Putin, ulusal Linux için takvim verdi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Descartes
Bit
Bit
Mesajlar: 1
Kayıt: 29 Ara 2010, 17:16
cinsiyet: Erkek

Putin, ulusal Linux için takvim verdi

Mesaj gönderen Descartes » 29 Ara 2010, 17:51

Putin, ulusal Linux için takvim verdi
Rusya Başbakanı, açık kaynak kodlu Linux üzerinde geliştirilecek ulusal işletim sisteminin 2011 ortasına kadar bitirilmesi talimatı verdi.


Resim

Rusya kaynaklı bazı bloglarda, Başbakan Vladimir Putin’in Linux tabanlı bir Rus işletim sisteminin geliştirilmesi ve devlet bilgisayarlarında kullanılmasına 2011’de başlanması talimatı verdiği öne sürüldü.

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerine ilişkin haberlerin yer aldığı bloglardaki habere göre Putin, Ekim’de dedikodusu dolaşan, ülkedeki tüm enerji altyapısıyla bütçe kontrol sistemlerinde kullanılan bilgisayarlarda açık kaynak kodlu Linux sistemine geçilmesi talimatı ve takvimi içeren bir kararnameyi imzaladı.

Belgede, Rusya’daki kritik önemdeki devlet organlarının bilgi işlem sistemlerinde Linux tabanlı ve yerel işletim sistemlerinin kurulmasına en geç 2011’nin ikinci çeyreğinde başlanması isteniyor. Tüm geçiş sürecinin ise 2015'e kadar tamamlanması talimatı veriliyor.Çin de kendi ulusal Linux tabanlı işletim sistemi olan Red Flag inux’u geliştirmiş ve devlet kurumlarına kurulmasına başlamıştı.

Putin, en son geçen Ekim ayında ulusal bir işletim sistemi geliştirilmesi gerektiğini söylemiş, isim vermeden ABD kökenli Windows gibi işletim sistemlerine güvenmediğini belirtmişti.tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Re: Putin, ulusal Linux için takvim verdi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 29 Ara 2010, 18:27

ubuntu ideal olanı...

Cevapla