Sistem Geri Yükleme Neleri Kaydediyor

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek

Sistem Geri Yükleme Neleri Kaydediyor

Mesaj gönderen spectacuLar »

Hangi Dosyaları Saklıyor ?

Sistem Geri Yükleme Noktası'nın güvenceye aldıgı dosyalarla ilgili bilgilere, Windows\ System32 \ restore klasörü altında bulunan "Filelist.xml" dosyasından ulasıyoruz.
Dosyaya çift tıklayarak kaynak kodunu internet tarayıcınızda görüntüleyebilirsiniz.Bütün "Include" tagları arasındaki dosyalar ve yamalar ,sistem geri yükleme islemi sırasında saglama alınan kısmı olusturuyor.Güvence altına alınanlara kullanıcı profilleride dahil.


Hangileri Saglama Alınmıyor ?

Bu sorunun cevabını, yine aynı dosyanın kaynak kodundaki "Exclude" tagları arasında bulabiliyorsunuz ama dosyalarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için kayıt defterine basvurmalısınız.

Kayıt defterindeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ BackupRestore" anahtarına gidin.Bradaki "FileNottoBackup" alt anahtarı hayli ilgi çekicidir.Sagda duran degerlerden anlasılacagı üzere,DRM gibi kopya korumaları, geçici dosyaları (pagefile.sys) bu güvenceden mahrum bırakılmıs.


Sistem Geri Yükleme Noktaları nerede saklanıyor ?

Bununla ilgili tüm bilgiler, "System Volume Information" isimli gizli bir klasörde yer alıyor.Her sabit diskin kök klasöründe bulabileceginiz bu klasör,sistem geri yükleme sırasında göz önünde bulundurulmuyor.


"System Volume Information" klasöründeki bilgiler ?

Bugüne kadar belirlediginiz geri yükleme noktasıyla ilgili tüm bilgiler,adları "_restore" ile baslayan klasörlerde tutuluyor.Buna ek olarak "System Volume Information" klasörü içinde "MountPointManagerRemoteDatabase" isimli bir sistem klasörünü de görmemiz mümkün.

Bu klasör, baglantı noktalarını kontrol ediyor ve yapacagınız bütün degisiklikleri yine "System Volume Information" klasöründeki "tracking.log" dosyasına kaydediyor.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var: Sadece yönetici haklarını elinde bulundurunlar "System Volume Information" klasörüne girebiliyor.

alıntıdır. ICEEXOL
Cevapla