Avi formatin en iyi nasil sikistirilir?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
BetaBong
Byte2
Byte2

Avi formatin en iyi nasil sikistirilir?

Mesaj gönderen BetaBong » 14 Ara 2010, 00:28

S.a ben geçen sene 3 mb lik bir dosya indirmistim rardan cikartinca 550 mb olmustu... (çikartmasi uzun sürmüstü ama) neyse elimde 700 mblik filmler var kalitesi bozulmadan 500 mb a indirmek isterim bunu :) nasil yapilir bu elimde 7zip winrar var ama fazla birsey degistirmiyor...Yardimlarinizi bekliyorum
İşe falan otobüsle metroyla gider, bir ton yol parası tabi oysaki süper kahraman olduğunu bilse, bir ihtimal uçarak giderdi olmadı hizlı koşardı.. Bunlar önemli detaylar.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Avi formatin en iyi nasil sikistirilir?

Mesaj gönderen velociraptor » 14 Ara 2010, 00:56

bunu bende gördüm , lakin her avi olmuyor sanirsam , hatta bana göre avileri okadar preslemek imkansiz bilen varsa bende merak ediyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen Mendenn » 17 Ara 2010, 14:56

betasex yazdı:S.a ben geçen sene 3 mb lik bir dosya indirmistim rardan cikartinca 550 mb olmustu...
o çıkardığın dosya kesinlikle ekran görüntüsü dosyasıdır. yani içerisinde ses dosyasını barındırmıyordur. avi , wmv gibi uzantılar aslında bir sıkıştırmadır. Film daha az yer kaplamasını amaçlamak için ortaya çıkmıştır. Bir şeyi hem sıkıştıracan hemde daha iyi görüntü kalitesinde saklamak şuan ki teknoloji mümkündür. Örneğin adamlar toplu iğne başı büyüklüğünde alana dünya bilgi saklıyor kaldı ki bir film dosyasını mı saklayamıcak. Peki neden kullanamıyoruz? onu bende bilmiyorum. :). Şuda olabilir: Devletler insanların kullandığı teknoloji daha iyi kontrol etmek için şuanki mevcut sistemden daha gelişmiş sistemler kullanıyor....

katile bozulması olmadan sesi yada hem resim hemde sesi içeren dosyaları en azından bildiğimiz yöntemler ile sıkıştırılmadığını biliyorum.

Yüksek çözünürlüklü video dan yapılan rip her zaman daha iyidir. o yüzden arşiv yapacak iseniz DVDrip BluerayRip leri tercih ediniz derim..
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Kullanıcı avatarı
BetaBong
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen BetaBong » 30 Ara 2010, 14:27

emin degilim ama anlatimdi, konu anlatimi mikrofandan anlatiyordu...Neyse zaten aviden mp3 yada waw ayirinci boyutu 170-200 mb arasi...Merak etmistim öyle olsaydi binlerce film uplod ederdim :) Neyse sagolun
İşe falan otobüsle metroyla gider, bir ton yol parası tabi oysaki süper kahraman olduğunu bilse, bir ihtimal uçarak giderdi olmadı hizlı koşardı.. Bunlar önemli detaylar.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 30 Ara 2010, 18:03

mesela bunu Zaur yapiyor , upload ettigi dosya 2 mb aciyorsun oluyor 200 Mb
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen Mendenn » 30 Ara 2010, 18:50

benim elimde de var. 5 MB açınca 725 MB oluyor

Resim

http://hotfile.com/dl/93065654/f75d3d6/ ... 2.rar.html

dediğim gibi bunun içinde ses yok sadece resim o yüzden bu kadar küçülebiliyor.
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 30 Ara 2010, 18:59

benim bildigim resim dosyalarini istedigin kadar rarla hicbir degisiklik olmaz , denemesi bedava al 5 adet resim dosyasini , .gif .jpg ve istedigin araci kullanip pressle , sonucta cokcok az bir oynama olacaktir

