Yeni netbook almadan önce...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Yeni netbook almadan önce...

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 08 Oca 2011, 00:06

Resim
Bir Netbook almadan bu 5 soruyu kendinize sorun!

Yeni bir netbook satın almadan önce kendinize sormanız gereken 5 soru...

İnternet'e bağımlığı olan her kullanıcı için netbook'lar oldukça çekici bir cihaz. Nerede olursanız olun İnternet'e bağlanabilmek, gerçek bir klavye ve işletim sistemi kullanabilmek tek kelimeyle inanılmaz.

Ancak büyük zorluklarla kazandığınız paranızı bu cihazlara yatırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İşte bir Netbook almaya karar vermeden, elinizi cebinize atmadan önce kendinize sormanız gereken sorular:

Hangi işletim sistemini istiyorum?

Günümüzde birçok netbook, Windows XP veya Windows 7 ile geliyor. Windows XP genellikle netbook'larda oldukça hızlı çalışıyor, Windows 7 içinse bunu söylemek mümkün değil. Linux veya Chrome OS gibi bulut tabanlı bir işletim sistemi kullanmayı düşünüyorsanız, donanım uyumluluğu sorun oluşturabilir. Dolayısıyla Netbook modelinizin uyumluluğunu kontrol etmelisiniz.

Peki tabletleri aklınızdan geçirdiniz mi?

Evet, netbook'lar gerçekten de harika şeyler ama tabletler de öyle. Halihazırda bir laptop'unuz varsa bu kez daha da küçük olan bir tablet almayı düşünebilirsiniz. Netbook'unuzu sadece RSS beslemelerini okumak için, Twitter ve e-posta uygulamaları kullanmak için kullanacaksanız sizin için bir tablet, netbook'tan daha uygun olabilir. Tabletlere, sahip olduğu işletim sistemine göre USB klavye bağlamanız da mümkün.

RAM'e ihtiyacınız var mı?

Netbook'ların bir çoğu minimum bir kapasite olan 1GB RAM'le geliyor. Bu netbook'ların bir çoğu ise RAM'e karnı oldukça aç Windows 7 ile çalışıyor. Küçük bir performans artışı için yeni ürününüze yapacağınız bir RAM yükseltmesi faydalı olabilir. Ancak bundan önce netbook kasasını açmanın cihazı garanti dışı bırakmayacağından emin olun.

Yazı yazmak zor mu?

Bazı kişiler için, özellikle de büyük parmaklara sahipseniz, küçük klavyelerde rahat bir şekilde yazmak zor olabilir. Mümkünse seçtiğiniz netbook modelinde yazı yazmayı deneyin. Bazı modeller gözden geçirilmiş ergonomik klavyelere sahipler yazmayı daha kolay hale getiriyorlar.

Akıllı telefonum yeterli olur mu?

Yakın zamanda bir akıllı telefon aldıysanız, bir netbook'un size daha fazla taşınabilirlik sunup sunmayacağını kendinize sormalısınız. Android için 3G, kablosuz ağ, GPS ve tonla uygulama mevcut; iOS ve Blackbery'nin cihazları bazı netbook'ları utandıracak kadar iyiler.

Ailem, arkadaşlarım ve eşim ne olacak?

Böylesine inanılmaz bir teknolojiye sahip cihazların belki de tek dezavantajı onunla oynarken kaybettiğiniz zaman. Eğer ne zaman durmanız gerektiğini bilmiyorsanız, her yere görürebileceğiniz bir web tarayıcısı dünyayla bağlantınızı kesebilir.

Ailenizle beraber bir kanepede oturarak geçirdiğiniz zaman muhtemelen bir netbook'la daha iyi hale gelmeyecektir. Hayatınızda bir çevrim içi alete daha zamanınız olup olmadığını gerçekten iyi düşünmelisiniz.Cevapla