Dijitale Beş kala...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Dijitale Beş kala...

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Türkiye 2012'de tamamen dijital yayında

Ulastırma Bakanı Yıldırım, 2012'de Türkiye'de sadece Dijital Yayın olacagını söyledi.

Görüntü kirliligine neden olan televizyon vericileri 2008 sonuna kadar kaldırılmıs olacak. Dijital yayına geçis süreci ise 2012'ye kadar tamamlanacak. Ulastırma Bakanı Yıldırım ise dijital yayınların tek merkezden kontrol edilecegini söyledi.

Dijital yayınla birlikte, televizyon kanalı sayısı yaklasık 4 katı artacak ve daha iyi ses ve görüntü kalitesinin yanında televizyonlarda etkilesimli programlar gibi yeni uygulamalar mümkün olacak. Ayrıca eski televizyonlar bir cihazla dijital yayınları gösterebilecek sekilde ayarlanabilecek.

Ulastırma Bakanı Binali Yıldırım, dijital yayıncılıgın tek merkezden kontrol edilmesi amacıyla, 10 gün içinde Anten A.s. adlı bir firma kurulacagını açıklarken, bütün ulusal kanalların bu firmanın ortagı olacagını ve anten kurma masrafından kurtuldukları gibi görüntü kirliliginin de önüne geçeceklerini açıkladı.

Alintidir!

kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen ultrailker »

KV ile ilgili bir haberde çok yakında bu digital yayına geçicez demistiler. çok yakında taaa 2012 yılında :S diger ülkelerde yıllardır kullanıyorlar.
Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen nemesis_35 »

bence çok güzel bir haber dijital çag artık bizimde evimizde yerini almalı.
Kullanıcı avatarı
Mu®aT
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen Mu®aT »

bencede güzel bir haber yalnız tarih konusunda atılmıs :D
Kullanıcı avatarı
cuneyt45
Bit
Bit

digital yayın

Mesaj gönderen cuneyt45 »

su anda çanak antenlerle aldıgımız yayınlar zaten digital degil mi? Bugün köylerde bile hotbird seyrediliyor :lol:
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2

Re: digital yayın

Mesaj gönderen ultrailker »

cuneyt45 yazdı:su anda çanak antenlerle aldıgımız yayınlar zaten digital degil mi? Bugün köylerde bile hotbird seyrediliyor :lol:
no ondan degil çanak antenleri bile çöpe atıcak olay bu :wink:
Kullanıcı avatarı
cuneyt45
Bit
Bit

Re: digital yayın

Mesaj gönderen cuneyt45 »

ultrailker yazdı:
cuneyt45 yazdı:su anda çanak antenlerle aldıgımız yayınlar zaten digital degil mi? Bugün köylerde bile hotbird seyrediliyor :lol:
no ondan degil çanak antenleri bile çöpe atıcak olay bu :wink:

Nası yani ? :?:
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

yai bazi kisiler türk veya baska kanallari anten`den serediyor. yai dijital olarak :D Ben yurt disi´nda yasadim icin anten aldim ve türk kanallara bakabiliyom :D
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool »

En iyisi yine Çanklar.Nası bu çanaklardan daha net görüntü kalitesi daha net ses kalitesi olacakmıs anlamadım??? Bence Bunlar olamaz. O zaman Öleyse HD yayına geçecekler demektir.Fakat benim bildigim bu dijital Karasal yayın ile HD Yayını Yapılamıyor.Bunlar Ne demek istemis anlamadım??!!!!
Resim
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

@hacker_a: tabi HD ve dijital yayin yapacaklar.Ama kesin dedin net görüntü mpeg2´ile desteklecek ve ses kalitesi dolby digital surround kalitesinde olabilir ve tabi canak´li olacaktir :D
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool »

Elalem çoktan MPEG 4 e geçti bile biz hala MPEG 2 ye geçemeye çalısıyoz!!!
Resim
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

belki yayin gelecekde (dijital olarak) mpeg4 olacaktir :D.benim´de antenim var ve mpeg2 ile ve süper kalite :D Birde HD TV var bende,süper :D

Hayirli olsun,Tug General olduk :D
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen Ensatech »

Karasal yayın alıcıları adsl modemler gibi ufak antenlere sahipler, ceptelefonlarından ücretsiz tv izleyebilecez.
su evimizdeki uydu alıcıları mpeg2 decodera sahip HD ye geçince mpeg2 boyutu artacagından uydular bu hızı kaldıramaya bilir HD de mpeg4 H264 kullanılacak 1saatlik videonun 10saatte çevilebildigi bu codec bakalım gerçek zamanlı yayınlanabilecekmi, yayınlanıyor olsa gerek bazı test yayınları var HD. Bu hafta sonu PC nizve test etmek istediginiz sistemleriniz icin HD videolar paylasmayı bekliyorum.
kolay gelsin...