Dünya patlamaya hazır bir bomba!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Dünya patlamaya hazır bir bomba!

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 15 Oca 2011, 17:41

Resim


Yeni yayınlanan bir rapor, dünyanın patlamaya hazır bir bomba olduğunu ortaya koydu. Buna göre, giderek büyüyen şehirler gezegenin yaşamsal kaynaklarını kuruturken, dünya hızla nüfus patlamasına doğru yaklaşıyor.

Özellikle yeni gelişen ülkelerde nüfus büyümesi 21. yüzyılın tanımlayıcı durumunun ifadesi. Makine Mühendisleri Enstitüsü'nün raporuna göre, bu iklim değişikliğinden daha büyük bir tehdit potansiyeline sahip.

Gelecek 60 yılda dünya nüfusunda patlama yaşanması bekleniyor. Rapora göre 2075'te dünya nüfusu 6.9 milyardan 9.5 milyara ulaşarak zirve yapacak. Dünya nüfusu her yıl 75 milyon artıyor. Bu İngiltere'nin nüfusuna denk. Rapora göre büyümenin büyük bölümü Afrika kıtasında kentlerdeAsya'nın sanayi adımlarını takip ederek gerçekleşecek. 2007'de 3.3 milyar olan dünya kent nüfusunun 2050'de 6.4 milyara ulaşması bekleniyor. Büyük değişimler olmadığı sürece, insanların su, gıda, enerji ve barınak gibi temel ihtiyaçlarını sağlayacak yeterli kaynak olmayacak.

Nüfus: Tek Gezegen, Çok Fazla İnsan? başlıklı raporda iklim değişikliğinin de kaynaklar üzerinde büyük bir baskı yaratacağı, bir milyar kadar insanın göç etmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

Su ihtiyacının 2030'da yüzde 30 artması beklenirken, gıda ihtiyacıyla 2050'de tarımsal üretim talebi ikiye katlanacak.
Üçüncü dünya ülkelerinde şimdiden yayılarak genişleyen gecekondular, şehirlerin tıka basa dolmasıyla daha da yaygın hale gelecek.

Milyarlaca kişi açlık, susuzluk ve kötü yaşam koşulları tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Bu koşullar toplumsal huzursuzluk, isyan ve çatışmaların fitilini ateşleyecek.

Dünyanın dört bir yanından 70'ten fazla mühendisin katkılarıyla oluşturulan raporda, Birleşmiş Milletler Milenyum Kalkınma Hedefleri model alınarak, enerji, su, gıda, kentleşme ve finans gibi temel sorunlarla mücadele için küresel bir mühendislik girişimi oluşturulması çağrısı yapılıyor.

Araştırmanın öncüsü Doktor Tim Fox, "Yüzyıl sonunda dünya insanlık tarihinin en büyük nüfus patlaması ve bunun yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacak" diyor.

Fox, enerji tüketimi, gıda depolanmasının geliştirilmesi, suyun akılcı kullanımı ve israfın önlenmesi için ortaya konulacak mühendislik çözümlerinin dünyanın 9.5 milyarlık nüfusu taşımasına imkan verebileceğini söylüyor.

Uzmanlara göre, maliyet yüklü olabilir, ama zengin ülkeler finansal ve teknolojik kaynaklarını paylaşmaya istekli olursa, bunun altından kalkılabilir.
Uzmanlar, temel ihtiyacın daha yoksul ülkelerin kaynaklara aç 'kirli' sanayileşme aşamasını atlamasına yardımcı olmak olduğunu belirtiyor.

Yeni gelişen sanayileşmiş ülkelerde nüfus artarken, İngiltere ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde nüfus stabil olma ya da azalma eğilimi gösteriyor. Avrupa nüfusunun ise 2050'ye kadar yüzde 20 düşmesi bekleniyor. Rapora göre, küresel nüfus büyümesinin etkisi dünyanın her tarafında hissedilecek ve bu anlamda sınırların ortadan kalkmasına neden olacak.Cevapla