100 akıllı şehir için 50 milyon dolar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

100 akıllı şehir için 50 milyon dolar

Mesaj gönderen uçs »

100 akıllı şehrin yaratılmasına 50 milyon dolar bütçe ayıran IBM, belediyelere çağrıda bulunuyor!IBM, dünya genelinde 100 farklı belediyeye yardımcı olmak amacıyla 50 milyon ABD doları değerinde teknoloji ve hizmet sunacağı, “Smarter Cities Challenge” (Akıllı Şehirler Mücadelesi) adlı bir destek programını duyurdu. Belediyelere rekabet gücü de sağlayacak olan bu destek programı kapsamında IBM uzmanlarından oluşan ekipler şehirlerdeki belediyelerin üst düzey yöneticilerine, başarılı bir şekilde büyüme, belediye hizmetlerini daha etkili bir şekilde sunma, vatandaşla ilişkileri geliştirme ve verimlilik düzeyini artırma konusunda önerilerde bulunacak.

Resim

Bu yeni program, IBM tarafından hâlihazırda planlanmış olan yardım amaçlı tek ve en büyük çaplı yatırım niteliği de taşıyor. IBM, nakit yardımı, teknoloji ve danışmanlık hizmetleri de dahil olmak üzere, 2009 yılında 186 milyon ABD doları değerinde bağış yapmıştı.

Destek programı kapsamında IBM önümüzdeki üç yıl boyunca, “Smarter Cities Challenge” programından yararlanma konusunda en sağlam gerekçeleri öne süren şehirlere konuyla ilgili uzman danışmanlarını gönderecek. Gönderilen IBM danışmanları sağlık hizmetleri, eğitim, güvenlik, sosyal hizmetler, ulaştırma, haberleşme, sürdürülebilirlik, bütçe, enerji ve kamu hizmetleri gibi hizmetlerin yönetimine ilişkin yerel konulara odaklanacaklar.

Şehirlerin kaderi değişecek!

Program doğrultusunda belediyelerle birlikte çalışacak olan IBM'in danışmanları ve teknoloji uzmanları, belediyelerin gereksinimlerini analiz edip bunların öncelik sırasını belirlemelerine, güçlü ve zayıf yanlarını gözden geçirmelerine ve diğer şehirlerin kullandığı başarılı stratejileri örnek almalarına yardımcı olacak. IBM önce şehir hayatının farklı boyutlarının uyumlu duruma getirilmesi ve geliştirilmesi konusunda akıllı teknolojilerin oynayabileceği rolünü değerlendirecek. Sonrasında ise şehrin değişik bölgelerinin mevcut ve potansiyel şehir sakinleri ile işletmeler açısından daha cazip, daha sağlıklı, güvenli, akıllı ve refah düzeyi daha yüksek bir duruma getirilmesine yardımcı olmak üzere tasarlanmış olan somut stratejiler önerecek.

Verilerin toplanması, paylaşılması, analiz edilmesi ve bu verilere dayalı olarak hareket edilmesi sürekli olarak ön planda olan bir konu olacak. Örneğin, IBM uzmanları, maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin artırılması için farklı departmanların süreçlerinin ve hedeflerinin birbirleriyle bağlantılı hale getirilmesi için çeşitli yöntemler önerebilecek. Örneğin bir şehrin eğitim programı, sosyal hizmetler, ulaştırma, park ve eğlence olanakları, halk sağlığı ve kamu güvenliği ile yakın bir şekilde koordine edilmesi durumunda daha etkili bir şekilde sağlanabilecek. Polis memurları, devriye gezerken veya herhangi bir nedenle yolda iken, özelleştirilmiş bilgilerin kendilerine zamanında ve elektronik olarak “gönderilmesi” durumunda daha etkili bir şekilde çalışabilecekler. Bilgisayar erişiminin daha fazla yaygınlaştırılması vatandaşlarla olan ilişkilerin geliştirilmesini sağlayabilecek. Doğruluk düzeyi son derece yüksek olan hava durumu verilerinin sağlanıp analiz edilmesi ile karla mücadele ekipleri daha verimli bir şekilde çalışabilecekler.

Her şey daha akıllı şehirler için

“Smarter Cities Challenge” programı, kurumsal sosyal sorumluluk alanında 100 yıla yaklaşan bir süreden beri lider olan IBM’in uluslararası yardım vakfı tarafından finanse ediliyor. Program IBM’in özgün teknoloji anlayışının yanı sıra IBM’in sürdürdüğü kurumsal sosyal sorumluluk çalışması olan ve uygulandığı yerlerde büyük bir heyecanla kabul gören Kurumsal Hizmet Gücü (Corporate Service Corps) adlı destek programıyla edindiği saha deneyimlerinden de yararlanacak.

“Smarter Cities Challenge” programının başarısını garantilemek amacıyla IBM, Maryland’ın Baltimore şehrinde, Texas’ın Austin şehrinde ve North Carolina’nın (Greater Charlotte) Mecklenburg County şehrinde deneme niteliğinde bir dizi destek programı yürütüyor. Bu deneme projeleri, şehirlerin IBM’in uzmanlığından en yüksek düzeyde nasıl yararlanabileceğine ilişkin olarak değerli bilgiler sunarken dünyanın başka yerlerindeki projeler için model işlevi görüyor.

Seçilen her kente 400,000 dolar bağış

“Smarter Cities Challenge” destek programında yer alacak her kent belediyesine sunulacak bağışın yaklaşık değeri 400,000 ABD dolarına eşit olacak. Her ekip kendilerine özgü uzmanlıkları ile programa katkıda bulunacak olan üstün yetenekli IBM uzmanlarından oluşacak. IBM ekibi üyeleri, proje kapsamında, kamu sektörü ve özel sektör liderlerinin yanı sıra kar amacı gütmeyen kuruluş liderleri ile çalışacak; böylece, program işbirliğine dayalı olarak, yapıcı ve şeffaf bir biçimde yürütülecek.

Destek programında yer almak isteyen belediyelerin kentlerinde önem arz eden ve makul uygulamalarla sonuca varma olasılığı bulunan iki ila dört stratejik konuyu belirterek başvurması bekleniyor. Programa katılacak belediyelerin seçiminde belirtilen bu konuların yanı sıra kentin geçmişte problem çözümü konusunda sergilediği yenilikçilik ve performans, teknoloji ve açık veri kullanımındaki kararlılık, şehir yöneticileri ve halk ile kurulacak ilişkiler açısından gerekli erişim ve zaman ayırma olanakları ve sergilenen isteklilik düzeyi de değerlendirilecek. Seçim sırasında kentin “Smarter Cities Challenge” kapsamında sunulacak kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmaya hazır olma durumu, yapılacak bağışın şehrin temel sorunlarına yönelik atılacak adımları güçlendirme potansiyeli de önemli olacak.

Destek programına büyüklüklüklerine bakılmaksızın tüm belediyeler başvuruda bulunabiliyor. Ancak nüfusları 100.000 – 700.000 arasında olan şehirlerin bu deneyimden daha fazla kazanç sağlaması bekleniyor.

“Smarter Cities Challenge” destek programı ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.smartercitieschallenge.org adresine bakabilirsiniz.

CNET


Cevapla