Romanya'nın ilk yerli tablet bilgisayarı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Romanya'nın ilk yerli tablet bilgisayarı

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Romen bilişim firmaları önümüzdeki ay ilk yerli elektronik kitap okuyucusu ve PC tableti piyasaya sürecek.

Benzerlerine oranla oldukça ekonomik fiyata satılacak olan kitap okuyucusu 150, PC tablet bilgisayar

ise 200 Euro'dan pazarlanacak. Google Android 2.1 işletim sistemli tablet, çift sim kartlı telefon imkanına da sahip.

Bilişim dünyasında son yıllarda önemli atılımlar gerçekleştiren Romen bilişim firmaları, önümüzdeki ay ilk yerli elektronik kitap okuyucusu ve PC tableti piyasaya sürecek.

Merkezi Braşov'da bulunan AllView AllDro firması tarafından geliştirilen tablet bilgisayarında Google android işletim sistemi kullanılmış. Elektronik kitap okuyucusunu ise; özellikle GPS sistemleri ve teknolojik çözümler konusunda uzmanlaşan Televoice Visual Fan firması tasarlamış. Her iki firma ürününün de elektronik kitap okuyucusu ve tablet piyasasında önemli bir rekabet oluşturmaları bekleniyor.

'Evobook' adı verilen elektronik kitabın ekonomik fiyatının kendilerine rekabet açısından önemli avantajlar sağlayacağını söyleyen Televoice Genel Müdürü Liviu Nistoran, 150 euroluk cihazın önümüzdeki ay başında piyasaya sunulacağını açıkladı. Nistoran, iki model olarak sunacakları cihazların 5000 ve 10000 elektronik kitap kapasiteli olduğunu vurgulayarak, "Evobook'un dili Romence olacak. Ayrıca cihazda Romence-İngilizce bir sözlük bulunacak." açıklamasını yaptı.

2011 yılında bu alandaki elektronik cihaz piyasasının 3 milyon Euro'yu bulacağına dikkat çeken Nistoran, bu sene sonuna kadar firmalarının cirosunun 3,5 milyon Euro'yu geçmesini beklediklerini kaydediyor. Halen bütün dünyada olduğu gibi yerel Romen piyasasında elektronik kitap okuyucusu alanında Amazon Kindle önde gidiyor. Bu cihazlar 140 ile 380 dolar arasında satılıyor. Gelecek ay piyasaya sunulacak Romanya'nın ilk tablet bilgisayarı 'AllDro'da Google Android 2.1 işletim sistemi kullanılmış. Ekranı 7 inch olan (Samsung Galaxy Tab gibi) ve Wi-Fi ağı bulunduğunu belirten firma genel müdürü Lucian Peticila ise piyasaya sunacakları tabletin fiyatının yaklaşık 800 ley (200 euro) olacağını söyledi. Peticila, gelecekte cihaza başka özellikler de ekleneceğini vurguladı. Her iki cihazın da üretim yeri Çin.

veteknoloji


Cevapla