Gece görüş dürbünü de Türkiye'de üretilecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Gece görüş dürbünü de Türkiye'de üretilecek

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Anadolu Üniversitesi, Türk savunma sanayiinin dışa bağımlılığını azaltacak gece görüş dürbünü projesini bitirme noktasına geldi...

TÜBİTAK destekli projeye ASELSAN, Milli Savunma Bakanlığı ile ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri de katkı sağlayacak.

Güvenlik güçlerinin kullandığı gece görüş dürbünlerinin de artık yerli üretimi yapılacak. Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi'nde yürütülen ve son aşamaya gelinen proje tamamlandığında gece görüş dürbünleri Türkiye'de üretilebilecek. Projede yer alan Doç. Dr. Uğur Serincan, çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Türkiye son dönemlerde savunma sanayii alanında gerçekleştirdiği projelerle dışa bağımlılığını en düşük seviyelere indirme uğraşı veriyor. Bu alandaki çalışmalardan biri de Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ) devam ediyor. 'Bilimsel Araştırmalar Programı' çerçevesinde başlatılan TÜBİTAK destekli "Yarıiletken Nano Yapıların Karakterizasyonu-Yarıiletken Nano Yapı Kristallerin Üretilmesi" isimli gece görüş dürbününün yerli üretimini amaçlayan projenin altyapısı tamamlandı. Prof. Dr. Yüksel Ergün'ün başkanlığını yürüttüğü çalışmalar kapsamında ilk yerli gece görüş dürbünleri üretilecek. Proje yapım ekibinde görev alan Doç. Dr. Uğur Serincan, çalışmaların gerçekleştirileceği 'Molecular Beam Epitaxy (MBE)' cihazının alımının Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştiğini kaydetti. Cihazın üniversiteye getirildiğini, üretimin yapılacağı 'temiz oda' çalışmaların da son aşamaya geldiklerini belirten Doç. Dr. Serincan, gece görüş dürbünlerinin (kızılötesi dedektörler) gözün göremeyeceği hareketleri tespit edebildiğine dikkat çekiyor.

Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılığının yavaş yavaş ortadan kalkacağını kaydeden Serincan, erken uyarı sistemlerinin de bu projenin kapsamında bulunduğunu vurguladı. Serincan, proje ile ilgili şu bilgileri veriyor: "Bu cihazlarla belirli bir bölgeye odaklanıp, o bölgedeki hücrenin ısısından kaynaklanan değişimleri ölçerek, kanserli bir hücreyi tespit edebilmek de mümkündür. Donanımlı bir teknolojiye sahip olmanın hem üniversite açısından hem de Türkiye açısından önemi büyük. Çok yakın bir gelecekte projenin ASELSAN ve Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte üç ayağı olacak." Serincan, önümüzdeki dönemlerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bilkent Üniversitesi'nin de projeye dâhil olacağını açıkladı.

veteknoloji


Cevapla