Delphiye Yeni Bir Bileşen Ekleme (bilgi)

Programlama dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek

Delphiye Yeni Bir Bileşen Ekleme (bilgi)

Mesaj gönderen spectacuLar »

Delphi'ye yeni bir bilesen (component) ilave etmek için; eger ilk kez ilave ediyorsak;

Component | Install Component menüsünü kullanabiliriz. Bu islem yapılıp onay verildikten sonra bilesen Delphi'ye derlenecek ve Dclusr30.dpk ismi ve "Delphi User Components" takma adı ile yeni component'lerinizi ilave edebilmeniz için bir component paketi olusturulacaktır.

Bundan sonra yeni bir component ilave etmek Component | Install Packages menü adımından yapılmalıdır. Bu adımı takip ettigimizde karsımıza Delphi üzerinde bulunan component paketleri listelenecektir. Bu kısımda takma adı "Delphi User Components" yazan paketi isaretleyip Edit tusuna basmalısınız. Çıkan pencerede "Compile, Add, Remove, Options, Install, Update" gibi button'lar göreceksiniz. Bu button'lardan "Add" button'u yeni bir component'i ilave edecegimiz manasını tasır. Component'i ilave ettikten sonra Delphi'ye tanıtabilmemiz için Compile button'una basmamız gerekir. Delphi tam bu asamada component'in "Register" procedure'ünün altında bulunan "RegisterComponents" in içindeki palet adını alarak component'inizi o sayfanın altına koyar. Ayrıca Dclusr30.Dpl adlı bir dosyayıda olusturur. Bu pencerede gördügümüz Options kısmından pek çok degisiklik yapılabilmektedir.

Ayrıca "Delphi User Components" olan baslık bilgisi istediginiz bir ifade ile degistirilebilir

hzr=spectacuLar.
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Bu hepsinde ise yaramıyor sonra delphinin zarar görmesine neden olabilirsin ve bunları böle atarsan tanımaz.. setup seklinde olanlarda var onları nasıl kuracan 8)

birde size bir öneri sunim bence içerisindeki bilesenler fazlasıyla yeter baska bir yere götürüdügünüzde o bilesenleride götürmeniz lazım..
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...
Cevapla