Word ve Excel Dosyalarının Şifrelenmesi

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4

Word ve Excel Dosyalarının Şifrelenmesi

Mesaj gönderen ilkeryilmaz »

Ne is yaparsa yapsın, hangi seviyeden olursa olsun bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çogunlugu kelime islem ve tablolama ihtiyaçları için Microsoft’un Office paketini kullanıyor. Word ve Excel programlarını kullanarak hazırladıgınız dokümanların içerigini baskalarının görmesini engellemek için ne yapıyorsunuz? Her iki program da dosyalarınızın güvenligini saglamak için sifre kullanmanıza imkan tanıyor. Word ve Excel’in bu kullanıslı fonksiyonunu fazla zorlanmadan basit birkaç adım ile gerçeklestirebilirsiniz. Bu islem ile dosyalarınızın baskaları tarafından görülmesini engellemenin dısında yanlıslıkla degistirilmesini de önlemek için kullanabilirsiniz.

sifre ekleyecegimiz dosyayı açtıktan sonra “Araçlar” menüsünden “Seçenekler”e geliyoruz. Açılan pencerede buluna sekmeler içerisinden ise “Güvenlik”e tıklıyoruz. Burada sifre girilecek iki kutu görünüyor. İlki dosyanın açılması için ve buraya sifremizi giriyoruz. İkinci kutu ise, dosya açıldıktan sonra degisiklik yapılabilmesi için baska bir sifre seçenegi sunuyor. sifreleri girdikten sonra “Tamam” devam ediyoruz. sifreler onay için tekrar sorulacaktır. Dosyamızın sifrelenmesi için çıkarken kaydetmemiz gerekiyor.

sifreyi Unutursanız!!

Peki diyelim ki, belgemizin sifresini unuttuk, ne olacak? Dosyaya elveda mı diyecegiz? Basta da söyledigimiz gibi, sifreleme algoritmalarının çogu pratikte geri dönüsümsüzdür. Yani sifreli bir belgenin sifresini çözmek mümkün degildir. Ancak internette bunun için bir arastırma yaptıgınızda Word ve Excel için sifre çözme araçları bulmanız mümkün. Fakat bu programlar temelde deneme yanılma yöntemiyle çalısmakta. Yani, minimum ve maksimum sifre uzunlugu girildiginde program tüm kombinasyonları hızlı bir sekilde deneyerek dogru sifreye ulasmaya çalısıyor. Kısa sifrelerde (3-4 karakter) dakikalar içerisinde çözüme ulasılırken, daha uzunlarında (8-10 karakter ve daha üzeri) sifrenin çözülmesi günler hatta haftalar sürebiliyor. Bundan dolayı, biz yine uyarımızı yapalım, sifrenizi asla unutmayın
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Bilgi icin tesekürler
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Re: Word ve Excel Dosyalarının Şifrelenmesi

Mesaj gönderen tasiyici »

yararlı bilgi için sağol bazı indirdiim excel belgelerinde oynama yapamıyordun nasıl bir formül kullanmış diye benim yaptıgım formulleride korumam için bu konuyu araştırıyordum uzun zamandır
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!