windows tan activex denetimini kaldırma

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2308
Kayıt: 15 Mar 2006, 10:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Muğla / Bodrum / Gümbet
İletişim:

windows tan activex denetimini kaldırma

Mesaj gönderen burak_dalkir » 25 Ara 2010, 08:25

1. Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ın üzerine gelin, Denetim Masası'nı tıklatın, Program Ekle/Kaldır'ı çift tıklatın ve sonra da Yükle/Kaldır sekmesini tıklatın.
2. Kaldırmak istediğiniz ActiveX denetimi yüklü programlar listesinde görünüyorsa, ActiveX denetimini tıklatın, Ekle/Kaldır'ı tıklatın ve ekrandaki yönergeleri izleyin. ActiveX denetimi yüklü programlar listesinde görünmüyorsa, sonraki adıma geçin.
3. Windows Gezgini'nde veya Windows NT Explorer'da, Windows\Downloaded Program Files veya Winnt\Downloaded Program Files klasörünü çift tıklatın, kaldırmak istediğiniz ActiveX denetimini sağ tıklatın ve sonra da Kaldır'ı tıklatın.
4. ActiveX denetimini kaldırmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda Evet'i tıklatın.

ÖNEMLİ: Internet Explorer 4.0 çalıştırıyorsanız aşağıdaki ActiveX denetimleri kaldırılmamalıdır:

* DirectAnimation Java Sınıfları
* Java için Internet Explorer Sınıfları
* Java için Microsoft XML Ayrıştırıcısı
* Win32 Sınıfları

Internet Explorer 5.0 veya sonraki sürümlerinde, Downloaded Program Files dosyalarındaki bu bileşenler gerekmez.
Üste
ActiveX Denetimleri Kaldırılırken Oluşan Hata İletileri
Occache kabuk klasörünü kullanarak bir ActiveX denetimini kaldırmaya çalıştığınızda, aşağıdaki iletilerden birini alabilirsiniz:

* Erişim İhlali Bu program dosyaları şu anda bir veya daha fazla program tarafından kullanılmakta. Lütfen bazı programları kapatıp yeniden deneyin. Windows'u yeniden başlatmanız gerekecek.
* Bileşen Kaldırma Bir Windows sistem DLL dosyası kaldırılıyor: (<yol\dosyaadı>). Silinsin mi?

Erişim İhlali:

Bu ileti, kaldırmaya çalıştığınız ActiveX denetimi o sırada Internet Explorer veya Active Desktop bileşeni tarafından belleğe yüklenmişse oluşur.

Bu hata iletisini çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Tüm açık Internet Explorer pencerelerini kapatın.
2. Active Desktop'ı devre dışı bırakın. Bunu yapmak için, masaüstünde boş bir alanı sağ tıklatın, Active Desktop'ı işaret edin ve sonra da Web Sayfası Olarak Görüntüle'yi tıklatarak onay işaretini temizleyin.
3. Bu makalenin "Internet Explorer 4.0 ve Sonraki Sürümleri" bölümündeki adımları izleyerek ActiveX denetimini kaldırın.

NOT: ActiveX denetimini kaldırmak için Windows'u yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bileşen Kaldırma:

Bu ileti, yalnızca 4.01 Service Pack 1 (SP1) öncesindeki Internet Explorer 4 sürümlerinde, kaldırmak istediğiniz ActiveX denetimi kayıtlı bir Occache klasörü dışında bir klasöre (örneğin, Windows\System veya Winnt\System32) dosya yüklediyse oluşur. Occache, bu dosyaların kendi programları tarafından paylaşılıp paylaşılmadığını her zaman belirleyemez.

İletide görüntülenen dosya ve dosyaların Windows ya da başka bir program tarafından kullanılmadığından eminseniz Evet'i tıklatın. Aksi durumda, Hayır'ı tıklatın.

NOT: Internet Explorer 4.01 SP1 ve sonraki sürümlerinde, Occache, bağımlı dosyaları kayıtlı bir Occache klasörünün dışına kaldırmaz (veya kaldırılmasını istemez).

Birden Çok Occache Klasörü Desteği
Internet Explorer 4.0 ve sonraki sürümlerinde, birden çok Occache klasörü desteklenir. Occache klasörlerinin listesi aşağıdaki kayıt defteri anahtarında bulunur:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ActiveX Cache
Varsayılan olarak, Internet Explorer 4.0 ve sonraki sürümleri Windows\Downloaded Program Files veya Winnt\Downloaded Program Files klasörünü kullanır. Internet Explorer 3.x sürümünden yükselttiyseniz, hem Occache hem de Downloaded Program Files klasörü bulunabilir. Bu durumda, tüm yeni ActiveX denetimleri Downloaded Program Files klasörüne yüklenir; ancak önceden yüklenmiş ActiveX denetimleri Occache klasöründe çalışmaya devam eder. Occache veya Downloaded Program Files klasörü Windows Gezgini, Windows NT Explorer veya Bilgisayarım'da açıldığında, ActiveX denetimine ait dosyaların hangi klasörde bulunduğuna bakılmaksızın tüm ActiveX denetimleri görüntülenir. Bu durumda, kayıt defteri anahtarında aşağıdaki dize değerleri görünür:

"0"="C:\\WINDOWS\\OCCACHE"
"1"="C:\\WINDOWS\\Downloaded Program Files"
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.Cevapla