Robot anayasası hazırlanıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34637
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Robot anayasası hazırlanıyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Robot anayasası hazırlanıyor Henüz teknolojinin en zayıf halkası olsa da, robotlar hızla gelisiyor ve yakın gelecekte insansı robotlar sayesinde günlük yasamın büyük degisiklikler geçirecegi öne sürülüyor. BBC'nin haberine göre, teknolojiyi en etkin kullanan ülkelerden biri konumunda bulunan Güney Kore'de hükümet, gelecege hazırlık amacıyla robotların insanlar, ya da insanların robotlar tarafından suistimal edilmemesi için bir etik davranıs kuralları kılavuzu hazırlamaya basladı.


Gelecekte yasanabilecek bazı sorunların simdiden önüne geçmeyi hedefleyen bu çalısma, öteden beri akıllarda yer etmis olan robot-insan iliskisindeki kaygılara da cevap vermeyi hedefliyor. Robot Etik Davranıs Kuralları Kılavuzu bu yıl sonuna kadar robot kullanıcıları ve üreticilerinin kullanımına hazır olacak. Kılavuzu bilim kurgu yazarları ve gelecek senaryoları üzerine çalısan uzmanlardan olusan bes kisilik bir heyet hazırlıyor.

Güney Kore Ticaret Bakanlıgı tarafından yapılan açıklamada, bunun insan zekâsına benzer özelliklere sahip robotların günlük yasamın parçası haline gelecegi bir gelecege hazırlık mahiyetinde bir adım oldugu kaydedildi.

Karı-koca iliskisine dönebilir

Bakanlık robot ekibinden Park Hye-Young "Düsünün bir kez, ya bazı insanlar robotlarına karıları gibi davranacak olursa?" diye konustu. Yetkili bir baska tehlikenin de kullanıcıların sanal aleme ve robotlarla iletisime bagımlılık gelistirmesi olabilecegini söyledi.

Robot teknolojisini ekonominin en önemli dinamigi olarak gören Güney Kore hükümeti, ev içi hizmetlerden, savasa kadar her alanda kullanılabilecek robotların yapımına milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Yakınlarda hükümet tarafından hazırlatılan bir raporda, robotların 2018 yılında hastanelerde ameliyat yapabilecegi tahmin ediliyor.

Güney Kore Enformasyon Bakanlıgı ayrıca 2015 ile 2020 yılları arasında her Güney Korelinin evinde bir robot olacagını öngörüyor.

Asimov'un robot kuralları

Hazırlanan kılavuz bilim kurgu edebiyatının önde gelen yazarlarından Isaac Asimov'un 1942'de kaleme aldıgı bir kısa hikayesinde ilk kez ortaya koydugu kuralları da içerecek.

En önemli noktalar, robotların insanların denetiminde kalmasını garanti altına almaya çalısmak ve onların yasadısı amaçlarla kullanılmalarını engellemek olacak.

Robot çagı senaryoları sadece Güney Korelilerin ilgilendigi bir konu degil. İngiltere'de hükümet tarafından geçen yıl hazırlatılan bir raporda, robotların önümüzdeki elli yıl içinde insanlarla esit haklara sahip olmayı talep edecek kadar gelisebilecekleri kaydedilmisti.

Avrupa Robot Arastırmaları adlı kurulus da robotların kullanımını kurallara baglayan bir kılavuzun hazırlıgı içinde. Bu grubun hazırladıgı öneriler Nisan ayında Roma'da bir toplantıya sunulacak.

Hurriyet
Kullanıcı avatarı
casualty_russia
Byte2
Byte2
Mesajlar: 87
Kayıt: 13 Mar 2007, 20:51
Konum: İzmir
İletişim:

Re: Robot anayasası hazırlanıyor

Mesaj gönderen casualty_russia »

heber için sagol,daha bikaç gün öncesinde de

viewtopic.php?t=10398&highlight=robot
Cevapla