamuk).
• Bir kutu basınçlı hava. (basınçlı hava püskürtmeye yarayan teneke alet, sinek ilacı yada parfüm gibi bişi ama içinde sadece basınçlı hava var)
• Cam levha ya da başka pürüssüz, düz bir parça; yüzeyi zımpara kağıdından geniş olmalı.
• Statik Bileklik

Kalın zımparaları ilgili çoğu dükkanda bulabilirsiniz. Ama 1000 (kağıdın taşlarının inceliğini belirten numara) ve daha ince onlanlar için otomobil parçaları satan yerlerde ya da otomobil boyacılarına gitmeniz gerekebilir. Bu malzemeleri alırken fazla para ödememek için birkaç farklı yere sormanızda fayda olabilir. Zımparaları tüm kağıt boyutunda bulamazsanız endişelenmeyin. İhtiyacınız olan rahat çalışmak için 30 cm civarında bir dikey yüzey. Bu işinizi görür.

Çalışma Ortamını Hazırlama

Bulduğumuz düz cam tabloyu boş bi alana yatırıyoruz. Aslında bu işlem için mutfaktaki masa bile yeterli olablilir ama söz konusu olan 100 ytl üstü bir işlemci ve bunun için 5 ytllik bu cam parçasını tedarik etmekten kaçınmayalım. Cünkü işlerin yolunda gitmemsi durumunda onca çabamızın sonunda acıklı bir son ile karşılaşmak istemeyiz.

İlk olarak 400 numara zımpara kağıdımızı alıyoruz ve bunu ikiye bölüyoruz. Parçayı maskeleme bandı kullanarak çalışacağımız camın üzerine dikey olarak, dört tarafından tutacak şekilde güzelce yapıştırıyoruz.

İşlemciyi Hazırlayın

Bu işlemleri yaptık çünkü birazdan heat spreaderin üstündeki nikel ve bakır tabakayı zımparalayacağız. Bu işlemi yaparken işlemcinin devrelerine zarar gelmemesi için bir önceki aşama büyük öncelik taşımakta. Öncelikle statik bilekliğimizi takıyoruz. Metal pulları (zımparanın üstündeki) işlemcinin devrelerine karıştırmanız durumunda sadece işlemcinizi yakmakla kalmayıp anakartınızı da bozabilirsiniz. Bunların olmaması için dört şerit maskeleme bandı alıyoruz ve heat spreaderin yukarıda kalan yanlarına yapıştırıyoruz (çok ince bir şekilde, çünkü bantın büyük kısmı arkaya doğru kıvrılacak) ve bantları aşağı doğru, CPUyu öpecek şekilde kıvırıyoruz. Böylece işlemciye herhangi bir pulun kaçmasını önlemiş ve uçan kaçan toz (pul) parçalarının arka taraftaki pinleri tıkayıp, kirletmesinin de önüne geçmiş oluyoruz.

Garantiyi Gözden Çıkarın!

Artık dönüşü olmayan bir yoldasınız. İşlemcinizi zımparanın üstüne yerleştirin (heat spreader zımpara ile temas edecek şekilde). Basınç uygulamadan 50 kez haifçe sürtün. Daha sonra çipi çevirerek bu işlemi devam ettirin, taa ki çipin 360 derece her yanı zımparalanmış oluncaya kadar. Sonra heat spreader ve zımpara kağıdına birer kez hava püskürtüyoruz (satın aldığımız basınçlı hava tüpü ile, var ise kompresör motorundan gelen hava da olabilir genelde tamircilerde bulunur). Daha sonra pamuk çubuk ve temizleme alkolü ile heat spreader i temizliyoruz. Bunu nikel kaplamayı çıkarıncaya kadar yapın. Sonra bir numara büyük (400-600-800-1000-2000 diye giden numaralarda zımparalar) zımpara ile (yani 600) yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz (zımparayı cama yapıştırma ve bantlama işlemi aynen). Aynısını birde 800 lük ile yapıyoruz.


1000 lik zımparaya sıra geldiğinde işlemcimiz baya bir düzelmiş olması lazım. Fakat henüz parlak değildir. Sonra parmaklarımızla işlemcinin üst tabakasının üzerine dokunuyoruz (heat spreader). Eğer yeterli derecede pürüssüzleştirebildiğimizi düşünüyorsak yeterlidir. Yok ben biraz daha fazla ileri gidiyim, derseniz 2000lik zımpara ile biraz daha zımparalayabilirsiniz (yukarıdaki yaptığımız şekilde). Sonra termal macunu sürdükten sonra işlemciyi söktüğümüz yere aynen olması gereken biçimde yerleştiriyoruz. Hazır buraları açmışken toz toprak varsa basınçlı havanızdan hafifçe püskürtebilirsiniz.

Bu şekilde biz intel core 2 duo e8400 işlemcimizin sıcaklığını ortalama 7 santigrat derece düşürmeyi başardık. Bunun sayesinde tatmin edici düzeyde bir overclock yapabildik. Eğer biraz daha mükemmel olsun derseniz aynı işlemleri acele etmeden düzgünce bir kere daha tekrarlayabilirsiniz.


(not: yeterli teknik bilgisi olmayanların denemeleri tavsiye edilmez, riskli bir iş olup olması gerektiği gibi yapılmadığında sisteminizin yanmasına kadar varan sorunlara yol açabilir)
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
bedir17
Byte4
Byte4
Mesajlar: 158
Kayıt: 16 Eki 2010, 19:42
cinsiyet: Erkek

Re: işlemci hızını artırmak (overclock)

Mesaj gönderen bedir17 » 15 Oca 2011, 21:24

Teşekkürler lordlevent güzel olmuş. :arrow:

Cevapla