Vistadan XP ye dönüş.

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
xeox34
Byte1
Byte1
İletişim:

Vistadan XP ye dönüş.

Mesaj gönderen xeox34 »

Arkadaslar merhaba,

Acer Notebookumda XP pro vardı. Lisanslı bir Vista Ultimate gelince kurdum ve bir süredir kullanıyorum. Ama malum görsel efectleri dısında XP kadar tatmin edici bir performans alamadım. Bu yüzden XP ye dönmek istedim. Ama XP CD siyle boot etmeye çalıstım Biostan ve Bott menüden ayarlamama ragmen CD den boot etmeden bir süre bekleyip HD boot edip tekrar Vista yı açıyor.. Bende DVD Romdan olabilir donanımsal bir problemdir diye birde USB Plextor taktım. Oda Donanımda baslıngıçta görünüyor. Birisine XP yi DVD seklinde digerinide CD olarak koydum. Boot seçeneklerinden bunları ayarladım. Artık hangisi tutarsa diye. Ama yeniden açılısta hala cd ler devreye girmemekte. Donanımdan kaynaklanmadıgını düsünüyorum, zira Vista yüklemeden böyle bir sey yapmıyordu. Sizce Disklerin MBR simi etkiledi bu Vista cinsi... Bu konuda görüsü veya bilgisi olan arkadas varsa paylasırsa sevinirim....

Nasıl yükleyecegim XP yi tekrar :)
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

aynı seyi yasadım
ve ancak 98 cd'si ile formatlayarak yeniden kurabildim
yedek al ve 98 kur
üstüne xp...

ve vista konusundaki fikrine katılıyorum
"pahalı bir kumas,sasaalı bir elbise...ama rahat degil"
:D
Kullanıcı avatarı
Mighty Mouse
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Mighty Mouse »

Vistadan kaynaklandıgını sanıyorum ben ama vista kullanmadıgım için tam nedenini saptayamadım ama format hakkında size söyle bir tavsiyem olabilir;eger format atmak istediginiz partition FAT32 dosya sistemine sahipse,bir baslangıç disketi olusturup disketten boot edip MS-dos tan format çekin ve ardından bilgisayarınızı XP cd si ile kolay açıp XP yi yükleyebilirsiniz.
Not:aramızda Vista kullanan arkadaslarımın verecegi cevapları bekleyin en son çare olarak bu fikir B planınız olsun =)
En son Mighty Mouse tarafından 29 Mar 2007, 12:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

https://www.sordum.net/main/adim_adim/adim_1/sp2/sp2.htm
bu adresteki adım_3 ve Adım_4 ü uygularsan kesinlikle bootlu bir cd olacaktır :)
drog_1 yazdı: "pahalı bir kumas,sasaalı bir elbise...ama rahat degil"
:D
adminim ne güzel dediniz vallahi :D:D pahalı bir kumas ama rahat diil.
valla manyak bi cümle. :lol:

ii çalısmalar...
http://www.devasabilisim.com.tr - http://www.sefaaydin.net
Kullanıcı avatarı
xeox34
Byte1
Byte1
İletişim:

Mesaj gönderen xeox34 »

Tesekkür ederim arkadaslar...

98 CD siyle boot edip formatlamayı deneyecegim... Dosya sistemi NTFS... Akla gelen ilk seçenekleri denedim, ve eminim ki Hardware hatası degil. sirkete yeni alacagım PC lere Vista seçenekli alıp bir kaç eski PC yi optime edip Vista kuracaktım.. Fakat hepimizin ortak fikir olsa gerek görselligi ve güvenlik adına süslenen bir kaç seçenegi dısında su anki haliyle bizler gibi performansı önemseyen insanların XP yi her zaman Vistaya tercih edeceklerine eminim. Yaptıgım onca Defrag ve diger testlerlede buna emin oldum zaten... Ben hemen 98 cd siyle ise koyulayaım, bakalım olacak mı : )

İyi Çalısmalar arkadaslar...
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

98 NTFS dosya sistemini tanımaz die biliyorum.(yoksa o Fdisk miydi)
http://www.devasabilisim.com.tr - http://www.sefaaydin.net
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

kurarken vistayı ayrı partisyona kurun
böylece size seçenek sunar
istediginiz sistemi kullanırsınız
ama sırasıyla:
1.98
2.xp
3.vista
@xp'yi 98 üstüne dogrudan kurun
c de xp
d de vista olsun
sorun olmaz

kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

mavigece yazdı:98 NTFS dosya sistemini tanımaz die biliyorum.(yoksa o Fdisk miydi)
orjinal 98 cd takılıp yeniden baslatınca boot from cd de
format at bitti...
Kullanıcı avatarı
xeox34
Byte1
Byte1
İletişim:

Mesaj gönderen xeox34 »

Dediginizi yapıp 98 cd siyle baslamak için CD çantama bakarken tesadüf win2000 CD sini gördüm, denedim Boot etti, simdi formatlıyorum C yi...
XP cd veya DVD siyle boot olmayan bu meret neden 2000 ile Boot olur :)
98 lede Boot olacagına göre...

Bu arada hızlı cevap ve ilgi için tesekkürler...
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

baslangıç disketi (yani dos) sadece onlarda var
Kullanıcı avatarı
Mighty Mouse
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Mighty Mouse »

eski günlerim geldi direk aklıma,ne güzeldi ms-dos,hiçbirsey yoktu ama güzeldi be =)
Selamlar
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Arkadaslar 98 in NTFS yi tanimasi olanak disidir, problem CD lerinizde , 2000 ile elbette boot olur cünkü NTFS yi taniyor
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

bence Vista`dan kacmaya tavsiye ederim :D
Kullanıcı avatarı
ICEEXOL
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen ICEEXOL »

VistaBootPro programını indir ve Uninstall the Vista bootloader'e bas.Ardından XP cd'si ile önyükleme yapabilecegini tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı begenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulundugu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
simdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir sekilde sistemden nasıl kaldıracagımızdan bahsedecegiz.
Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bilesenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okudugu isletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
Windows Vistanın açılısı su sekilde gerçeklesiyor;

1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eger bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

Windows Vista’ yı kaldırma;

Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracagımızdan bahsedecegiz. Çünkü Vista’ nın bulundugu bölümü silmek veya diski formatlamak problem degil. Baslamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedecegimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedegini alın.
Diger bir önemli nokta da asagıdaki yöntemleri sadece Windows isletim sistemleri için anlattım eger Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:

Windows Vista’ yı kurduktan sonra eger sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en basa su 2 satırın eklendigini göreceksiniz.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendigi gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptıgı isi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:bootbootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koydugunuz sürücüye göre sürücü harfini(dhttp://www.trforum.com/images/smilies/smile.gif degistirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:

VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların dısında eger birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye dogru yapmadıysanız örnegin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz su yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçenegininde sorunu çözmesi gerek.
Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karsılasılacagını düsünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadas’ a yardımcı olacagı kanaatindeyim.