Logo Go'yu otosoft a bağlama?

Programlama dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Logo Go'yu otosoft a bağlama?

Mesaj gönderen burak_dalkir » 08 Oca 2011, 10:01

arkadaşlar elimde olan logo go muhasabe programını otosofta bağlamam lazım. daha önce servis takip programını sql üzerinden lks database den report halinde alıp servis takipin içine yapıştırdığımda servis takibi lks ye bağlamıştım. aynısını bunda yapsam çalışır mı bilmiyorum ama sanmıyorum.

bir öneri sunabilir misiniz?
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Re: Logo Go'yu otosoft a bağlama?

Mesaj gönderen burak_dalkir » 29 Oca 2011, 08:00

söylediğim şekilde denedim maalesef çalıştırmadı. ama başka şekilde yine report aldım bu sefer çalıştı.

öncelikle sql server dan enterprise manager a bağlanarak programı açıyoruz. local window dan databases a tıklıyoruz. lks nin database ini seçiyoruz. sağdaki kutulardan lks nin kendi atadığı firma numarlarını seçerek yeni yıl değişiminde atanan firma numarasını giriyoruz. sonra ana ekranda görünümden tools a tıklayarak sql queryt analyser ı açıyoruz. lksdb deb views deyip dbo.asreport1 i sağ tıklayıp edit diyoruz. sonra üst menüden replace tıklayıp değiştirmek istediğimiz firma numaralarını değiştiriyoruz ve kaydediyoruz. ardından sql in report unu alıp otosoftun kullanım dizinine atıyoruz. böylelikle otosofttan kesilen faturaların tamamı direk lks de görünmüş oluyor. yani database ine kayıt etmiş oluyoruz.

saygılarımla
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 » 29 Oca 2011, 09:14

hazır konu veritabanı için açılmışken,
ben de sorayım:

en rahat kullanacağım database işleme programı hangisidir.
n'oolur microsoft falan demeyin ama.

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 29 Oca 2011, 12:22

# MySQL
# PostgreSQL
# Oracle
# Sybase
# MsSQL
# Berkeley
# Firebird
# Ms access
# OOo Veri Tabanı

bunların hepsi veri tabanı yönetim sistemleri. ama bneim favorim oracle. ki MS tan çok daha iyi ama kullanmasını kimse bilmediği için ve Türkiye de daha yeni yeni öğrenilmeye başladığı için Türkiye hiç bir programcı bu yazılım üzerinden programlama yapmayı istemez. ama Oracle dünyanın en iyi veri tabanıdır. bu yüzden tüm networkçüler oracle veri tabanı üzerinden bilgileri yedeklemeyi isterler. çünkü en güvenilir ve en sağlam veri tabanıdır. bunun arkasına sybase gelir ama yine bu DB yi kimse bilmez. berkeley belkide hiç duymadığınız bir DBdir. ama özellikle .ok büyük veri tabanları ile çalışanlar berkeley i seçerler çünkü yedekleme süresi 15-20 dk gibi çok kısa sürede yaklaşık 500tb lık veriyi yedekler. postger sql i hiç kullanmadım ama sadece unix ve bsd sistemlerde kullanıldığını biliyorum. firebird ve mysql veri tabanları zaten net üzerinden işlem yapmaktadırlar. ssh ve ssl leri güvenlidir. ve gelelim en çok kullanılana MS'a. bir çok kişinin ne işe yaradığını bilmesede en azından ismini duymuşlardır.

Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 » 30 Oca 2011, 00:58

bana cevap olamasa da teşekürler
orakle şu an devlet bilgi işlem sisteminin de temeli
bunu biliyorum

sorum şu:

hangi veri tabanı işleme programını en rahat kullanabilirim?

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 31 Oca 2011, 16:07

abi hepsi kendine göre zor. bence oracle en rahatı. ama onuda öğrenmen lazım. bunu ne için istiyorsun? veri tabanını ne için kullanacaksın? ve neden mssql olmasın istiyorsun?