Vampir balık dizginlenemiyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Vampir balık dizginlenemiyor

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 08 Oca 2011, 00:22

Resim
Yeni araştırmaya göre yuvarlak ağızlı taş-emen balıkları, gri balinalar gibi iri hayvanlar üzerinden kan emerek besleniyorlar.

Bugüne değin yapılan araştırmalarda elde edilen bulgulara göre, bu canlıların sahip oldukları ağız yapıları sayesinde balinalara tutundukları ve böylece onlarla birlikte uzun mesafeleri alabildikleri düşünülüyordu.

Kanada’daki balinalar üzerinde araştırma yapan bilimciler, taş-emen balıklarının (Petromyzon marinus) balinaları sadece bir yerden bir yere gitmek üzere kullandıkları yönündeki teoriyi değiştirdiler. Çekilen fotoğraflar, bu balıkların tutundukları noktalarda emme hareketi sonucu oluşmuş kanlı lezyonların meydana geldiğini gösterdi.

Araştırma makalesinin yazarlarından Owen Nichols, denizlerde yaşayan taş-emen balıklarının, sahip oldukları vakum etkili ağız ve ustura keskinliğindeki dişleri sadece tutunmak için değil beslenmek üzere kan emmek için de kullandıklarını belirtiyor.

Balinalar üzerindeki kanlı lezyonlara ait fotoğraflar parazitik beslenemeye yönelik ilk ipuçlarını araştırmacılara sunmuş. Amerika’nın büyük göllerine ve oradan da akarsular boyunca denizlere 1800’lğ yıllarda insan eliyle getirilen ve şimdilerde ‘vampir balık’ olarak adlandırılmaya başlanan ve bir çok türü tehdit eden bu canlıların doğada sürekli büyümekte olan popülasyon sayıları mümkün olduğunca kontrol altına alınmaya çalışılıyor.Cevapla