IBM den yeni soğutma sistemi..

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24
Konum: Akdeniz

IBM den yeni soğutma sistemi..

Mesaj gönderen abraxas07 »

IBM yeni yönteminde mikro islemcilerde ve yonga setlerinde kullanılan yapıstırıcının uygulanmasında yeni yol kullanıyor. Bu yöntem sonucunda daha ince bir tabaka seklinde yayılan yapıstırıcı, ısıyı üç kat daha etkin bir sekilde dagıtmaya olanak saglıyor.

Günümüzde, mikro islemciler ve yonga setleri gibi yarı iletken paketlerde kullanılan yapıstırıcılar, yapılarında sogutmayı saglayan elementler bulunduruyor. Mikroskobik metal ya da seramik partikülleri biçimindeki bu elementler olusan ısıyı yayma islevini yerine getiriyor. IBM, bu yöntem ile ısınma probleminin etkin biçimde asılamaması üzerine yaptıgı arastırmalar sonucunda, sorunun yapıstırıcıda degil, yapıstırma yönteminde oldugu sonucuna vardı.

Arastırma sonucuna göre; bir yonga, yarı iletken paketinin sogutucu elementlerine yapıstırıldıgında, yapıstırıcı içinde çaprazlama meydana geliyor ve ısıyı yayan mikroskobik partiküller bir araya toplanıyor. Bu da yapıstırıcının esit olarak dagılmasını dolayısı ile ısının etkin sekilde dagıtılmasını engelliyor. IBM bu sorunu sogutucu içinde yarattıgı minik kanallar ile asıyor. Yapıstırıcı bu sekilde esit olarak dagılabiliyor.

Yöntemin ne zaman kullanılmaya baslanacagı ile ilgili bir açıklama ise henüz yapılmıyor.
Resim
Cevapla