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen AmbaSSadoR » 30 Ara 2010, 19:07

emin değilim ama xvid veya mp4 e çevirirsen bir nebze ya sıkışır yada büyür :D yazı ve resimleri sıkıştırmk çok kolay ve zahmetsiz oluyor lakin görüntü sıkışması çok zahmetli en azından iyi bir pc de biraz vakit harcayarak yapsanız bile en fazla yapabildiğim 200 mb tı 600 mbtan :D
Intel Core 2 Quad Q6600 2400 MHz-Asus P5G41T-M LX-xigmatek red scorpion cpu fan soğutucu-MSI 6950 TWİNFROZR2 2GB 256 BİT GDDR5-Xigmatek 700 W psu-kingston ddr3 1333Mhz (2x4) 8 gb ram-320 gb+1 Tb hdd-win7 ULTİMATE 64 bit

Kullanıcı avatarı
BetaBong
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen BetaBong » 30 Ara 2010, 19:52

700 mb zaten xvid avi dosyasi var...Sadece uplodlari daha cekici yapmak için 700 mb lik avi formatini en azindan 500 e indirmem lazim... Suan denemeler yapiyorum sonuçlar gelince yazarim.

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen armorking » 30 Ara 2010, 20:38

evet winrar ile şıkıştırma mümkün ama avi dosyasının hiçbir codec ile sıkıtırılmamış olması lazım . bende bir zamanlar önce merak etmiştim bunu . az önce araştırdım ve (konuyu iyi açıkladığı için alıntı olarak buraya yazmayı uygun buldum) bir sitede şahıs şunu diyor :

Kod: Tümünü seç

"WinRAR, encode edilmemiş bir avi dosyasını yüksek oranda sıkıştırabilir. Fakat Xvid, DivX gibi codeclerle encode edilmiş dosyaları aynı oranda sıkıştıramaz. Çünkü codeclerle yeterince sıkıştırılmıştır." 
benim iyi bir ekran görüntüsü yakalama programı olarak bildiğim snagit programıyla bu mümkün oluyor sanırım.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 30 Ara 2010, 21:40

yahu beyler avi olsun ne olursa olsun video dedigin hizli sekilde gösterilen resimdir , deneyin resim dosyalarini sıkıştiramazssiniz , birileri birsey derken denemeden salliyor , deneyin olmadigini göreceksiniz , istedigniz tür resim dosyasi üzerinde deneyin , cok basit alin 5 adet resim dosyasi ölcün boyutunu , sonrada winrarla best sekilde pressleyin ,sonucta boyut hemen hemen ayni kalacaktir , yok öyle birsey , ben yapanlari tebrik ediyorum resim dosyalarinin dogasina aykiri , bu iste bir gariplik var nasil 2 Mb a indirilir akil sir ermiyor , ama birileri cikip winrarla oluyor demesin (dikkat resim dosyasi diyorum)

Kullanıcı avatarı
BetaBong
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen BetaBong » 30 Ara 2010, 22:19

virtualdub ile 702 mb avi divx dosyasin codecleriyle oynadim ses ayarlariyla oynadim biraz, 580 mb oldu ama kalitesi çöpe atsan daha iyi olur xd Ben kafayi taktim birseyler bulmadan birakmicam bu isin yakasini :D

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen AmbaSSadoR » 31 Ara 2010, 02:05

nette yaptığım araştırmada bitrate ve çözünürlük ayarları ile oynama sahne boyutunuda düşürürseniz 700 mb lık avi 150-200 mb olduğu söyleniyor.Format olarakta MKV yi öneriyorlar.

not:Format factory programı ile 33 dakikada yüksek kalite xvid codekli 1.49 gb boyutundaki filmi 909 mb ta dönüştürdü orta kalite olarak ayarladım.
Intel Core 2 Quad Q6600 2400 MHz-Asus P5G41T-M LX-xigmatek red scorpion cpu fan soğutucu-MSI 6950 TWİNFROZR2 2GB 256 BİT GDDR5-Xigmatek 700 W psu-kingston ddr3 1333Mhz (2x4) 8 gb ram-320 gb+1 Tb hdd-win7 ULTİMATE 64 bit

Kullanıcı avatarı
BetaBong
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen BetaBong » 02 Oca 2011, 18:07

beyler son yaptigim çalisma süper olumlu :D

1.35 (691 + 3.94 MB = 2 CD )
Virtual dub programiyla video compresse yaparak 434 Mb 'a kadar indirdim :D Kullandigim codeC xvid MPEG-4 codec...Kalit olarak 10 üzerinden :
VIdeo :7
SES: 9

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 02 Oca 2011, 18:10

Virtual dub ile mümkündür bir ara bende az dvd riplememistim